Nejoblíbenějším místem v bytě je pro majitelku výklenek u okna. Je zespodu...

Nejoblíbenějším místem v bytě je pro majitelku výklenek u okna. Je zespodu vytápěný, takže je v něm příjemně i v zimě. Závěs slouží v okamžiku, kdy má potřebu vytvořit si ryze soukromý prostor. | foto: Jaroslav Moravec

Po rekonstrukci bytu tráví majitelka čas nejraději ve výklenku u okna

  • 34
Prostor, světlo a pohodlí, i tak by bylo možné popsat představu mladé ženy, která se pustila do rekonstrukce bytu v činžovním domě z 19. století nedaleko pražské Stromovky.

Její byt 1 + 1 s celkovou plochou 62 metrů čtverečních nebyl v dezolátním, ale ani ideálním stavu. I proto mladá žena svěřila rekonstrukci raději odborníkům, konkrétně architektu Juraji Calajovi a Ivanu Borošovi z ateliéru Edit!.

"Majitelka měla představu zajímavého bytu s příjemnou atmosférou, ne spoustou úložného prostoru, proto jsme si mohli dovolit méně tradiční pojetí. Pracuje v kreativním oboru, a tak jsme si velmi dobře rozuměli. Většinu drobného nábytku si pořídila sama," popisuje architekt Calaj.

Kuchyně "vyjíždí" ze šatny, sjednocuje tak prostor.

Bez statika to nejde

Mladá žena žije sama (často a ráda však vaří pro návštěvy), a tak jí jeden velký prostor vyhovuje. Jenže spojení dvou pokojů nebylo až tak jednoduché. Statik musel přesně spočítat zatížení, které nastane po vybourání příčky. Nad ní jsou totiž další tři. A tak ačkoliv nešlo o nosnou stěnu, musel se pro zpevnění použít překlad.

V domě z 19. století nebylo ani velkým překvapením, že se výšky podlah sousedících pokojů rozcházely hned o několik centimetrů. Po spojení místností tak bylo nutné vyrovnat výšku a do jedné části použít nové parkety v obdobném provedení.

Nový plynový kotel vyřešil topení i ohřev teplé užitkové vody. Během rekonstrukce se kompletně vyměnila i topná tělesa a všechny elektrické rozvody.

Překližka vládne i v koupelně

Ačkoliv má byt okna orientovaná na jih, a je tedy světlý, zvolil architekt Calaj bílou výmalbu a jako "spojovací linku" světlou dřevotřísku.

Tento příjemný materiál, tak typický zejména pro Skandinávii, použil pro vytvoření šatny, z níž šikmo "vyjíždí" kuchyňský blok. Do něj je z druhé strany zapuštěna praktická velká knihovna.

Kombinace bílého lamina a dřevotřísky skvěle navazuje na bílé zdi a dřevěnou podlahu. Dřevotříska se uplatnila také v koupelně na posuvné dveře, obklad vany či nábytek.

Majitelka zkombinovala nábytek z IKEA se staršími kousky.
Majitelka zkombinovala nábytek z IKEA se staršími kousky.

Majitelka zkombinovala nábytek z IKEA i se staršími kousky.

Autoři

Atelier Edit! založil v roce 2010 po předchozí úspěšné spolupráci s cílem "editovat prostředí okolo nás" tým mladých architektů (Ivan Boroš, Juraj Calaj, Lenka Míková, Vítězslav Danda), kteří o sobě říkají, že se umí dívat kolem sebe.

"Pracujeme s nadšením a profesionálním přístupem. Klientům nasloucháme. Věříme, že důkladná příprava přináší kvalitní výsledky. Vítáme experiment," přibližují svou filozofii.

Lehký závěs ve skořápkově bílé barvě je netradičně zavěšený v kruhové kolejnici. "Občas je nutné se uzavřít," prozrazuje Juraj Calaj, proč použil tento prvek.

Lehká textilie však navíc příjemně odlehčuje hmotnost zdí starého činžovního domu a zlepšuje také akustiku prostoru. Koberec či jiné textilie byste tu totiž hledali marně.

Nejoblíbenější místo? Tím je bezesporu výklenek u okna. Je jako něco mezi pohovkou a pecí, protože architekt Calaj umístil do spodní části vytápění. "Je to prostě majitelčin koutek, kde tráví nejvíc času." Televizi k životu nepotřebuje, knihy ano.