I designérka po pár letech předělá svůj byt. Podívejte se na výsledek

  1:00aktualizováno  1:00
Poprvé si pražské bydlení zařizovala Jitka Kobzová před třemi a půl lety, podruhé pak před několika týdny. Nezměnila adresu, jen provedla "redesign" svého bytu. Ani po změně nedá dopustit na neutrální barvy.

Po proměně: byt má dva balkony; na jeden se vchází z obýváku a slibuje úžasný výhled na řeku už od kuchyňské linky, druhý Jitka zasklila a proměnila ve skrytou technickou místnost a sezónní šatnu. | foto: Jaroslav Kvíz

Jitka Kobzová pracuje jako interiérová designérka už více než dvacet let. Začínala v Kuvajtu, pokračovala ve Spojených arabských emirátech, pak následovala Anglie a nakonec se vrátila zpátky do Čech.

"Pražský byt jsem kupovala v době, kdy jsem rozjížděla svou firmu v Anglii, abych tu měla zázemí. Neměla jsem tenkrát čas kupovat vše sama, neznala jsem zdejší trh," vysvětluje výchozí situaci.

Mainský mývalí kocour je v bytě  k nepřehlédnutí.

Mainský mývalí kocour je v bytě k nepřehlédnutí.

"Myslela jsem si, že nebude problém sehnat designéra, se kterým budu konzultovat své představy a podle nich a mých finančních možností mi poradí se zařízením. Spletla jsem se. Na skutečné designéry jsem tehdy neměla štěstí, narazila jsem spíše na prodejce nábytku, kteří se mi snažili vnutit cokoliv z jejich nabídky, samozřejmě za co nejvyšší cenu. Tento okamžik byl pro mě rozhodujícím momentem k tomu, že jsem se definitivně vrátila do Čech a začala tu žít i pracovat ve svém oboru," popisuje Jitka Kobzová, majitelka firem Home staging a Ambience design.

Obývací pokoj před proměnou

Obývací pokoj před proměnou

Po proměně: sedací souprava je záměrně umístěná do prostoru, aby se za ní

Po proměně: sedací souprava je záměrně umístěná do prostoru, aby se za ní skryly otevřené skříňky na knihy.

Koncepční řešení – základní vybavení

Byt 3 + kk v novostavbě nedaleko řeky nepotřeboval žádnou radikální změnu, vše bylo nové i kvalitně provedené, a tak jeho majitelka pouze uzavřela jeden ze dvou balkonů, aby jí přibyla další místnost. Řešilo se tedy vybavení interiéru.

Může se hodit

Vyberte si byt  na Reality.iDNES.cz a splňte si svůj sen o bydlení.

Jitka se držela stejného přístupu, který radí i svým klientům: navrhnout si svůj budoucí domov jako celek, promyslet si rozpočet a v první řadě si pořídit základní vybavení, tedy velké kusy nábytku v neutrálních barvách. Tímto přístupem lze získat nadčasové řešení, v němž se člověk bude cítit dobře třeba i deset dvacet let a přitom jej dokáže drobnými kusy a doplňky zásadně proměnit.

"Nejprve jsem si pořídila bílou kuchyňskou linku od firmy Bulthaup, od Doimo světlou sedačku a tmavou nábytkovou soupravu do obýváku, do ložnice pak postel od anglické firmy Dreams bed."

Ložnice před proměnou

Ložnice před proměnou

Po proměně: krabice na klobouky slouží jako malé úložné prostory a přitom

Po proměně: krabice na klobouky slouží jako malé úložné prostory.

Co pro ni bylo podstatné? "Kvalita a styl. Například mám ráda vysoké anglické postele, jenže v Čechách jsem nenašla žádnou, která by nebyla pod sto tisíc, prostě předražené. Nakonec jsem si ji ani ne za polovinu této sumy dovezla právě z Anglie."

Růžová na start

Obývací pokoj s otevřenou kuchyní a pracovním koutem je největší místností bytu, a tak udává tón i v barevnosti. Neutrálně laděné vybavení původně Jitka doplnila fialovou a fuchsiovou.

"Začínala jsem tu s podnikáním a věděla, že to nebude procházka růžovým sadem, tak jsem záměně volila výrazné doplňkové barvy, pro mě až výstřední. Vycházela jsem z černo růžového obrazu. Navíc bylo jasné, že jakákoliv další změna po této excentrické barvě bude snadná." A tak bytu pár let dominovaly nepřehlédnutelné doplňky jako zmiňovaný obraz, růžovočerný koberec, růžové jídelní židle nebo polštářky.

Kuchyně před proměnou

Kuchyně před proměnou

Vloni před Vánoci Jitka vybírala zařízení bytu pro jednu klientku, která kromě jiného potřebovala pohodlné polohovací křeslo. A právě tento kus nábytku nakonec dostal i designérku, přestože si do té doby myslela, že polohovací křeslo "nemusí".

