Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bydlení za milion: pořídit si můžete i nový dům

aktualizováno 
Vlastní bydlení za milion korun? Proč ne. Za takovou cenu se dá koupit dokonce nový dům. Nemůžete však počítat s žádným luxusem.

Dřevostavba, kterou pořídíte za milion korun | foto: POLYMUR

Dům za milion korun může v různých místech Česka vypadat velmi různě. Podle Petra Vosmíka, generálního ředitele Českomoravské realitní, se dá za milion koupit starší dům k rekonstrukci na okrajích okresních měst v Jihočeském nebo Jihomoravském kraji.

„Ale třeba na Šumpersku za milion pořídíte i zemědělskou usedlost v dobrém stavu s pozemky o rozloze přes pět tisíc metrů čtverečních,“ dodává. V Praze však s domem za milion nepočítejte.

V odlehlé obci může starší dům stát kolem 100 tisíc korun. Taková stavba si však vyžádá další finance na rekonstrukci. Jestliže jste šikovní, nemáte vysoké nároky a dokážete si na opravu obstarat levný materiál, můžete celkové náklady stlačit pod milion. To platí i u kompletní stavby svépomocí.

Za milion se však dá pořídit i zcela nový dům na klíč. Musíte však už mít pozemek a přípojky inženýrských sítí. Dejte si pozor na to, že uváděné ceny domů v některých nabídkách nezahrnují například základovou desku nebo dopravu.

Za milion už jen suterén
Také ceny bytů se odvíjejí od atraktivity místa. „Ve větších městech s nízkou nezaměstnaností pořídíte za milion korun pouze menší byty,“ říká David Černík, ředitel MAXIMA Reality. Nejlepší ceny jsou na seveboře, Moravy a Čech, nejdražší byty v Praze a okolí.

V Praze je téměř nemožné sehnat byt za milion. „Za tuto částku se dá pořídit garsoniéra na okraji města, v panelovém domě a v družstevním vlastnictví,“ říká Petr Illetško, ředitel kanceláře AAAByty.cz.

Petr Vosmík je ještě skeptičtější: „Loni hranici milionu přestoupily i panelákové garsoniéry. V pásmu pod milion se nyní pohybují byty k rekonstrukci nebo byty suterénní.“

V regionech je situace lepší, avšak výrazně se liší podle místa. „Byt 3+1 pořídíte do milionu například v Táný Ostravě nebo v Děčíně. V Hradci Králové či Pardubicích lze pořídit za stejnou částku jen byt do velikosti 2+kk,“ vypočítává Vosmík.

V Brně se za milion dá koupit 1+1. U menších měst, jako je Kladno, se za stejné peníze koupí 2+1, anebo 3+1 na okraji a v horším stavu.

 Jaké bydlení pořídíte za milion - ukázky

Levný nemusí být špatný
Katalogový dům za milion je většinou bungalov, maximálně 3+1, do 80 metrů čtverečních, bez sklepa, podkroví a garáže. „Technologie výstavby musí být co nejméně pracná, jelikož množství práce má významru vliv na cenu,“ vysvětluje Štěpán Zelman z firmy Archeus CB.

„Důležitá je jednoduchá konstrukce. Levněji většinou vycházejí dřevostavby,“ říká architekt Milan Rak z ateliéru Archteam. Laciné domy jsou tedy zpravidla ze dřeva, někdy výrobci používají i alternativní materiály, jako je lisovaná sláma. Lze však narazit i na zděné stavby. Levný dům přitom nemusí být nekvalitní. „Kvalita závisí především na dobrém projektu a provedení stavby,“ říká Milan Rak.

Levný dům můžete mít postavený za půl roku. Jeho životnost je přitom stejná jako u jiných, s dobrou údržbou minimálně 80 let. „Životnost domů z desek vyrobených z lisovaných obilných vláken, se odhaduje na více než sto let,“ uvádí Bohumír Švec z firmy MTD, která tyto domy staví.

Levné domky kupují hlavně mladé rodiny bez dětí nebo s jedním malým dítětem. Zájem však není u všech prodejců příliš velký, protože kdo investuje do pozemku a inženýrských sítí, často si raději připlatí za větší dům.

Za milion si můžete nechat postavit dům i od architekta. Ten si za projekt sice zaúčtuje vyšší cenu, většinou 10 procent nákladů, ale může cenu stlačit o to níže. Navíc vám navrhne dům přesně podle vašich požadavků, který nebude tuctový.

Některé ateliéry, například Archteam, OK Plan, Jiří Kohout architekti nebo E-M. R. A. K., se mimo jiné zabývají takzvanými „rostoucími domy“. Za cenu kolem milionu lze postavit dům obsahující jen nejnutnější obytný prostor, časem lze přistavět další místnosti nebo podkroví.

Mobilní dům či nájem
Jinou možností, jak získat vlastní střechu nad hlavou za milion, je takzvaný mobilní dům. Je to něco mezi chatou a karavanem a lze jej koupit už od 400 tisíc korun včetně nábytku. Takový dům lze postavit kdekoliv a snadno přestěhovat.

Existuje ještě jiná šance, jak se dostat k bydlení - když vám někdo za milion přenechá nájemní smlouvu. Podobně můžete ve výběrovém řízení na obecním úřadě získat dekret k obecnímu bytu.

Pozor na cenu
Ceny nemovitostí uváděné prodejci v katalogu nebo na internetu mohou být zkreslené, protože často neobsahují některé podstatné položky.
Co může zvýšit cenu katalogového domu

* DPH - 5 procent

* projekt - nejméně 20 tisíc korun

* základová deska - nejméně 120 tisíc korun

* inženýrské sítě - závisí na charakteru pozemku a sítí v jeho okolí

* doprava a ubytování stavebníka - až 30 procent

* provoz stavebních strojů - minimálně 10 tisíc korun

* cena je pouze za „dům hotový zvenku“ nebo „stavbu na dokončení“ - minimálně půl milionu korun za dokončení

* cena je za „svépomoc“ nebo „pro kutily“ - závisí na šikovnosti stavebníka, u domu za milion kolem 400 tisíc korun za dokončení

* náklady na zřízení hypotéky a odborný odhad

Co může zvýšit cenu bytu

* DPH - 5 procent

* nutné přikoupení sklepní kóje nebo parkovacího stání - až 200 tisíc korun

* provize realitní kanceláře 3-10 procent

* náklady na zřízení hypotéky a odborný odhad

Autoři:Nejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Další z rubriky

Nejlepší dřevěné stavby a projekty roku 2018. Hlasovat může každý

Dům v Neveklově pracuje se základním, archetypálním tvaroslovím rodinného domu...

Ty nejlepší rodinné domy ze dřeva, ale také interiéry či dětská hřiště nebo dřevěné konstrukce roku 2018, to vše si...

Dvoupodlažní montovaný dům s pergolou na střeše postavíte za 8 hodin

Montovaný dům při pohledu z ulice

Zajímavým tématem jsou montované domy hlavně pro mladé architekty, kteří se snaží prosadit. Jenže vymyslet takový...

Nejlepší domy roku 2018: vzácná shoda odborné poroty i veřejnosti

Dům roku 2018: hlasování odborné poroty a výsledky hlasování čtenářů - SMS v...

Zdá se, že veřejnost se pozitivně posunula ve vnímání kvalitní architektury. Titul Dům roku 2018 totiž získala s...

Najdete na iDNES.cz