Utekli do města. Vysněným bytem v centru si splnili všechny sny

  1:00aktualizováno  1:00
Jako výlet do padesátých let minulého století se může zdát návštěva bytu v izraelském Tel Avivu. Retro zařízení připomíná majitelům jejich dětství.

Nový domov uprostřed izraelské metropole pomohlo zrekonstruovat a zařídit místní studio Jacobs-Yaniv Architects, které vede dvojice mladých architektů Tamar Jacobsová and Oshri Yaniv. | foto: Amit Geron

Manželé se rozhodli jít proti proudu, vrátili se do města a zakoupili zde vytoužený byt. Setkávání s přáteli, neustále nabitý kalendář plný kulturních akcí a všude kousek - to bylo něco, o čem snili na venkově většinu života.

Oba manželé jsou patrioti tělem i duší. Narodili se a vyrostli na předměstí Tel Avivu, a i když si od mládí přáli zkusit život v centru města, který by jejich nátuře slušel víc, nikdy sen nezrealizovali. Záhy po seznámení založili rodinu a pro malé i dospívající děti byl domek se zahradou na okraji velkoměsta rozhodně lepší volbou než byt uprostřed městského ruchu.

Byt v Tel Avivu z 50. let

Svého snu se ale nevzdali. Přišel na řadu hned poté, co vypustili děti z hnízda. Opustili domek a zakoupili si sto devadesát metrů čtverečních velký byt ve věžáku v centru Tel Avivu.

Nový domov uprostřed izraelské metropole jim pomohlo zrekonstruovat a zařídit místní studio Jacobs-Yaniv Architects, které vede dvojice mladých architektů Tamar Jacobsová and Oshri Yaniv.

Oba architekti za sebou již mají zářnou kariéru ve slavných britských architektonických kancelářích. Tamar Jacobsová pracovala například pro Zahu Hadid.

Architekti se společně s majiteli vydali na výlet časem, do telavivského městského bytu padesátých let minulého století. Zejména druhá polovina této dekády znamenala zlatý věk místní architektury. Desítky tisíc imigrantů hledaly nové domovy a postupně vznikaly bytové domy, ve kterých byl kladen velký důraz na kvalitu stavby.

Jacobsová s Yanivem pojali na přání majitelů byt jako velkorysý otevřený prostor s jedinou samostatně vymezenou ložnicí majitelů. Jinak je celý prostor nespoutaný zdmi a otevřený. Protíná ho centrální komunikační chodba, která vede z velké rodinné terasy do ložnice majitelů.

Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka...

Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka vyrobená z vysokotlakého laminátu Formica.

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti, a proto se srdcem bytu stala kuchyň s jídelnou koncipovanou až pro šestnáct lidí. Pořádá-li se v bytě večírek, není nouze ani o další posezení, ať už u menšího stolu v jídelně, na pohovce v rodinném obýváku nebo ve společenském pokoji.

V bytě jsou dvě terasy. Množství takovýchto příjemných zákoutí bylo přesným zadáním majitelů. Pokud se hosté zdrží a potřebují přespat, nemusí se bát, že by zůstali bez potřebného soukromí, ztraceni ve velkém bytě.

Architekti navrhli i sestavu posuvných dveří, se kterými se dá prostor dělit a vymezovat. Právě posuvné dělící panely byly jedním z nejtypičtějších prvků telavivských bytů padesátých let.

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti, a proto se srdcem bytu stala...

Manželé milují rodinné a přátelské sešlosti a proto se srdcem bytu stala kuchyň s jídelnou koncipovanou až pro šestnáct lidí.

Nespoutaný prostor bytu s nádechem elegantního retra umocňuje i barevná koncepce - tóny neutrální šedé, béžové a bílé doplňuje kombinace modré a hořčicové.

Kvalitní dubový nábytek si pořídili manželé do nového bytu zbrusu nový. Doplnili ho jen několika kousky z původního bydliště a starožitnými koberci. Největší radostí manželů, zapálených kulinářů, je promyšlená kuchyňská linka vyrobená z vysokotlakého laminátu Formica.

Manželé si volný prostor nadmíru užívají. Svolili i k netradičnímu portrétování vysněného bydlení. Proto se na fotografiích bytem míhá jako éterická a nepolapitelná víla devatenáctiletá izraelská tanečnice Shani Lichtová z tanečního souboru Batsheva Dance Company.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...

Obývací kuchyně ve srubu vyšla na 500 tisíc. Zábradlí muselo pryč

Obývací kuchyně v přízemí získala novou moderní tvář.

Lucie svůj srub za Prahou miluje. Ráda by se do něj s rodinou přestěhovala na trvalo. Místnosti však nejsou pro...Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném...

Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Další z rubriky

Co dokáže zlatá barva v interiéru: dodá mu na eleganci i luxusu

Svítidlo Pinto Gold ocenili už návštěvníci prestižního veletrhu Light and...

Zlatavý podzim sice brzy skončí, ale „zlato“ tím nekončí. Konec roku i zima budou totiž letos výrazně ve znamení zlaté...

Pořídili si kuchyň ve stylu staré Anglie. Vyrobil ji truhlář z Walesu

Na míru navržená kuchyňská linka je ručně vyrobena z masivního dřeva a také je...

Nenápadný typový dům nedaleko Prahy dostal díky novému zařízení punc solidnosti a nadčasové důstojnosti. Vstoupíte-li...

Obývací kuchyně ve srubu vyšla na 500 tisíc. Zábradlí muselo pryč

Obývací kuchyně v přízemí získala novou moderní tvář.

Lucie svůj srub za Prahou miluje. Ráda by se do něj s rodinou přestěhovala na trvalo. Místnosti však nejsou pro...Najdete na iDNES.cz