Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Byt ve městě, nebo dům na venkově?

  9:52
To je otázka, kterou si kladou mnozí z nás. Bydlení v tom či onom - oboje má své klady i zápory. V domě se musíte o vše postarat sami - ale můžete si to udělat po svém, a výrazně tak ovlivnit finanční náklady. V bytě máte tyto možnosti omezené. Ale na druhou stranu se nemusíte zdaleka starat o vše.

Rodina Votavova žila osmnáct let v panelovém domě. Posledních několik let v bytě 3 + 1 o velikosti 76 m2 v Praze na sídlišti. V bytě bydleli čtyři. I když každý týden jezdili na chatu nedaleko za městem, toužili po vlastním domě se zahradou. "Byt byl malý a drahý. Nelíbilo se nám tam. Šedivé chodby, hluční sousedi, spousty divných lidí. Nehledě na to, že mi několikrát vykradli auto, a jednou dokonce celé ukradli," vzpomíná nejstarší člen rodiny Vladimír Votava.

Jednou z možností bylo odstěhovat se na chatu, avšak neřešitelný problém představovala doprava do škol a zaměstnání. "Hlavně v zimě se v chatové osadě neudržovaly silnice, nejezdil tam žádný linkový autobus, a celá rodina by tak měla velké potíže dostávat se denně do města a zpět," vysvětluje Votava.

Velké rozhodnutí
Rozhodli se proto, že chatu prodají a za utržené peníze plus úspory zkusí sehnat dům na periferii Prahy. "Spočítali jsme, že dáme dohromady tak dva a půl milionu korun. Na dům přímo v Praze to nebylo, proto jsme začali shánět objekty za městem směrem na západ či na jih. Na sever ani na východ jsme nechtěli," říká manželka Alena Votavová. Hlavními kritérii, podle nichž dům vybírali, byla cena, obytná plocha, doprava do města, zahrada a garáž.

Vše v takovém stavu, aby to bylo ihned k užívání. Hledání vysněného domu trvalo tři roky. Pak rodina našla inzerát, který nabízel dům ve vsi asi deset kilometrů za hranicí Prahy. "Jeli jsme se tam podívat a rozhodli se. S původními majiteli jsme si dohodli termíny stěhování a převzetí peněz. Museli jsme nejprve prodat chatu, tak to chvíli trvalo, ale nakonec vše dobře dopadlo." Původní státní byt Votavovi vyměnili za menší s majitelem a přenechali ho příbuzným.

Pozor na finance
Jaroslav Horký z realitní kanceláře Horren, který je zároveň členem Asociace realitních kanceláří, varuje před ukvapeným rozhodnutím. "Při výběru domu je potřeba vzít v potaz mnoho aspektů. Jedním z nich je i finanční náročnost. Dům, který Votavovi koupili, nepatřil k nejdražším a ani nebyl zaplacen pomocí hypotéky. Ale může se stát, že si lidé v touze po novém obydlí vezmou tak náročnou hypotéku, že ji nebudou moci splácet, a pak se dostanou do situace, kdy nebudou vydělávat na nic jiného než na splátky," vysvětluje Jaroslav Horký.

Vysněný dům
Všichni čtyři členové rodiny Votavů dnes již šest let bydlí v patrovém podsklepeném domě 4 + 1 s obytnou plochou kolem 200 m2, se zahradou, garáží a několika kůlnami. Dům je sto let starý, je však po kompletní rekonstrukci.

A jak je to s financemi? Kolik dnes Votavovi platí ve srovnání s bytem, ve kterém bydleli před šesti lety? "Tehdy na Chodově jsme platili inkaso asi 6500 korun za měsíc. Každý rok jsme však dopláceli dalších deset tisíc za energie. Ročně to dělalo asi devadesát tisíc. Tady platíme měsíčně o tisícovku méně, nedoplácíme nic a máme nesrovnatelně větší prostory než v bytě. Ročně to dělá asi sedmdesát tisíc," vypočítává Vladimír Votava.

Jedna hospoda
Avšak i bydlení "ve svém" může mít nevýhody. Vesnice, ve které žijí, má asi pět set stálých obyvatel. Je tu jedna hospoda a dva malé krámky, které zavírají denně v 17 hod. "Jezdím domů později, takže musím nakoupit ve městě. Také doprava není ideální, autobusy jezdí ve špičce tak dva do hodiny. A když chceme za kulturou - do divadla, kina či do restaurace - musíme zajet do města autem.

S otevřením nového nákupního a zábavního centra ve Zličíně se situace trochu zlepšila jsme tam za deset minut, bez auta by to však bylo horší. Ale i to nám stojí za každodenní letní posezení u grilu na zahradě, za lepší životní prostředí, klid, i za tu přírodu kolem," říká manželka.

Každodenní doprava
Bydlení na vesnici v domě se zahrádkou je velmi příjemné. Nicméně člověk si musí uvědomit některé důležité věci. Jednou z nich je právě každodenní doprava do zaměstnání a do školy. "Ti, kdo mají pevnou pracovní dobu a ještě vychovávají malé děti, by měli o přestěhování do domku na periferii důkladně přemýšlet. Většinou jsou tito lidé odkázáni na každodenní ježdění automobily, což je však velmi finančně náročné," vysvětluje Jaroslav Horký.

