Dům, hypotéka, byty

Dům, hypotéka, byty | foto: iDNES.cz

Byt v Praze 1 zdarma? Pro páry do 30 let žádný problém

  • 10
Přidělování městských bytů v nejlukrativnější části Prahy provázejí pochybnosti. Radní Prahy 1 se rozhodli, že po třech letech svého volebního období změní bytovou politiku a dají zelenou mladým, kterým budou přidělovat takzvané startovací byty.

„S tímto projektem přišel zástupce starosty Petr Burgr. Myslím si, že je to problém, protože nejsou dána jasná pravidla, jak jsou tyto startovací byty přidělovány,“ uvedl radní Čestmír Nekovařík (ČSSD).

Sociální komise protestuje
První z mladých žadatelů se začínají do malometrážních bytů v Praze 1 stěhovat v těchto dnech.

„V listopadu po zasedání rady nám předali seznam šesti lidí, kterým bude nabídnut k pronájmu obecní byt. Pouze jednu osobu z tohoto seznamu jsme radě doporučili, zbylá jména komise zamítla,“ uvedla členka sociální komise, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Přitom až do listopadu loňského roku byla pravidla taková, že žadatele o obecní byt prověřovala sociální komise, která také radě předkládala seznam doporučených žadatelů. Z těch pak rada vybírala.

V listopadu už rada poradní hlas komise nevyslechla. „Nechal jsem si vytáhnout ze seznamu mladé páry do třiceti let, které splňují tyto podmínky. Bylo jich jen šest,“ tvrdí zástupce starosty Petr Burgr (KDU-ČSL). Podle mluvčího úřadu Jana Šlajse je toto číslo vyšší. „ K datu 7. 10. 2005 se jednalo celkem o 16 manželství,“ uvedl Šlajs.

První městská část eviduje zhruba 800 žádostí o byt, ročně jich novým nájemcům přidělí zhruba padesát. „Každému je přidělen koeficient, ve kterém se odráží sociální poměry žadatele i to, jak rychle musí být jeho bytový problém řešen,“ uvedla členka sociální komise.

Podle seznamu schválených jmen na startovací byty se zdá, že získat malometrážní byt v centru města není nic těžkého. Stačí splnit tři podmínky: oba manželé musí být mladší třiceti let, ani jeden z manželů nesmí vlastnit nemovitost, která umožňuje trvalé bydlení, a alespoň jeden z partnerů musí mít trvalé bydliště v Praze 1.

A důležitý je i čtvrtý předpoklad: být na seznamu žadatelů o obecní byt. „Vím, že nemám šanci, nejsem žádný sociální případ a jenom to, že jsem mladý, mě myslím nijak nezvýhodňuje,“ myslí si pětadvacetiletý Jan Svoboda.

A přitom by mohl bydlet už za pár měsíců. Dva mladí žadatelé ze seznamu totiž dostali byt do jednoho roku od podání žádosti. Byty jsou pronajímány na tři roky za nájemné 60 korun za metr čtvereční. „Pokud jsou plněny závazky a k nám se dostane žádost o prodloužení nájmu, nestalo se, že bychom neobnovili smlouvu,“ míní Burgr.

Dnes podaná žádost Janu Svobodovi zřejmě nebude nic platná. „Dal jsem určitý návrh, jak by měly vypadat startovací byty pro mladá manželství, a nebyl jsem zulíbán svými kolegy. A tak do konce volebního období už startovací byty přidělovat nebudeme,“ potvrdil Burgr.

,