Ačkoli má byt pouze 50 metrů, díky otevřené kuchyni působí prostorně.

Ačkoli má byt pouze 50 metrů, díky otevřené kuchyni působí prostorně. | foto: Archiv autora

Čech: V Barceloně jsou byty bez topení a s výhledem jen do světlíku

  • 56
Španělsko mi učarovalo. Miluji zdejší moře, klima i gastronomii. Bydlel jsem také v anglickém Manchesteru, kde jsem rekonstruoval domy. Od té doby „trpím“ profesionální deformací a i zde v Barceloně se o nemovitosti zajímám, přiznává Thomas v příspěvku do seriálu Češi v zahraničí.

V Barceloně pracuji u jedné švédské módní značky a přítelkyně, Španělka původem z Bolívie, pracuje v marketingu velké místní papírnické firmy.

Trh nemovitostí ve Španělsku je skutečně zajímavý, díky realitní bublině a následné krizi je možné výhodně investovat, hodně bytů vlastní banky, které je prodávají hluboko pod cenou.

Rozdíly v cenách nemovitostí jsou výrazné a často záleží na maličkostech, nebo jen na neochotě prodávajícího vyklidit a upravit byt před prodejem.

Koupit dům ve vsi blízko moře je možné za cenu českého panelákového bytu. Připravte se ale na daň a další poplatky. Kupující zaplatí celkem navíc 13 procent z ceny nemovitosti. Problém může být i s hledáním práce v daném místě.

V Barceloně je však situace jiná. V turisty zahlcené metropoli Katalánska je stále hodně lidí, kteří si mohou dovolit koupit naprosto nezajímavý byt za 400 tisíc eur, v přepočtu 10,8 milionu korun.

Často o ceně rozhoduje lokalita - blízkost centra je na prvním místě. Vše je jinak v domech stísněné, Španělé klidně nacpou do šedesátimetrového bytu tři miniložnice.

Člověk by se měl připravit i na to, ze v domě může chybět výtah a v bytě topení. Existuji také byty, které mají výhled jen do světlíku, nebo malého dvorku.

Je zde velmi běžné sdílené bydlení. V pronajatém bytě jsou tak často lidé ve věku od 30 let a výše. Případně žijí stále u rodičů, v „Mama hotelu“, protože si vlastní bydlení údajně nemohou dovolit. Ovšem na fiestu se musí jít, i kdyby na chleba nebylo.

Hodně lidí má však dobrý plat a díky němu si může pořídit vkusné bydlení na vysoké či téměř luxusní úrovni.

Jak se nám v Barceloně bydlí

My jsme hledali skromnější byt blíž k centru, ale v prostorné klidné ulici. Naše představa byla tzv. Fincaregia - tradiční dům ze začátku minulého století, často s výraznou secesní výzdobou, s francouzskými okny a balkony.

Protože už jsme nějaký čas v Barceloně strávili, při hledaní bytu jsme věděli, co nechceme, a za krátký čas jsme vhodné bydlení skutečně našli. Náš byt se nachází jeden blok od nádherné secesní nemocnice Sant Pau, odkud se dá sejít kolonádou přímo k chrámu Sagrada Familia.

Naše čtvrť překvapivě není příliš zničena turismem, skoro každá ulice má vlastní malou kavárnu, bar, pekárnu a prodejnu ovoce a zeleniny. V teplých dnech je slyšet zpěv kanárů, které místní chovají za oknem, jen občas nás vzbudí nepříjemný zvuk brusiče nožů, nebo bušení prodavače plynových bomb.

Koupelna se sprchovým koutem je spojená s toaletou.
Pohled do koupelny

Koupelna se sprchovým koutem je spojená s toaletou.

Ačkoli má byt pouze 50 metrů, díky otevřené kuchyni působí prostorně. Nedávno prošel celkem obstojnou rekonstrukcí a byl částečně zařízený. Je v třetím patře, má jednu velkou ložnici, obývací pokoj a ještě jeden malý pokoj, který s přítelkyní používáme jako šatnu. Platíme nájem 600 eur (v přepočtu 16 200 korun) + energie, což je vzhledem k lokalitě a stavu bytu dobrá cena.

Dávali jsme pozor na orientaci bytu a vyplatilo se, výhled z oken je na západ, takže když se vrátíme z práce, byt je i v zimě vyhřátý. Dost tomu také napomáhají francouzská okna, vedoucí z ložnice i obýváku na dlouhý balkon, kde se po celý rok skvěle daří kaktusům a sukulentům.

Výzva do ciziny

Své bydlení a zkušenosti z ciziny pošlete na adresu bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí.

K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

Přestože jsme s bydlením v Barceloně spokojeni, pokud mám srovnávat s životem v Anglii, chybí mi britská zdvořilost a snadný výdělek v silné libře. A také prostor, v Manchesteru je běžné žít za přijatelné peníze nedaleko centra v menším domku se zahradou. To je zde ale vyváženo počasím a krásou historických památek.

Nemůžeme si na bydlení v našem pronajatém bytě stěžovat, ale už brzy se budeme stěhovat do vlastního, je jasné, ze bychom se do budoucna s rodinou do původního bytu nevešli. Naskytla se nám příležitost výhodně investovat do bytu, který je sice dále od centra, ale ve skvělé klidnější lokalitě, má 75 metrů a velký balkon. Z bytu máme krásný výhled.

Majitel ho prodával narychlo a je nutné jej kompletně zrekonstruovat, ale spoléhám na své zkušenosti a pevné nervy při organizaci práce se španělskými řemeslníky. Zlaté české ručičky v této zemi jaksi chybí. Ale už se těšíme, jak budeme na slunné terásce snídat s výhledem do parku.