Děti školou povinné
A jak to vyřešit s dětmi, které jsou školou povinné? Vozit je denně tam a zpátky do města, nebo je přihlásit do školy v místě bydliště? Ale kdo je bude vyzvedávat po obědě, kdy škola většinou končí, když rodiče musí být do večera v práci? "Tuto službu mohou zastat například domácí hospodyně, ale to je také finančně velmi náročné. Já osobně doporučuji stěhování do domu za město pouze rodinám, které jsou pány svého času.

Buď je jeden z partnerů doma, nebo mají svobodné povolání, volnou pracovní dobu, případně již soběstačné děti. Anebo jsou na tom tak finančně dobře, že si mohou dovolit zaplatit veškerý komfort spojený s hlídáním dětí a péči o dům." Votavovi tento problém řešili před několika lety také. Děti byly školou povinné a musely dojíždět do Prahy. "Někdy jsme je vzali do školy autem, jindy jely autobusem. Ale vždy jsme si nějak poradili, i když to někdy bylo poněkud náročné," svěřuje se Alena Votavová.

Zelené vdovy
V malých obcích, vesničkách, ale i nově postavených satelitních městečkách se také po společenské stránce nic moc neděje. "Mám známé, kteří si pořídili nedaleko Prahy nový dům. On podniká v centru města, ona je doma. Prvních pár měsíců byli nadšeni, ale ona pak zjistila, že nemá kam jít, že nemá co dělat. Bydlela sice ve zlaté kleci, měla saunu, bazén, ale nebylo kam zajít na kafe, kde se pobavit. Dopadlo to tak, že se vrátili zpět do Prahy a dům si nechali pro rekreaci," říká Jaroslav Horký.

Jak topit?
Dalším úskalím domů v malých obcích je i to, že mnohé z nich nemají centrální kanalizaci, vodovod ani plyn. Lidé musí mít své septiky a pravidelně je vyvážet, musí se napojit na svou vlastní studnu a topit nejčastěji elektrikou nebo pevnými palivy. V panelákovém domě ve větším městě se o tohle starat nemusíte.

"Spoustě lidí vyhovuje komfort klasického bydlení ve městském bytě. Nemusí se skoro o nic starat. Vyjedou si výtahem, zavřou se do svého bytu a mají soukromí. O víkendu odjedou na chaty, kde si užijí přírody. Za celoroční bydlení na venkově by to nevyměnili. Mají v podstatě vše pod nosem, ale musí za to zaplatit. Chtějí výtah, uklízečku, domovníka, kamerový systém, ostrahu - budiž. Ale vše něco stojí." !!

Co si tedy vybrat? Žít dále ve městě a odjíždět na víkendy do přírody, nebo se přestěhovat do domku se zahradou, s krásným výhledem třeba na okolní lesy? Vždy je potřeba, aby si každý z nás sedl a napsal si svá pro a proti. A pokud si není jistý, pak by to chtělo požádat o radu odborníky třeba z realitních kanceláří.

Byt ve velkém městě
PRO

* Dobrá dopravní obslužnost
* Většinou blízkost nákupního střediska - lepší výběr zboží, nižší ceny
* Větší nabídka služeb
* Více kulturních a sportovních aktivit v okolí
* Většinou zajištěné služby související s bydlením, jako je dodávka tepla, elektřiny, vody, popelnic - větší pohodlí pro nájemníka

PROTI
* Nájemné (podle místa a kategorie bytu)
* Kriminalita související s velkou kumulací lidí
* Potíže s parkováním
* Problematičtí sousedé
* Mnohdy špatný stav soukromých či státních domů, do kterých majitel nehodlá investovat
* Pokud není byt v osobním vlastnictví, nemůže v něm člověk dělat ani minimální stavební úpravy bez souhlasu vlastníka
* Omezené možnosti v chovu domácích zvířat pro
Poznámka: náš výčet pro a proti nemusí být úplný - záleží na umístění nemovitosti, na jejím stavu, na kategorii bytu a na dalších aspektech

Dům se zahradou mimo město
PRO
* Investice jsou vložené do vlastního majetku
* Lze provádět jakékoliv úpravy v domě i na pozemku, které nepodléhají stavebnímu povolení (nesmějí však ohrožovat nebo omezovat sousedy)
* Pokud je u domu i zahrada, není nutné vlastnit další chatu nebo chalupu pro rekreaci
* Lepší životní prostředí*
* Lepší podmínky pro domácí zvířata
* Větší soukromí domácnosti i jednotlivých členů rodiny
* Bezproblémové parkování (vlastní garáž bez poplatku za pronájem)

PROTI
* Většinou se o vše musí majitel postarat sám - od vývozu popelnic po rekonstrukci celého domu
* Musí si pohlídat pojištění objektu i domácnosti
* I na vsi můžete narazit na problematické sousedy
* Méně obchodů, menší výběr zboží, vyšší ceny
* Malá nabídka služeb
* Mnohdy chybí v obci centrální kanalizace, vodovod i plynovod
* Špatná dopravní obslužnost - dlouhé intervaly a málo spojů do centra
* Omezené možnosti společenského a kulturního vyžití pro proti
*)V zimním období záleží na tom, jaký druh vytápění okolní obyvatelé používají

Rodinný dům v Jesenici

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...