Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Utekli do města. Vysněným bytem v centru si splnili všechny sny

  1:00aktualizováno  1:00
Jako výlet do padesátých let minulého století se může zdát návštěva bytu v izraelském Tel Avivu. Retro zařízení připomíná majitelům jejich dětství.

Nový domov uprostřed izraelské metropole pomohlo zrekonstruovat a zařídit místní studio Jacobs-Yaniv Architects, které vede dvojice mladých architektů Tamar Jacobsová and Oshri Yaniv. | foto: Amit Geron

Manželé se rozhodli jít proti proudu, vrátili se do města a zakoupili zde vytoužený byt. Setkávání s přáteli, neustále nabitý kalendář plný kulturních akcí a všude kousek - to bylo něco, o čem snili na venkově většinu života.

Oba manželé jsou patrioti tělem i duší. Narodili se a vyrostli na předměstí Tel Avivu, a i když si od mládí přáli zkusit život v centru města, který by jejich nátuře slušel víc, nikdy sen nezrealizovali. Záhy po seznámení založili rodinu a pro malé i dospívající děti byl domek se zahradou na okraji velkoměsta rozhodně lepší volbou než byt uprostřed městského ruchu.

Byt v Tel Avivu z 50. let

Svého snu se ale nevzdali. Přišel na řadu hned poté, co vypustili děti z hnízda. Opustili domek a zakoupili si sto devadesát metrů čtverečních velký byt ve věžáku v centru Tel Avivu.

Nový domov uprostřed izraelské metropole jim pomohlo zrekonstruovat a zařídit místní studio Jacobs-Yaniv Architects, které vede dvojice mladých architektů Tamar Jacobsová and Oshri Yaniv.

Oba architekti za sebou již mají zářnou kariéru ve slavných britských architektonických kancelářích. Tamar Jacobsová pracovala například pro Zahu Hadid.

Architekti se společně s majiteli vydali na výlet časem, do telavivského městského bytu padesátých let minulého století. Zejména druhá polovina této dekády znamenala zlatý věk místní architektury. Desítky tisíc imigrantů hledaly nové domovy a postupně vznikaly bytové domy, ve kterých byl kladen velký důraz na kvalitu stavby.

Jacobsová s Yanivem pojali na přání majitelů byt jako velkorysý otevřený prostor s jedinou samostatně vymezenou ložnicí majitelů. Jinak je celý prostor nespoutaný zdmi a otevřený. Protíná ho centrální komunikační chodba, která vede z velké rodinné terasy do ložnice majitelů.

Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka...

Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka vyrobená z vysokotlakého laminátu Formica.

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti, a proto se srdcem bytu stala kuchyň s jídelnou koncipovanou až pro šestnáct lidí. Pořádá-li se v bytě večírek, není nouze ani o další posezení, ať už u menšího stolu v jídelně, na pohovce v rodinném obýváku nebo ve společenském pokoji.

V bytě jsou dvě terasy. Množství takovýchto příjemných zákoutí bylo přesným zadáním majitelů. Pokud se hosté zdrží a potřebují přespat, nemusí se bát, že by zůstali bez potřebného soukromí, ztraceni ve velkém bytě.

Architekti navrhli i sestavu posuvných dveří, se kterými se dá prostor dělit a vymezovat. Právě posuvné dělící panely byly jedním z nejtypičtějších prvků telavivských bytů padesátých let.

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti, a proto se srdcem bytu stala...

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti a proto se srdcem bytu stala kuchyň s jídelnou koncipovanou až pro šestnáct lidí.

Nespoutaný prostor bytu s nádechem elegantního retra umocňuje i barevná koncepce - tóny neutrální šedé, béžové a bílé doplňuje kombinace modré a hořčicové.

Kvalitní dubový nábytek si pořídili manželé do nového bytu zbrusu nový. Doplnili ho jen několika kousky z původního bydliště a starožitnými koberci. Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka vyrobená z vysokotlakého laminátu Formica.

Manželé si volný prostor nadmíru užívají. Svolili i k netradičnímu portrétování vysněného bydlení. Proto se na fotografiích bytem míhá jako éterická a nepolapitelná víla devatenáctiletá izraelská tanečnice Shani Lichtová z tanečního souboru Batsheva Dance Company.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Bytový dům nemá SVJ, proplacení výměny oken si část majitelů vydupala

1

Bydlím v domě se čtyřmi byty. Na opravy si šetříme na účtu vedeném pod mým jménem, SVJ nemáme. Tři byty vyměnily stará...

Má je pomsta. Stavěl domy, ale nedostal zaplaceno. Bagrem je zničil

Bagrista Daniel Neag z Rumunska v britském Buntingfordu řadové domy. Když za...

Bagrista Daniel Neag z Rumunska stavěl v britském Buntingfordu domy. Když za práci nedostal zaplaceno, velmi se...

V hlubokých lesích se skrývá krásný dům. Slibuje úžasné ticho a klid

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním...

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním místem pro ty, kteří touží po klidu na...Najdete na iDNES.cz