Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Utekli do města. Vysněným bytem v centru si splnili všechny sny

  1:00aktualizováno  1:00
Jako výlet do padesátých let minulého století se může zdát návštěva bytu v izraelském Tel Avivu. Retro zařízení připomíná majitelům jejich dětství.

Nový domov uprostřed izraelské metropole pomohlo zrekonstruovat a zařídit místní studio Jacobs-Yaniv Architects, které vede dvojice mladých architektů Tamar Jacobsová and Oshri Yaniv. | foto: Amit Geron

Manželé se rozhodli jít proti proudu, vrátili se do města a zakoupili zde vytoužený byt. Setkávání s přáteli, neustále nabitý kalendář plný kulturních akcí a všude kousek - to bylo něco, o čem snili na venkově většinu života.

Oba manželé jsou patrioti tělem i duší. Narodili se a vyrostli na předměstí Tel Avivu, a i když si od mládí přáli zkusit život v centru města, který by jejich nátuře slušel víc, nikdy sen nezrealizovali. Záhy po seznámení založili rodinu a pro malé i dospívající děti byl domek se zahradou na okraji velkoměsta rozhodně lepší volbou než byt uprostřed městského ruchu.

Byt v Tel Avivu z 50. let

Svého snu se ale nevzdali. Přišel na řadu hned poté, co vypustili děti z hnízda. Opustili domek a zakoupili si sto devadesát metrů čtverečních velký byt ve věžáku v centru Tel Avivu.

Nový domov uprostřed izraelské metropole jim pomohlo zrekonstruovat a zařídit místní studio Jacobs-Yaniv Architects, které vede dvojice mladých architektů Tamar Jacobsová and Oshri Yaniv.

Oba architekti za sebou již mají zářnou kariéru ve slavných britských architektonických kancelářích. Tamar Jacobsová pracovala například pro Zahu Hadid.

Architekti se společně s majiteli vydali na výlet časem, do telavivského městského bytu padesátých let minulého století. Zejména druhá polovina této dekády znamenala zlatý věk místní architektury. Desítky tisíc imigrantů hledaly nové domovy a postupně vznikaly bytové domy, ve kterých byl kladen velký důraz na kvalitu stavby.

Jacobsová s Yanivem pojali na přání majitelů byt jako velkorysý otevřený prostor s jedinou samostatně vymezenou ložnicí majitelů. Jinak je celý prostor nespoutaný zdmi a otevřený. Protíná ho centrální komunikační chodba, která vede z velké rodinné terasy do ložnice majitelů.

Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka...

Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka vyrobená z vysokotlakého laminátu Formica.

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti, a proto se srdcem bytu stala kuchyň s jídelnou koncipovanou až pro šestnáct lidí. Pořádá-li se v bytě večírek, není nouze ani o další posezení, ať už u menšího stolu v jídelně, na pohovce v rodinném obýváku nebo ve společenském pokoji.

V bytě jsou dvě terasy. Množství takovýchto příjemných zákoutí bylo přesným zadáním majitelů. Pokud se hosté zdrží a potřebují přespat, nemusí se bát, že by zůstali bez potřebného soukromí, ztraceni ve velkém bytě.

Architekti navrhli i sestavu posuvných dveří, se kterými se dá prostor dělit a vymezovat. Právě posuvné dělící panely byly jedním z nejtypičtějších prvků telavivských bytů padesátých let.

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti, a proto se srdcem bytu stala...

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti a proto se srdcem bytu stala kuchyň s jídelnou koncipovanou až pro šestnáct lidí.

Nespoutaný prostor bytu s nádechem elegantního retra umocňuje i barevná koncepce - tóny neutrální šedé, béžové a bílé doplňuje kombinace modré a hořčicové.

Kvalitní dubový nábytek si pořídili manželé do nového bytu zbrusu nový. Doplnili ho jen několika kousky z původního bydliště a starožitnými koberci. Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka vyrobená z vysokotlakého laminátu Formica.

Manželé si volný prostor nadmíru užívají. Svolili i k netradičnímu portrétování vysněného bydlení. Proto se na fotografiích bytem míhá jako éterická a nepolapitelná víla devatenáctiletá izraelská tanečnice Shani Lichtová z tanečního souboru Batsheva Dance Company.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Mají dům se zvonem, udírnu na zahradě vyrobili z kotle lokomotivy

Spoustu věcí kolem domu jsem si dělal sám, třeba zábradlí u schodiště

Nenápadný dům nedaleko Prahy zapadá do terénu s takovou samozřejmostí, že máte pocit, jako kdyby tu byl odnepaměti....

Razantní proměna panelákového bytu, kde teď vládne dubová podlaha

Zvětšení průchodu a zásah do nosné konstrukce musel projít schválením statika.

Rekonstrukce panelákových bytů je věčné téma. I kvůli tomu, že jejich dispozice mnohdy neodpovídá současným potřebám...Nejlepší rekonstrukce chalupy a staré stodoly trvala čtyři roky

Otevřený atypický krb ve stodole je usazený na kameni z nedaleké stráně.

Architektka Lenka Míková se u jihočeského stavení nesnažila při rekonstrukci zachovat původní prvky za každou cenu, ani...

Obraz zkázy je pryč. Varovný nápis v klášteru v Plasích však stále platí

Plaský klášter založil v malebné krajině, 25 kilometrů severně od Plzně, roku...

Klášter, zámek a památka v jednom, to je evropsky významný komplex bývalého kláštera v Plasích, který už celá staletí...

Splňte si sen o roubence. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

Pěnčín, Albrechtice u Turnova, okres Liberec. Dobová roubenka s podkrovím a...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Další z rubriky

Nejkrásnější výhled na polární záři je z této postele. Podívejte se

Příbytek Panorama Glass Lodge stojí na Islandu. Stěny a střecha ložnice jsou...

Příbytek Panorama Glass Lodge stojí na Islandu. Stěny a střecha ložnice jsou prosklené a je jimi vidět na Grónské moře...

Celý život o ní snili. Dvojchata se ztrácí uprostřed borovic

Lesní oázu si na důchod vytvořila stavitelka Kathleen Sloanová společně s...

Stavitelka Kathleen Sloanová a její manžel výtvarník Mike Moser se rozhodli po desítkách pracovních let zvolnit a...

Třináct NEJ noclehů na hradech a zámcích v Čechách i na Moravě

Zámky a hrady v Česku nabízí prohlídky i ubytování.

Kdo si nemůže koupit zámek nebo hrad, může v něm alespoň přespat. Možností je mnoho, jen se připravte, že komnata vyjde...

Najdete na iDNES.cz