Celková přestavba včetně zařízení domu o ploše 210 metrů čtverečních stála

Celková přestavba včetně zařízení domu o ploše 210 metrů čtverečních stála mladý pár v přepočtu přibližně 7,3 milionu korun. | foto: Stéphane Chalmeau

Ze staré garáže postavili perfektní rodinný dům. Vlnitý plech zůstal

  • 33
Mladí manželé z francouzského Bordeaux vyřešili bytovou otázku svérázným způsobem. Přestavěli garážová stání na skvělý rodinný dům. Při pohledu zvenčí ale změnu nepoznáte. Fasáda z černých vlnitých hliníkových plechů zůstala zachována.

Parkovací stání v rezidenční čtvrti Bordeaux vlastnila rodina ženy již několik desítek let. Když se mladí manželé rozhodovali, kde založí rodinu, na garáže nikdo nepomyslel. Vhodnou parcelu nenacházeli a již postavené domy byly pro ně příliš drahé. 

Novou energii vneslo až setkání s místními architekty ze studia Fabre/deMarien, Matthieuem de Marienem a Julianem Fabrem. Právě od nich přišel nápad na přestavbu prostorných garáží na nový domov. Dvojice mladých tvůrců ve městě již realizovala několik přestaveb garáží na obytné prostory a věnuje se jim i nadále.

Fasáda z černých vlnitých hliníkových plechů zůstala zachována.

Architekti se museli maximálně přizpůsobit okolní staré zástavbě a vysokým zdem jejích domů. Rozhodli se použít původní materiály a zachovat fasádu z černých vlnitých hliníkových plechů. 

Může se hodit

Splňte si svůj sen o bydlení a postavte si rodinný dům přesně podle svých představ. Ideální pozemek najdete na Reality.iDNES.cz.

Prvky z exteriéru, rovné neděrované i děrované plechy, pozinkované ocelové konstrukce a podlahy z černého betonu se opakují se stejnou intenzitou i v interiéru, a celek si tak neprotiřečí.

Mezi venkovní terasou a obývacím pokojem pověsili návrháři černé stínící závěsy z vnější strany oken a použili podobné typy solárního osvětlení. Z vnější strany domu architekti zachovali dvojici parkovacích stání pro rodinu.

Na míru vyrobený vestavěný nábytek doplňují ikonické plastové židle Vernera Pantona.

Když se návštěvník dostane za mohutnou plechovou vchodovou bránu, otevře se mu pohled na nádvoříčko s prosklenými jednotlivými místnostmi: rodičovskou ložnicí a dvěma dětskými pokoji.

V části domu obrácené do ulice je pracovna a v přízemí jsou také dvě koupelny, šatna, komora a technické zázemí. Vnitřním i vnějším otevřeným schodištěm lze pohodlně vystoupat do společenského prvního patra, ve kterém je obývací pokoj propojený s jídelnou a kuchyňským koutem. Vše plynule navazuje na venkovní terasu, krytou mobilní plachtou proti slunci a nepřízni počasí.

Základní černou a bílou barvu doprovází jen odstíny hnědé na přírodních materiálech a citronová žlutá na doplňcích a dekoracích.

Studio Fabre/deMarien si také potrpí na barevný minimalismus, ve kterém vždy vsadí na základní barvy a doplní je jen několika málo barevnými akcenty. Důkazem, že se tato strategie vyplácí, je právě tato přestavba.

Základní černou a bílou barvu doprovází jen odstíny hnědé na přírodních materiálech: kožené sedačce nebo dřevěných stolech a modrá a citronová žlutá na doplňcích a dekoracích, které lze ovšem snadno obměnit.

Venkovní schodiště a nádvoříčko je určené především pro rodinu a blízké přátele.

V domě nenajdete žádné zbytečné ozdoby ani neúčelné prvky. Funkčnosti odpovídá i výběr nábytku. Převažují na míru vyrobené vestavěné skříně, stoly, police a kuchyňská linka, které doplňují ikonické plastové židle Vernera Pantona a jednoduchý, tvarově nadčasový levný nábytek z Ikey v ložnici a v dětském pokoji.

Celková přestavba včetně zařízení domu o ploše 210 metrů čtverečních stála mladý pár v přepočtu přibližně 7,3 milionu korun a byla dokončena v roce 2008.

, pro iDNES.cz