Utekli do města. Vysněným bytem v centru si splnili všechny sny

  1:00aktualizováno  1:00
Jako výlet do padesátých let minulého století se může zdát návštěva bytu v izraelském Tel Avivu. Retro zařízení připomíná majitelům jejich dětství.

Nový domov uprostřed izraelské metropole pomohlo zrekonstruovat a zařídit místní studio Jacobs-Yaniv Architects, které vede dvojice mladých architektů Tamar Jacobsová and Oshri Yaniv. | foto: Amit Geron

Manželé se rozhodli jít proti proudu, vrátili se do města a zakoupili zde vytoužený byt. Setkávání s přáteli, neustále nabitý kalendář plný kulturních akcí a všude kousek - to bylo něco, o čem snili na venkově většinu života.

Oba manželé jsou patrioti tělem i duší. Narodili se a vyrostli na předměstí Tel Avivu, a i když si od mládí přáli zkusit život v centru města, který by jejich nátuře slušel víc, nikdy sen nezrealizovali. Záhy po seznámení založili rodinu a pro malé i dospívající děti byl domek se zahradou na okraji velkoměsta rozhodně lepší volbou než byt uprostřed městského ruchu.

Byt v Tel Avivu z 50. let

Svého snu se ale nevzdali. Přišel na řadu hned poté, co vypustili děti z hnízda. Opustili domek a zakoupili si sto devadesát metrů čtverečních velký byt ve věžáku v centru Tel Avivu.

Nový domov uprostřed izraelské metropole jim pomohlo zrekonstruovat a zařídit místní studio Jacobs-Yaniv Architects, které vede dvojice mladých architektů Tamar Jacobsová and Oshri Yaniv.

Oba architekti za sebou již mají zářnou kariéru ve slavných britských architektonických kancelářích. Tamar Jacobsová pracovala například pro Zahu Hadid.

Architekti se společně s majiteli vydali na výlet časem, do telavivského městského bytu padesátých let minulého století. Zejména druhá polovina této dekády znamenala zlatý věk místní architektury. Desítky tisíc imigrantů hledaly nové domovy a postupně vznikaly bytové domy, ve kterých byl kladen velký důraz na kvalitu stavby.

Jacobsová s Yanivem pojali na přání majitelů byt jako velkorysý otevřený prostor s jedinou samostatně vymezenou ložnicí majitelů. Jinak je celý prostor nespoutaný zdmi a otevřený. Protíná ho centrální komunikační chodba, která vede z velké rodinné terasy do ložnice majitelů.

Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka...

Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka vyrobená z vysokotlakého laminátu Formica.

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti, a proto se srdcem bytu stala kuchyň s jídelnou koncipovanou až pro šestnáct lidí. Pořádá-li se v bytě večírek, není nouze ani o další posezení, ať už u menšího stolu v jídelně, na pohovce v rodinném obýváku nebo ve společenském pokoji.

V bytě jsou dvě terasy. Množství takovýchto příjemných zákoutí bylo přesným zadáním majitelů. Pokud se hosté zdrží a potřebují přespat, nemusí se bát, že by zůstali bez potřebného soukromí, ztraceni ve velkém bytě.

Architekti navrhli i sestavu posuvných dveří, se kterými se dá prostor dělit a vymezovat. Právě posuvné dělící panely byly jedním z nejtypičtějších prvků telavivských bytů padesátých let.

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti, a proto se srdcem bytu stala...

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti a proto se srdcem bytu stala kuchyň s jídelnou koncipovanou až pro šestnáct lidí.

Nespoutaný prostor bytu s nádechem elegantního retra umocňuje i barevná koncepce - tóny neutrální šedé, béžové a bílé doplňuje kombinace modré a hořčicové.

Kvalitní dubový nábytek si pořídili manželé do nového bytu zbrusu nový. Doplnili ho jen několika kousky z původního bydliště a starožitnými koberci. Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka vyrobená z vysokotlakého laminátu Formica.

Manželé si volný prostor nadmíru užívají. Svolili i k netradičnímu portrétování vysněného bydlení. Proto se na fotografiích bytem míhá jako éterická a nepolapitelná víla devatenáctiletá izraelská tanečnice Shani Lichtová z tanečního souboru Batsheva Dance Company.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Na samotě u Prievidze si mladá žena vybudovala bydlení jako v ráji

Na dotažení některých detailů se majitelka radila s architektkou, která navrhla...

Když jste od malička ve spojení s přírodou, dlouho ve městě nevydržíte a utečete na hory. To byl i případ sympatické a...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Kuchyně, jídelna a obývák s krbem za 450 tisíc. Majitelé jsou nadšení

Alena s Vladimírem se rozhodli pro modernizaci obývací kuchyně.

Alena bydlí se svým mužem Vladimírem v domku na okraji Prahy, který si postavili před dvaadvaceti lety. Kuchyně,...

Na rekonstrukci statku se nadřela celá rodina, dnes si zde užívají

Na místě zpustlého dvora je dnes udržovaná skalka z žulových kamenů osázená...

Dvě stě let starý statek zrekonstruovala rodina v sedmdesátých letech a na chalupu jezdí už čtvrtá generace. Eva...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Další z rubriky

Ze dvou malých bytů vznikl příjemný interiér s luxusní terasou

Majitelé toužili mít v interiéru hlavně hodně dřeva, které na ně působí...

Velkorysé bydlení na nejvyšším podlaží novostavby vzniklo spojením dvou menších bytů. Z jednoho se stala denní zóna s...

Roubenka, srub, chalupa. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

Štětí - Chcebuz, okres Litoměřice. Poloroubená chalupa s dispozicí 5+1 je na...

V České republice se prodává velké množství roubenek, chalup, srubů i hrázděných domů v různé kvalitě. Některé jsou...

Na samotě u Prievidze si mladá žena vybudovala bydlení jako v ráji

Na dotažení některých detailů se majitelka radila s architektkou, která navrhla...

Když jste od malička ve spojení s přírodou, dlouho ve městě nevydržíte a utečete na hory. To byl i případ sympatické a...

Najdete na iDNES.cz