Martinino zalíbení v přírodních materiálech prozrazuje stůl z teakového masivu

Martinino zalíbení v přírodních materiálech prozrazuje stůl z teakového masivu ve stylu dálnovýchodních kultur. | foto: Lukáš Hausenblas

Byt v činžovním domě se proměnil k nepoznání. Co dokáže ženská vůle

  • 21
Bydlení v pronajatém bytě nemusí nutně znamenat bydlení špatné nebo provizorní. Martina našla útočiště v domě z počátku 20. století, kde se právě uvolnil dvoupokojový byt. Měla štěstí. Dům je v krásné lokalitě v Praze-Bubenči.

Bohužel banka neuznala Martinu jako vhodného adepta na hypotéku, a tak jí nezbylo nic jiného, než si po desetiletém harcování po pronajatých bytech najít další pronájem.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Nechtěla už ale interiér vybavený ve stylu "každý pes jiná ves", proto se s uspořenými penězi ze stavebního spoření obrátila na designérku Markétu Fleischnerovou.

Byt nebyl v ideálním stavu, nicméně majitel domu se rozhodl na základě návrhu designérky do úprav interiéru dílčím způsobem investovat. Malá, avšak dostačující kuchyňka s koupelnou a WC zůstaly bez velkých zásahů, ale vše ostatní se proměnilo dost radikálně.

Martina sice neměla o interiéru konkrétní představu, ale toužila po přírodních materiálech, stylu feng šuej, po vzdušném a klidném prostředí, kde vše bude mít své místo.

Pohovka z přírodních materiálů, jako je ratan či banánové listí, se hodí i do interiéru. A nebojte se, když je kvalitní, nekřupe ani nevrže!

Nejdřív ale bylo třeba upravit štuky, vymalovat, vytapetovat, ošetřit a nalakovat špaletová okna a také všechny dveře v interiéru. Bukové parkety v obývacím pokoji, který nyní slouží také jako jídelna a pracovna, byly zachovalé. Stačilo je zbrousit a přelakovat.

Mnoho zařizovacích předmětů podle designérčina návrhu dnes odráží splněné sny Martiny. Například nad jídelním stolem visí obrovský lustr, který se jí vždy líbil, ale nikam se dřív nehodil. Sem skvěle padne, protože byt má velmi vysoké stropy.

Ložnice a šatna v jednom

Největší změna se odehrála v menší místnosti, která dnes slouží jako ložnice a plnohodnotná šatna se spoustou úložných prostor, nechybí zde ani velké zrcadlo a stolička.

Velkorysý prostor místnosti umožnil její elegantní rozčlenění. Nebylo třeba budovat žádnou příčku. Stačily dvě velké skříně s posuvnými dveřmi, z nichž jedna stojí volně v prostoru. Třetí byla zakoupena také hotová, ale zručný truhlář ji seřízl a upravil její hloubku, aby lépe vyhověla danému prostoru.

Tuby s LED diodami vytvářejí působivé světelné efekty a vypadají jako cestičky světlušek ve vzduchu, lustr Onsjö (Ikea), cena 1 290 Kč.

Záhlaví lůžka má Martina zatím provizorní. Jakmile jí to finanční situace umožní, plánuje je vytvořit z lakované MDF desky ve tvaru listu jinanu dvoulaločného, tedy ginkgo biloba, jehož listy tvarem připomínají vějíř.

Na svůj byt je Martina náležitě pyšná. Získala harmonické bydlení, kterého si do sytosti užívá a už vůbec nemá potřebu o víkendech prchat z Prahy.

Autorka interiéru

Markéta Fleischnerová - navrhuje soukromé i komerční interiéry a nábytek. Věnuje se také vytváření interiérů v duchu feng šuej. Stranou nezůstává ani dekorování interiéru. Pro jakékoli příležitosti připravuje květinové dekorace. Nabízí i službu nazvanou rychlodesign.

Chodbě vévodí velké zrcadlo v bíle lakovaném rámu. Je zde netradičním způsobem vodorovně (nikoliv svisle) lepená tapeta s pruhy.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení č. 11/2013.