Celý byt si zařídili za 300 tisíc. Inspiraci našli na iDNES.cz

  • 102
Časté návštěvy na webu Bydlení portálu iDNES.cz přiměly majitele nového bytu k několika rozhodnutím. První z nich bylo zásadní: se zařízením nového bytu by měl pomoci profesionál.

Kontakt na mladou architektku Simonu Hubáčkovou, který Tomáš našel u jednoho z článků, se vyplatil. Upravila nejen dispozici podle přání, ale „dodala“ i šikovného truhláře, který vyrobil navrženou kuchyň i skříně na míru za skvělou cenu a v perfektní kvalitě.

Může se hodit

Také se chcete inspirovat a mít bydlení podle svých snů? Vyberte si ho na Reality.iDNES.cz.

Jinak zde najdete zejména nábytek i doplňky z IKEA, od pohovky, regálů až po lampy z řady Stockholm nebo vybavení pracovny. Majitelé jsou spokojeni. V kombinaci s krásným výhledem a velkými okny vypadá zařízení výborně.

Pro Tomáše to byl už druhý byt, který si pořizoval. První mu totiž časem začal vadit. „Znělo to úžasně, mezonetový byt. Jenže jedna malá místnost byla dole, druhá nahoře, nic pohodlného pro běžný život. Už nikdy víc!“ prozrazuje.

Nový byt v novostavbě na okraji Prahy už je podstatně větší, má dispozici 3+kk a 70 m2 plochy, k tomu 30 m2 teras, které obepínají byt ze dvou stran a nabízejí úžasný výhled do zeleně v okolí.

Jednoduchá bílá kuchyňská linka splývá s bílou výmalbou a nezatěžuje prostor svou hmotností.

To, že se byt dostal do prodeje až po dokončení domu, byla vlastně šťastná náhoda. Dlouhodobá rezervace předchozím zájemcem skončila nečekaným zrušením, kupec dal přednost koupi domu. Developer dal byt do prodeje - a Tomáš jej objevil jen pár hodin poté na internetu. Do bytu se tak mohla dvojice poměrně rychle stěhovat, stačilo vyřešit kuchyň.

Developerský základ

Teoreticky byl byt hotový: podlahy položené, obklady v koupelně a na WC hotové, dveře osazené... Chyběla jen kuchyň, bohužel vývody a odpady už existovaly. A právě v místech, kde s nimi nikdo nepočítal.

„Podlahu jsme zakryli a o víkendu se pustili s tátou a švagrem do úpravy odpadů. Ještě že je laminátová, a tudíž hodně odolná, občas se nám kartony a fólie bohužel shrnuly,“ popisuje Tomáš.

O dispozičním řešení byly vedeny dlouhé debaty. Architektka navrhla dvě rovnoběžné linky, s dřezem na jedné straně a varnou deskou na druhé straně.

Jenže to by znamenalo použít ostrůvkovou digestoř a snížit sádrokartonový podhled natolik, aby mohl být odtah přivedený až k větrací šachtě.

„Stropy tu nejsou moc vysoké, ostrůvková digestoř není právě levná a hlavně jsme nechtěli mít varné centrum uprostřed kuchyňské části,“ říká Tomáš. Architektka Hubáčková tak připravila víceméně tradiční variantu v podobě písmene U.

Tu totiž zástupci její profese už nevidí příliš rádi. S příchodem většího množství spotřebičů do kuchyní, k nimž je nutný kolmý přístup, vidí jako vhodnější rovnoběžné řešení. Upozorňují i na problém s řešením rohových skříněk, jejich dobré využití je podmíněno dražšími výsuvnými systémy.

Původně měla být kuchyňská linka ve dvou rovnoběžných linkách, jenže pak by musela být varná deska v pravé části.

Praktická „ledvina“ byla použita u rohové skříňky - lze ji snadno vysunout, aby vyjímání nádobí bylo co nejjednodušší.

Přesto se nakonec podařilo vytvořit příjemný a hlavně funkční kompromis. Bílý lesk na čelních plochách vznikl také po dlouhých debatách. „V předchozím bytě byla bílá kuchyň, zvažovali jsme něco veselejšího, třeba v oranžové nebo žluté barvě, ale nakonec jsme zůstali u bílé. Módní barva by nás možná časem přestala bavit,“ vysvětluje Tomáš.

Veselou a výraznou barvu podporující chuť k jídlu (červenou) zvolili ovšem majitelé na nádobí. Sklokeramiku použitou na vnitřek pánví a hrnců Silit nelze poškrábat, takže mají vystaráno snad až do konce života (záruka je totiž 30 let!). Investovali i do spotřebičů, vedle indukční varné desky využívají hlavně multifunkční parní troubu AEG. Lepší rybu nebo zeleninu prý nikde jinde nepřipravíte!

S výměnou pár kusů nábytku však majitelé přesto počítají. Na prvním místě to bude určitě stůl a židle. „Měl by to být asi nějaký výrazný kontrast k ostatnímu zařízení, třeba nějaký zajímavý robustní stůl z masivního dřeva a k němu vhodné židle. Zatím si ale v pohodě vystačíme s těmi, co byly v době zařizování snad nejlevnější na trhu,“ prozrazují majitelé.

Do ložnice se kromě lůžka, nočních stolků a komody vešlo už jen „stylové“ křeslo.

Truhlář jim vyrobil kuchyň na míru za 80 tisíc, ale také vestavné skříně v předsíni a v malém pokoji, a to ve stejném dekoru bílého dřeva, jaký použil dodavatel dveří a zárubní.

„Celkem nás veškeré zařízení do bytu včetně spotřebičů vyšlo něco přes 300 tisíc, pořídili jsme si sádrokartonový nízký podhled v kuchyňské části se zapuštěnými světly a LED páskem pro náladové osvětlení. Teď postupně zjišťujeme, co skutečně potřebujeme. Až doplatíme hypotéku, můžeme investovat do dalšího vybavení,“ konstatují majitelé.

To je náš domov

Žijete v bytě, který jste si za rozumnou cenu zrekonstruovali nebo zařídili? Rádi vaše bydlení zveřejníme. Stačí poslat na e-mail: bydleni@idnes.cz text s příběhem, ve kterém popíšete, jak jste k bytu přišli, jak vypadal a co bylo potřeba udělat, aby se vám v něm dobře žilo. Připište cenu celé realizace a přidejte fotky. Chceme představit takové projekty, ve kterých nehrají roli designové skvosty, ale praktické nápady.

Malý pokoj zatím slouží jako pracovna nebo pro případné přespání hostů.

Autorka návrhu

Ing. arch. Simona Hubáčková
1983, absolventka Fakulty architektury ČVUT v Praze
Věnuje se bytové architektuře, založila vlastní ateliér ATELIERSH.
Navrhuje interiéry bytů a rodinných domů, nábytek na míru, nabízí řešení rekonstrukcí. Umí pracovat s principy feng šuej, maluje obrazy.