Elektrická zásuvka je umístěna příliš blízko v ochranné zóně umyvadla. Jde o...

Elektrická zásuvka je umístěna příliš blízko v ochranné zóně umyvadla. Jde o životu nebezpečné umístění, které je v rozporu se závaznou normou a vyhláškou. | foto: Bytecheck

Při předávání nového bytu se všechno zvrhlo. Byl životu nebezpečný

  • 194
Eva s Luďkem si šli převzít od pražského developera právě dokončený mezonet. Při prohlídce našli 52 vad a nedodělků. Byt v posledním podlaží designové novostavby přitom měl být v nadstandardu a vysoké kvalitě.

Eva s Luďkem přebírali byt v červnu 2015, k ruce si vzali inspektora nemovitostí. Společně našli celkem 52 vad, nedodělků a také skrytých vad. „Bohužel, některé vady byly dokonce životu nebezpečné,“ říká Ondřej Bláha, který inspekci prováděl.

Byt měl mít v nadstandardu podlahy z masivního dřeva, bezfalcové dveře s kvalitním kováním, dlažby a podlahy s nerezovými přechodovými lištami.

Zástupci prodejce byli rychlí a ochotní, ale problémy nastaly po složení zálohy, kdy celý proces přípravy klientských změn výrazně ubral na dynamice. „Bydlení jsme kupovali pro sebe a děti, věnovali jsme přípravě maximum. Zhrozil jsem se, když jsem uviděl výsledek,“ svěřuje se Luděk.

Poškození povrchů, trhlinky, odchylky od standardů, problém se spády parapetů, to jsou běžné vady novostaveb a tento byt nebyl výjimkou. Horší však bylo, že například spojovacímu schodišti v bytě chybělo bezpečné zábradlí. Elektrické zásuvky v koupelně byly umístěny tak, že by neměly při revizi projít.

Majitelé požadovali, aby si mohli prohlédnout také střechu. Krycí stříška, napojená na fasádu, byla udělaná neodborně, hrozilo zatékání a promočené zdi ložnice. Vstupní dveře neměly požární zpěňovací pásku a mimo jiné bylo dále zjištěno, že absolutně nevyhovují předepsané požární odolnosti. Developer má nyní stanovenou lhůtu na opravu všech vad a Eva s Luďkem doufají, že si s nimi úspěšně poradí a bydlení bude podle jejich představ.

Může se hodit

Hledáte nové bydlení? Vybírejte z nabídky bytů a domů na Reality.iDNES.cz.

Předpřejímka bytu nebo rodinného domu, která umožňuje nalezení maximálního počtu vad, není většinou pro developery nijak bolestivá. Naopak jim vyhovuje, že mohou vady odstranit ihned se stavební firmou, která ještě stavbu úplně neopustila.

V některých případech ale developer vadu neuzná a odmítne ji opravit. Většinou se odkazuje na vyhlášky a normy. V houští vyhlášek, závazných a nezávazných norem se ale laik těžko orientuje. Odmítne-li kupující byt převzít s tím, že jde o závady, pro které není možné nemovitost užívat, neobejde se situace bez nepříjemností.

Praskliny ve fasádní omítce

Špatně položené dlaždice na terase.

Kontrola na několik hodin

Nejdůležitější je velmi důkladná kontrola nemovitosti. Zástupce developera by měl kupující předem upozornit, že prohlídka může trvat i několik hodin. Jde o váš budoucí majetek a vy máte právo na kontrolu všech všech jeho vlastností.

„Většina lidí se na byt letmo podívá a po 15 minutách podepisují protokol například se třemi vadami. Když kontrola trvá dvě hodiny, jsou často nervózní,“ přiznává Pavel Zobač, inspektor pro jižní Moravu. Zejména to platí pro takzvané zjevné vady, které nelze následně reklamovat. Všechna zařízení, která nefungují, se musí zaznamenat - ventilace, rekuperace, elektroinstalace.

Při podpisu smlouvy je třeba si dávat pozor zejména na ustanovení, kdy není jasně definován nejzazší termín předání stavby. Je třeba být na pozoru při nabídce předání bytu před jeho kolaudací.