Malý pařížský byt proměnila Carla Lopezová a Margaux Meza z pařížského...

Malý pařížský byt proměnila Carla Lopezová a Margaux Meza z pařížského architektonického studia Transition Design. | foto: Transition-id

Proměna za milion korun. Z nemožné špeluňky je bydlení k nakousnutí

  • 63
Mladý pár si v Paříži koupil byt velký 36 metrů čtverečních, do kterého dvacet let nikdo neinvestoval. Zanedbanou špeluňku si vzaly do parády dvě architektky ze studia Transition Interior Design. Díky zajímavým nápadům se nevábný prostor proměnil v příjemné bydlení.

Carla Lopezová a Margaux Meza, dámská dvojice z pařížského architektonického studia Transition Design, považují za největší výzvu napjaté rozpočty a ještě těsnější nemovitosti. Jejich specializací jsou malé pařížské garsonky a sešlé byty s prošlapanými podlahami, nábytkem z laminátu a nefunkčními dispozicemi.

Pařížské byty bývají tmavé, nemají dobře vyřešené vytápění, kuchyňské kouty, které vznikaly ve starých domech živelným způsobem, jsou nepraktické a co chvíli hrozí poruchami.

Výjimkou nebyl ani byt v devátém pařížském obvodu nedaleko budovy městské opery. Apartmán v domě z 20. let minulého století si pro sebe vyhlédla mladá dvojice kurátorky a grafika. Za posledních dvacet let se v garsonce nezměnil jediný detail a opotřebení bylo znát na každém kroku.

Největším oříškem celého projektu bylo jeho základní poslání: elegantně řečeno „optimalizovat“ prostor a pokusit se jej nafouknout a přizpůsobit životnímu rytmu vytížených majitelů. Celá přestavba nesměla trvat déle jak tři měsíce, aby dvojice nebyla nucena déle hradit nájem v náhradním ubytování.

Architektky v materiálech k proměně bytu uvádějí, že nejtěžší bylo najít správné a kvalitní dodavatele, kteří by se nezalekli rychlé, ale perfektně odvedené práce. Nakonec se k nim šeptandou dostala přes síť přátel osvědčená firma, která už funguje v oboru dlouhé desítky let a na kterou se dalo plně spolehnout.

Přání majitelů na vzhled interiéru se drželo trendů posledních let: svěží, mladistvý design se skandinávským nádechem, do kterého může proniknout retro nálada stejně jako industriální styl. Sami ho popsali jako nádech zámořského a svobodomyslného New Yorku, neboť v podobném bytě bydleli na dovolené ve Státech.

Apartmán v domě z 20. let minulého století si pro sebe vyhlédla mladá dvojice kurátorky a grafika pracujícího v reklamní agentuře.

Nábytek pochází jak z velkých nábytkářských řetězců, tak byl vyrobeno na míru. Drobný nábytek našly architektky v bazarech, doplňky sháněli majitelé i na bleších trzích a ve starožitnictvích.

Stěnu ložnice zdobí přiznané, jemně zabílené cihly, pokoj od obývací části odděluje prosklená polopříčka s okenními tabulkami v průmyslových černých kovových rámech. Posezení v sobě kombinuje styl let dávno minulých a současnosti plně odpovídá praktická dubová kuchyňská linka s mycím ostrůvkem a barem.

Skandinávský styl do bytu vnáší kompozice měděných svítidel značky Nordlux, milým pastelovým tyrkysem byt oživují i obyčejné kuchyňské spotřebiče značky Smeg. Barva koresponduje s potahem sedačky. Koupelna je celá oděná do nadčasové a nestárnoucí bílo stříbrné kombinace, retro dlažba na toaletě připomíná minulost domu, etno doplňky textilie a úložné boxy jsou suvenýry a vzpomínky z exotických cest.

Carle a Margaux se podařilo dodržet rozpočet, který jim klienti zadali a jenž nesměl překročit tisíc eur za metr čtvereční. Celá rekonstrukce bytu včetně nejmenších detailů vybavení tak stála v přepočtu méně než milion korun.

, pro iDNES.cz