Obývací pokoj s jídelním koutem a terasou je nejdůležitějším prostorem

Obývací pokoj s jídelním koutem a terasou je nejdůležitějším prostorem padesátimetrového bytu. Díky kvalitní rozkládací sedačce vyrobené na míru (Polstrin design) se může proměnit v pokoj pro hosty. | foto: René Jákl

Za interiér svého bytu zaplatil mladý muž 600 tisíc, má vytoužený bar

  • 132
Moderní, nenáročný na údržbu a hlavně pohodlný by měl být single byt pro mladého muže. Přesně tak si jej ve spolupráci s architekty zařídil Zbyšek po návratu ze zahraniční stáže.

S koupí padesátimetrového bytu 2 + kk v Karlových Varech pomohl Zbyškovi jeho kamarád, majitel realitní kanceláře. Výhodou je především krásný výhled do zeleně a příjemná terasa, která v létě nabízí dost prostoru na posezení i menší jídelní stůl.

Byt je ve druhém patře nově zrekonstruované tovární budovy a Zbyšek jej převzal pouze s dokončenou koupelnou a toaletou laděnými do hnědého tónu. Aby z poměrně malého prostoru vytěžil maximum a zároveň si splnil přání mít moderně pojatý domov, přizval odborníky.

Bydlení s architekty

Architektonické totostudio si vybral podle referencí na internetu a s jeho majiteli, manželi Tomíčkovými, detailně probral své záměry. Prvním přáním bylo zachování vzdušnosti bytu, dalším zařizovací předměty v minimalistickém duchu. Jasno měl i ve výběru barev.

Dominantním prvkem interiéru se stalo začáteční písmeno Zbyškova křestního jména v jasně červené barvě, zapracované do knihovny.

Výraznou část prostoru zabírá rozkládací pohovka vyrobená na míru ve firmě Polstrin design, která je natolik kvalitní, že splňuje parametry běžného lůžka a lze na ní spát dlouhodobě.

Zajímavé řešení si vyžádal konferenční stolek, který může v případě rozložené sedačky použít jako noční stolek. Je na kolečkách a posunuje se díky kolejnici zabudované do nábytkové stěny pod televizí.

S francouzským šarmem

Na obytný prostor navazuje ve stejných barvách kuchyňský kout, kterému vtiskl kouzlo pánského stylu elegantní vestavěný bar a vinotéka. "Přestože, anebo možná právě proto, že raději kupuji alkohol, než jej piji, mám rád doma dostatek kvalitního vína a dobře zásobený bar, i když je určen především pro návštěvy," vysvětluje Zbyšek.

"Chtěl jsem, aby nad barem byla poměrně velká rampa pro různé druhy sklenic a ve spodní části sklopný bar se zrcadlovými zády a osvětlením. Vše v bílém lesklém laku s antracitovými doplňky. Rampa je po celé délce ve dvou patrech osvětlena pásy LED diod," vysvětluje majitel.

Nejrychleji se majitel podle svých slov rozhodl pro kuchyni, volba bílého laku trvala pouhých pět minut.

 Na jídelní stůl vizuálně navazuje nápadná velkoformátová fotografie. "Černobílý snímek istanbulské Cisterny se nám od počátku líbil v kontextu bílých a tmavých ploch kuchyně a majitel nápad schválil," říká Petr Tomíček. "Navíc ladí s výrazným designovým svítidlem Azzardo Flower." O další výzdobu bytu se chce majitel postarat vlastními snímky z cest.

Nejlepší barvy pro spánek

Ložnice byla kompletně vyrobena na zakázku. Nábytkem procházejí tenké černé pásky, které se opakují na skříni v zádveří. V posteli jsou takto řešeny nenápadné výsuvné kontejnery po stranách. Čelo postele je odsazeno a osvětleno pásem LED diod tvořícím zajímavou světelnou kulisu.

Autoři interiéru

Věra Tomíčková a Petr Tomíček - totostudio se zabývá návrhy a realizacemi bytů, domů i jednotlivých místností pro soukromé i komerční účely.

Vestavná skříň je ve stejném pojetí s vloženým šedým dílem v bílé ploše. Využitý je i prostor nad dveřmi, protože byt nemá komoru. Proti lůžku září na zdi velká, abstraktně pojatá samolepka londýnské telefonní budky, kterou Tomíčkovi objevili na stránkách zahraničního e-shopu. Aby byla ložnice dokonalá do nejmenšího detailu, pořídil si Zbyšek barevně sladěné povlečení u firmy Stella.

V ložnici oddělené od obývacího pokoje posuvnými dveřmi je Zbyškův nejoblíbenější dekorativní předmět v bytě, samolepicí tapeta s motivem anglické telefonní budky.

Majitel nechtěl na ničem šetřit, hlavním cílem bylo přesné naplnění jeho představ. Za celou úpravu bytu, projekt a zařizovací předměty zaplatil 600 000 Kč. Vše bylo hotovo během tří měsíců. V dobré ceně kolem 5 000 Kč za kus pořídil designová svítidla z Artemide. Výhodným nákupem byl zlevněný set čtyř židlí Dana k jídelnímu stolu v ceně 6 390 Kč (Designoutlet). Rozkládací pohovka na míru i s taburetem vyšla na 40 000 Kč (Polstrin design).

Slovo autorů

Mezi hlavními požadavky na kuchyň byly co nejlépe využitý úložný prostor, kvalitní spotřebiče (většinou AEG) a jako dominanta bar se zrcadlovou zadní stěnou a úložný box na 35 lahví vína.

"Majitel bytu nás oslovil, abychom navrhli zajímavý interiér v odstínech bílé a šedé s doplněním výrazné barvy. Obklady v koupelně byly dané a bylo třeba je doplnit vhodným nábytkem. Také podlaha v celém interiéru již byla položena. Výhodou bylo, že vzhledem k určení využití bytu jsme si mohli dovolit odvážnější řešení," říkají manželé Tomíčkovi.

"V nábytku jsou zakomponována LED svítidla v podobě pásků, nezávisle ovládaná bezdotykovými spínači. Pásy světel procházejí rampou nad barem, jsou pod stropem vestavné skříně, po celém obvodu zástěny za postelí a dokonce i na spodní hraně červených poliček po stranách. Pomocí tohoto světla je možné vytvořit velmi efektní světelné kulisy. Přitom toto řešení není náročné na prostor, nedochází k přehřívání, navíc jsou LED diody velmi úsporné," popisují svůj návrh.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení č. 8/9/2012.