Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bydlí na 16 metrech čtverečních. Oblečení schovávají po čistírnách

  1:00aktualizováno  1:00
Manželé Prokopovi si koupili byt na Manhattanu o rozloze 16 metrů čtverečních. Milují cestování, chtějí jíst ve vyhlášených restauracích, ale tento život něco stojí. Rozhodli se proto radikálně ušetřit za výdaje na bydlení. Vzdali se většiny hmotných statků a žijí šťastně ve své jedné místnosti.

Manželé Prokopovi přeměřují svůj miniaturní byt. Pokoj má třináct a půl metru čtverečních. | foto: Splash News

Američané Zaarath a Christopher Prokopovi žili v Kalifornii a oba pracovali jako účetní. Pak se rozhodli přestěhovat se za prací na východ USA. Nejprve žili v New Jersey, kde bydleli v prostorném a velkoryse řešeném bytě o rozloze 150 metrů čtverečních. Z něj se po letech přestěhovali do menšího, osmdesátimetrového bytu.

Loni v létě se společně rozhodli pro radikální řez. "Žijeme spolu jen dva, společně s našimi kočkami: Esmeraldou a kocourem Beauregardem. Děti bohužel nemáme. Věnujeme se jeden druhému a cestujeme. O víkendech se rádi touláme po městě a chodíme za kulturou. Rozlehlý byt nepotřebujeme. Stačí nám prostor na přespání," svěřila se třicetisedmiletá Zaarath deníku New York Post.

Pohled na předválečnou newyorskou rezidenci, ve které si manželé Prokopovi pořídili v šestnáctém patře byt.

Pohled na předválečnou newyorskou rezidenci, ve které si manželé Prokopovi pořídili v šestnáctém patře byt.

Byt si našli po delším hledání na horním Manhattanu v šestnáctém patře předválečné rezidence na rohu 110. ulice a Amsterdam Avenue. Výtah jezdí jen do patnáctého patra a dál musí každý po svých. Prostory původně sloužily jako komůrky pro služky místních obyvatel.

Osm takových místnůstek družstvo přestavělo na čtyři malé byty. Realitní makléř Steven Goldschmidt, který Prokopovým koupi zprostředkoval, si prodej přestaveb pochvaloval: "Po minibytečcích se jen zaprášilo. Vybírali si je hlavně studenti a manažeři, kteří bydlí jinde, ale pokud zavítají do centra New Yorku na jednání, chtějí mít možnost odpočinout si a přespat, aniž by museli jít do hotelu."

Celý byt je vlastně jen jedna místnost se dvěma okny, velká 4,5 × 3 metry, a koupelna s toaletou. Celou třetinu pokoje zabírá dvojlůžko, ale ani na něm se manželé nemohou příliš roztahovat. Je jen 150 centimetrů široké.

Plotna v kuchyni Prokopových se ani nezahřála. Manželé sporák vypojili. Stravují se v restauracích.

Plotna v kuchyni Prokopových se ani nezahřála. Manželé sporák vypojili. Stravují se v restauracích.

Z postele je to jen pár kroků do kuchyňky. V ní byste marně hledali hrnce a nádobí. Jediným přístrojem, který se za kuchyňskými dvířky skrývá, je multifunkční mixér na teplé i studené drinky a na lince stojí kávovar. Do kuchyňské linky si ukládají prádlo a ve skříňce pod dřezem je kočičí záchod.

Manželé vypojili sporák i mikrovlnnou troubu a skladují v ní jídlo pro kočky. Christopher říká: "V bytě nám nikdy nechybí káva. Jinak naše lednička zeje prázdnotou. Nevaříme, jíme jen v restauracích." Nepotřebují ani odpadkové koše. Pokud se něčeho opravdu chtějí zbavit, využijí vhoz do centrálního odpadu, který je přímo na chodbě domu.

Ukládání oblečení vyřešili Zaarath a Christopher víc než šalamounsky. Ráno z domu vybíhají jen ve sportovním oblečení, nepoužívají žádnou dopravu. Cestou do kanceláře si vyzvednou v jedné ze dvou čistíren, které mají na trase, oblek nebo kostýmek a v práci se převléknou. Čistírny mají pro jistotu dvě, kdyby jedna z nich nebyla otevřená.

Klasickou postel by manželé do budoucna rádi vyměnili za sklopnou.

Klasickou postel by manželé do budoucna rádi vyměnili za sklopnou.

Oba navíc mají další skříň s oblečením i v kanceláři. "Je to dokonalý systém. Nikdy se mi ani v práci nestane, že bych na sobě neměl čistou a voňavou košili," usmívá se Christopher.

V bytě kromě již výše zmíněného zbylo pouze místo na hnědou koženou lavici s úložným prostorem, stolek na laptop, kočičí prolézačku, plochou televizi a malou vinotéku. Christopher totiž pracuje pro likérku a dostává na zboží výhodné slevy.

Další lahve jsou vyrovnány na horní skříňce linky. Na relaxaci u sklenky dobrého šampaňského mají manželé dost času: miniaturní byt nevyžaduje žádné generální úklidy. Kočičí chlupy za ně během doby, kdy jsou v práci, uklidí malý robotický vysavač.

Koupelna je spojená s toaletou. Nic důležitého nechybí.

Koupelna je spojená s toaletou. Nic důležitého nechybí.

Prokopovým v bytě nic neschází. Hypotéku ve výši 140 tisíc dolarů splatí za dva roky a pak již budou bydlet ve svém a platit jen služby a energie. Složenky je na této dobré adrese na Manhattanu vyjdou kolem 700 dolarů měsíčně.

Několik nápadů na další zlepšení bytu už ale v hlavě přece jen mají. Rádi by si pořídili větší okna, výklopnou postel zabudovanou ve skříni a s ní i dalších pár vzácných centimetrů úložných prostor. Než na vylepšování hnízdečka ale dojde, mají spoustu cestovatelských plánů. Nedávno se vrátili z Pekingu a už brzo se chystají navštívit další země. 

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...

Má je pomsta. Stavěl domy, ale nedostal zaplaceno. Bagrem je zničil

Bagrista Daniel Neag z Rumunska v britském Buntingfordu řadové domy. Když za...

Bagrista Daniel Neag z Rumunska stavěl v britském Buntingfordu domy. Když za práci nedostal zaplaceno, velmi se...

Realiťák roku. Hlasujte pro NEJ makléře a vyhrajte vstupenky na ples

1

Realitní makléři pomáhají plnit sny o bydlení, které však často přináší starosti. Šikovný realiťák je proto skutečnou...Najdete na iDNES.cz