Kuchyň v bílém laku je doplněna smetanovým sklem mezi skříňkami.

Kuchyň v bílém laku je doplněna smetanovým sklem mezi skříňkami. | foto: Archiv studia Cadface

Přímo z výtahu lze vstoupit do bytu se zrcadly a skvělým výhledem

  • 27
Byt 3+kk v pražském Karlíně si majitelka pořídila jako investici. Vzhledem k atraktivní lokalitě s nádherným výhledem na Vltavu jej chce zatím pouze pronajímat. Pro architekty měla jasné zadání: „Interiér má být elegantní, ale přitom útulný, veselý a hlavně nesmí stát moc peněz.“

Architekti Martina Šimková a Jozef Počil z ateliéru Cadface museli s návrhem bytu v novém developerském projektu poměrně spěchat, protože se blížila uzávěrka klientských změn. Předělat bylo nutné především podobu developerem naplánované tuctové koupelny a předimenzované toalety.

Nakonec architekti navrhli kompletní podobu bytu včetně nábytku na míru. S výsledkem jsou spokojeni oni i majitelka, proto projekt přihlásili do soutěže Interiér roku, v níž je iDNES.cz hlavním mediálním partnerem.

Osvětlení zdůrazňuje 3D bílé obklady.

Byt v pátém podlaží domu s plochou 85 m2 nabízí krásný výhled na řeku i prostornou lodžii. Přehlédnout však nešly ani zápory: absence zádveří i úložných prostor, nevhodná dispozice toalety, kde byl umístěn vývod na pračku i nedostačující osvětlení.

Návrh interiéru architekti řešili i s ohledem na přání investorky, která počítá, že byt bude užívat jedna osoba, případně bezdětný pár. Podle původního projektu měl byt obývací pokoj spojený s kuchyní, chodbu, toaletu s místem pro pračku, koupelnu, ložnici a pokoj pro hosty (respektive pracovnu či dětský pokoj). Po úpravě dispozice vzniklo chybějící zádveří a šatna.

Může se hodit

Park Prosek

Prosek Park - pohodlný a klidný život v novostavbě na Praze 9. Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Zajímavostí je, že do bytu lze vstoupit dveřmi jak z chodby, tak přímo z výtahu vybaveného odpovídajícím bezpečnostním vybavením.

Netradiční začátek

Architekti začali s koupelnou a toaletou. V ní změnili polohu klozetu, což jim poskytlo dost místa pro pračku a sušičku, ale také vysavač a další věci nezbytné pro praní a úklid. Vše „zmizelo“ v bílé vestavné skříni. V koupelně přibyly úložné prostory také, a to niky u vany a skříňka pod umyvadlem.

Obě místnosti se opticky zvětšily díky použití podsvícených zrcadel a světlých obkladů. Kombinace sametově bílého 3D obkladu a světlé béžové dlažby s decentními, na první pohled nepostřehnutelnými „třpytkami“, dopadla výborně.

Architekti také pečlivě dohlíželi na kvalitu práce obkladačů, aby dodrželi milimetrové spáry. Výsledný dojem podtrhuje i osvětlení, které zdůrazňuje plastickou strukturu obkladu.

Nábytek i doplňky na míru

Majitelku výsledek hygienického zázemí velmi potěšil, proto dostali architekti volnou ruku i pro dokončení celého interiéru. Podle jejich návrhů vznikal veškerý vestavný nábytek, sestava do obývacího pokoje, jídelní stůl i zrcadla.

Kuchyňská linka působí hravým a zároveň elegantním dojmem.

Kuchyňskou linku navrhli z modulových skříněk, vtipné pojetí splňuje požadavky jak na úložný prostor, tak na ergonomii. Kuchyň měla na přání majitelky působit vzdušně a elegantně, protože tvoří součást obývacího pokoje a jídelny.

Autoři návrhu se rozhodli zopakovat tvary, materiály i barevnou škálu z koupelny, lesk bílého lakovaného nábytku tak postavili do jemného kontrastu s béžovými stěnami a skleněným obkladem ve stejném odstínu.

Původně zamýšleli oživit prostor pouze zrnitou texturou pracovní desky z umělého kamene technistone, ale nakonec použili i barevné akcenty tyrkysu a mědi.

Byt plný zrcadel

Stůl pro šest osob využije v případě návštěvy i jednočlenná domácnost.

V zádveří na míru vyrobená skříň vypadá, jako kdyby byla vestavěná do výklenku ve zdi. V skutečnosti jde kompletně o truhlářský výrobek, na kterém jsou ze strany vstupu lakovaná dvířka, zbývající část tvoří MDF deska s povrchovou úpravou připomínající „klasickou“ zeď.

Stejný princip byl použitý i v šatníku, který vznikl „odkrojením“ části pracovny. Dlouhou a úzkou místnost rozdělili architekti na šatnu s dostatečným úložným prostorem a na útulnou pracovnu s příjemnými proporcemi. Tento pokoj je ideální i pro přespání hostů.

Optickému zvětšení jednotlivých místností pomohla velká zrcadla. Jedno obrovské a podsvícené v rámu, vyrobeném podle návrhů studia Cadface, odráží výhled na řeku přes koruny stromů. Po chvíli jej přestanete vnímat jako odraz, máte pocit, že se díváte ven oknem.

Ze stejného důvodu bylo použito další zrcadlo v čele jídelního stolu. Přes kruhový „průzor“ je tak možné pozorovat interiér nebo exteriér v různých obměnách, vždy z nového úhlu pohledu. Řadu dalších velkých zrcadel najdete v celém bytě.

Podsvícené zrcadlo evokuje dojem okna.

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku budou každoročně oceněny výjimečné české soukromé i veřejné interiéry, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem akce je iDNES.cz, pořadatelem Institut bytového designu.

S nejzajímavějšími soutěžícími budeme čtenáře postupně seznamovat na stránkách Bydlení iDNES.cz.

Více o soutěži zde.

Cílem je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, firemních prostor, hotelů restaurací a podobně.

Výsledky soutěže budou vyhlášeny na kongresu Living Forum 5. 4. 2016 v pražském Centru současného umění DOX.