Prostorný penthouse čeká na své obyvatele.

Prostorný penthouse čeká na své obyvatele. | foto: Architizer/Ángel Franco

Fantastický byt ve věžních hodinách má čtyři gigantické ciferníky

  • 106
Jeden z nejluxusnějších bytů v New Yorku má tři patra a 650 metrů čtverečních obytné plochy. Pokud se chcete při mytí nádobí dívat na Brooklynský a Manhattanský most, newyorský přístav a Manhattan, máte možnost. Byt se bude brzy prodávat za v přepočtu téměř půl miliardy korun.

Poznávacím znamením newyorského bytu jsou obří ciferníky, které jsou umístěny na čtyřech stěnách obývacího pokoje. Nemusíte tedy mít v bytě hodiny, stačí se podívat na zeď.

Obejdete se i bez obrazů, panoramatické výhledy ze všech pater penthousu, ohraničené okenními rámy, jsou dostatečným konkurentem i tomu nejhodnotnějšímu umění.

Dům postavený v roce 1914 architektem Williamem Higginsonem dokázal realitní magnát a majitel společnosti Two Trees Management David Walentas proměnit z bývalého továrenského molochu ve čtvrti Brooklyn v jednu z nejdražších newyorských adres.

Průhled skrz ciferníky hodin nabízí monumentální podívanou na Manhattanský most.

Původní dům nazvaný Gair Building No. 7, který sloužil jako ústřední tovární hala skotského průmyslníka Roberta Gaira v ulici One Main Street ve čtvrti přezdívané Newyorčany Dumbo, se změnil na netradiční a drahé bydlení.

Název Dumbo, označující celou oblast, není nic jiného než jméno sestavené z počátečních písmen jména čtvrti: Down Under Manhattan Bridge Overpass, tedy pod nadjezdem manhattanského mostu. Podobné zkratky obyvatelé New Yorku přímo milují.

V roce 1978 se Walentasovi podařilo objekt koupit za jeden a půl milionu dolarů a postavil v něm celý komplex luxusních rezidenčních loftů. V domě je celkem 123 apartmánů, které jsou již rozprodány. Slouží jako byty, ale i jako kanceláře.

Pohled na město od kuchyňského dřezu

Designér Stefano Venier v kuchyni, kterou navrhl.

Nyní se zřejmě do prodeje dostane i nejluxusnější rezidence s ciferníky. Cena bude 25 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 425 milionů korun. O zkolaudování originálního prostoru s hodinovými stroji jako plnohodnotného bytu musel Walentas několik let bojovat s místními úřady.

Penthouse má tři podlaží, celkovou rozlohu 600 metrů čtverečních a zabírá šestnácté až devatenácté patro objektu. První patro je společným obytným prostorem s kuchyňskou linkou, zbylé dvě tvoří soukromé prostory se třemi ložnicemi a dvěma prostornými koupelnami.

V nejvyšším patře penthousu, zcela na střeše celého objektu, je soukromá terasa, zčásti zastřešená a krytá, ze které se otvírá jedinečný pohled na město.

V nejvyšším patře penthousu, zcela na střeše celého objektu, je pak soukromá terasa, zčásti zastřešená a krytá, ze které se otvírá jedinečný pohled na město. Jednotlivá patra jsou propojena monumentálním schodištěm a otevřenou galerií, která dodává celému penthousu na velkorysosti. Pro všechny případy je v bytě nainstalován i soukromý prosklený výtah.

Sklo, ocel, žula, mramor a dubové dřevo, z něhož jsou podlahy, jsou hlavními materiály použitými v penthousu. Interiér koupelen a moderní kuchyňkou část navrhoval italský designér Stefano Venier ze společnosti Minimal USA.

Veškeré vestavěné skříňky mají povrch z ekologického čtyřhvězdičkového bílého laku. Hluboké ocelové zásuvky se speciálním mechanismem bez problémů unesou až 45 kilogramů. Kuchyňská deska je z unikátního italského kamene Pietra Cardoso a její hrany jsou zakončeny neobvykle v úhlu 45 stupňů.

Sklo, ocel, žula, mramor a dubové dřevo jsou hlavními materiály použitými v penthousu.

Monumentální ciferníky hodin mají průměr téměř 4,3 metru a jejich provoz je zcela bezpečný. Hodiny jsou digitálně řízené s nulovými odchylkami a jejich chod je neslyšný.

Sedmdesátník David Walentas v penthousu sám nikdy nebydlel. Se svou manželkou Jane obývá byt přímo pod tímto luxusním apartmánem, který je pro jejich život prý příliš naddimenzovaný.

V tomto bytě nepotřebujete obrazy - stačí se podívat z okna na pulzující město.
V tomto bytě nepotřebujete obrazy, stačí se podívat z okna na pulzující město.

V tomto bytě nepotřebujete obrazy. Stačí se podívat z okna na New York. Vlevo Manhattanský most, vpravo Brooklynský most.

To, že by penthouse skutečně dal do prodeje, ale zatím popírá. V rozhovoru pro The New York Times v zimě loňského roku jen podotkl, že v rezidenčním penthousu nikdo nebydlí a najal si makléře Raphaela De Nira z elitní americké realitky Prudential Douglas Elliman, aby případné zájemce po objektu prováděl.

O koupi unikátního bytu projevily zájem i světové hvězdy, jako například třináctinásobný držitel cen Grammy rapper Jay-Z nebo americký módní návrhář Ralph Lauren. Zajímavostí je, že před budovou na One Main Street se natáčely i některé záběry z oficiálního videoklipu k písni Empire State of Mind, kterou Jay-Z nahrál společně se zpěvačkou Aliciou Keysovou.  

, pro iDNES.cz