K malování budete potřebovat malířský váleček a plochý štětec

K malování budete potřebovat malířský váleček a plochý štětec | foto: Profimedia.cz

Byt zvládnete vymalovat i sami

  • 17
Váš byt by potřeboval rekonstrukci, ale vám se do ní nechce? Nebo na ni nemáte dost peněz? Možná by stačilo po letech nově vymalovat, prostě dát stěnám nový "ohoz". Léto je na to přímo ideální. Můžete dostatečně větrat a stěny rychle schnou.

S barvami a pomůckami, které dnes trh nabízí, to zvládnete klidně i sami. Nejdřív je potřeba byt připravit. Lehčí kusy nábytku odneste do jiného pokoje, ty těžší přesuňte doprostřed místnosti a přikryjte je malířskou fólií nebo igelitovými pytli. Zakryjte také okna, dveře a podlahu.

Stěny je potřeba pořádně očistit Ještě než začnete míchat barvy je potřeba zjistit, zda nebude nutno udělat nějakou speciální úpravu stěn. U starších bytů mají již stěny něco za sebou, je proto potřeba je nejdříve zbavit prachu. Někdy stačí je třeba jen omést smetáčkem nebo vyluxovat. Ty špinavější bude potřeba umýt. "Stačí do kbelíku s vlažnou vodou nastrouhat mýdlo, stěny tím natřít a nechat uschnout," radí Jarmila Konečná, která pracovala jako uklízečka.

"V nových bytech není mytí potřeba, protože je tu obvykle natažený štuk a nanesen základní nátěr," říká malíř Karel Sedlák. "Tady lze rovnou malovat." Pokud jsou ve starší zdi nějaké díry, například po hřebících nebo skobičkách, zasádrujte je. Chcete-li, aby to bylo dokonalé, po zaschnutí místo přebruste jemným smirkovým papírem. Potom je již možné začít s malováním.

Ovšem i při samém malování se mohou na stěnách objevit puchýřky a barva nemusí vytvářet souvislou plochu. "To je bohužel známka toho, že podklad není pevný a stará malba se bude muset oškrábat," vysvětluje Karel Sedlák. Před škrábáním je nutno stěnu namočit mokrou štětkou, aby šla stará malba lépe dolů.

Pozor na vlhkost a plíseň
Objevují se ale i závažnější problémy, například vlhkost. Ani v tomto případě vám nezbude nic jiného než vlhká místa oškrábat. "Překryjte je sanační maltou a sanačním štukem," říká Martin Slanina ze společnosti BUILDING SP, která se zabývá výrobou suchých maltových směsí. "Sanační omítka však schne déle než klasická a přetřít ji lze až po úplném vyschnutí," upozorňuje Martin Slanina. Vhodnější jsou paropropustné nátěrové barvy.

Starosti vám může dělat i plíseň. V tomto případě je nejprve nutné zjistit příčinu vzniku a tu odstranit. Jinak by se mohla plíseň zanedlouho po novém vymalování vrátit. Vždy je třeba odstranit omítku, a to až na cihly. Jinak se totiž zárodků plísně nezbavíte. Zeď následně ošetřete dezinfekčním a likvidačním prostředkem na plísně. Na trhu je k dostání například Savo nebo Fungispray Super. Poté naneste sanační maltu a štuk. Po vyschnutí můžete malovat, ale raději protiplísňovou nátěrovou barvou. K dostání je například Remal protiplísňový a Fungisan Super.

Nepěkně vypadají rovněž zažloutlé skvrny od nikotinu či mapy od vody. "Pomůže izolující nátěr, například syntetickou nebo nitrobílou barvou, která skvrnu odizoluje," radí malíř Karel Sedlák. Pak by se již neměla znovu objevit.

Na plochy váleček, na hrany štětec
Když jsou odstraněny všechny problémy na stěnách, můžete začít s malováním. K tomu budete potřebovat malířský váleček s mřížkou a plochý štětec, případně ještě takzvaný zárohák - mírně zahnutý štětec, kterým se dostanete do obtížně přístupných míst.

Začínejte vždy od stropu. Hrany a přechody natírejte plochým štětcem, plochy válečkem. Před nanesením barvy na stěnu ale nejdříve přejeďte válečkem přes mřížku, tím se barva na válečku rovnoměrně rozprostře. Poté ji můžete začít nanášet na stěnu, nejprve křížem krážem. "Nepravidelný nátěr se pak vyrovná rovnými svislými tahy válečku," říká Karel Sedlák. A tím vznikne pravidelný nátěr.

"Budou-li na stropě a stěnách odlišné barvy, polepte před nanesením nátěru hrany již natřených ploch u stropu malířskou samolepicí páskou," dává tip malíř. Po skončení práce malířské náčiní důkladně opláchněte vodou.

,
Témata: Li Na, peníze, Plíseň, trh