"Jsou sice praktická, většinou však nikoliv vzhledná. Jenže tohle křeslo byla výjimka, vypadalo skvěle a také se v něm bezvadně sedí i leží." Právě křeslo od Doimo se nakonec stalo impulsem k redesignu bytu, který si Jitka navrhla. Se zhmotněním představ jí pomohla Andrea Dufková z Amber Interieru.

Kuchyně po proměně

Kuchyně po proměně

"Po dlouhé době jsem objevila firmu, která svým přístupem popřela mé předcházející negativní zkušenosti. Dodnes obdivuji, jak mi paní Dufková nosila tašky a tašky nových látek, abych například pro křeslo vybrala ten nejvhodnější potah," vzpomíná.

Obraz jako základ

A k jaké změně došlo? Základní vybavení (kuchyňská linka, sedačka, obývací stěna, velký jídelní stůl, stejně jako malý pracovní stůl) zůstalo na svém místě. Změnily se jídelní židle, lustr nad jídelním stolem, kusové koberce, konferenční stolek, polštářky, tapeta, přibyly pracovní skříňky a samozřejmě obrazy.

Fotogalerie

Nové barevné schéma hlavního obytného prostoru se nyní nese v duchu všech odstínů barvy taupe (hnědo-béžovo-šedá), pískové a trošku i skořicové.

"Za sedačkou vidíte obraz, který jsem předtím měla v ložnici a právě z jeho barevné škály jsem při proměně vycházela. Jen jsem mu dopřála nový dvojitý rám a širokou paspartu," ukazuje majitelka.

Díky tomu obraz získal jiný náboj a lépe zapadl do velkého prostoru. Většina obrazů v bytě jsou však limitované série reprodukcí, například Pabla Picassa nebo Henriho Matisse, které si může dovolit každý: jedna reprodukce vás vyjde zhruba na 1 500 až 2 000 Kč, samozřejmě bez rámu. Důvtipným zarámováním však dosáhnete úžasného výsledku.

Kuchyně před proměnou

Kuchyně před proměnou

Po proměně: biedermeier najde uplatnění i v ryze moderním příbytku: pracovní

Po proměně: biedermeier najde uplatnění i v ryze moderním příbytku.

Změna pro život

Drobnějšími proměnami prošly i pokoj pro hosty, ložnice a chodba, kde se nahrazoval zejména bytový textil a obrazy, v ložnici navíc i osvětlení. Jaké změny si nyní Jitka cení nejvíc?

"Vlastně jsem spojila příjemné s užitečným, díky redesignu mám nyní radost z krásné proměny a navíc jsem "vyčistila" byt od všech věcí, které jsem už nepoužívala." A to vřele doporučuje každému. Aby si nezahltil domov zbytečnostmi, které už jen zabírají místo a přitom by dokázaly třeba potěšit někoho jiného.

Autoři:

Nejčtenější

Na samotě u Prievidze si mladá žena vybudovala bydlení jako v ráji

Na dotažení některých detailů se majitelka radila s architektkou, která navrhla...

Když jste od malička ve spojení s přírodou, dlouho ve městě nevydržíte a utečete na hory. To byl i případ sympatické a...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Kuchyně, jídelna a obývák s krbem za 450 tisíc. Majitelé jsou nadšení

Alena s Vladimírem se rozhodli pro modernizaci obývací kuchyně.

Alena bydlí se svým mužem Vladimírem v domku na okraji Prahy, který si postavili před dvaadvaceti lety. Kuchyně,...

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Na rekonstrukci statku se nadřela celá rodina, dnes si zde užívají

Na místě zpustlého dvora je dnes udržovaná skalka z žulových kamenů osázená...

Dvě stě let starý statek zrekonstruovala rodina v sedmdesátých letech a na chalupu jezdí už čtvrtá generace. Eva...

Další z rubriky

Ze dvou malých bytů vznikl příjemný interiér s luxusní terasou

Majitelé toužili mít v interiéru hlavně hodně dřeva, které na ně působí...

Velkorysé bydlení na nejvyšším podlaží novostavby vzniklo spojením dvou menších bytů. Z jednoho se stala denní zóna s...

Konec starých časů. Zchátralé zámky čekají na svůj umíráček i v Praze

Čertousy. Chmurný osud budovy, která zkraje 15. století patřila staroměstskému...

Ze světa neodcházejí pouze lidé, ale i kdysi honosné stavby. Jen v Praze je hned několik zámků na spadnutí. A některé...

Na samotě u Prievidze si mladá žena vybudovala bydlení jako v ráji

Na dotažení některých detailů se majitelka radila s architektkou, která navrhla...

Když jste od malička ve spojení s přírodou, dlouho ve městě nevydržíte a utečete na hory. To byl i případ sympatické a...

Najdete na iDNES.cz