Náš dům má obytnou plochu 150 metrů čtverečních a je z roku 2000.

Náš dům má obytnou plochu 150 metrů čtverečních a je z roku 2000. | foto: Archiv autorky

Češka na ostrově Kos. Použitý toaletní papír házím do koše, zvykla jsem si

  • 164
Na řecký ostrov Kos jsem přijela před třinácti lety jako delegátka cestovní kanceláře. Dnes mě na plný úvazek zaměstnávají mé dvě děti, dva psi a můj řecký manžel, píše Linda v příspěvku do seriálu Češi v zahraničí.

Bydlíme v rodinném domku se zahradou. Náš dům jsme dostali svatebním darem od manželových rodičů. Tady na Kosu je tradicí, že rodiče obstarají svým dětem domov pro založení rodiny. Ať už byt, dům, či nástavbu.

Většina pozemků je zde v osobním vlastnictví, ale jsou hojně využívány jako pastviny domácích zvířat. Ne všechny pozemky jsou tudíž příznivé pro výstavbu domů, neboť nejsou všude vybudovány inženýrské sítě. Domy se staví výhradně z betonu a bez hlubších základů. Málokdy jsou podsklepené a odizolované.

Beton je totiž velmi dobrá „izolace“ sama od sebe zejména v létě, kdy nám zajišťuje chládek, a tak se vysoké letní teploty dají zvládnout i bez klimatizace. V zimě, kdy je v Řecku vysoká vlhkost vzduchu a teploty jsou nižší, je potřeba domy vytápět. K tomu se využívá většinou topný olej.

Poslední dobou se k zajištění tepelné pohody hodně využívají krby a kamna. Olivové dřevo v nich krásně praská, má vysokou výhřevnost a je o něco levnější než topný olej. Bohužel kvůli absenci izolace a až 90% vlhkosti vzduchu se v domech objevuje plíseň (nejčastěji v koupelnách) a je příčinou praskání nebo nafukování omítek či malby.

Domy se na Kosu zřejmě staví od oka. Mám pocit, že vodováha ve stavařském vybavení chybí. Zdi jsou většinou šikmé, což je vidět hlavně na podlahách, kde jsou dlaždičky položené nesouměrně. A třeba u nás na terase máme sice odtokový kanálek, ale má opačně udělaný spád.

Může se hodit

Easy Houses

Easy Houses - nízkoenergetický domov s malými počátečními investicemi.

Více domů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Náš dům má obytnou plochu 150 metrů čtverečních a je z roku 2000. Máme zde tři ložnice, dvě koupelny a obývák s jídelnou a kuchyní. Stavba domu stála kolem 90 tisíc eur. V té době se ještě daly velmi jednoduše pořizovat úvěry. To již dnes není možné. S žádostí o stavební úvěr uspěje jen málokdo, protože banky mají velmi přísné podmínky.

Jen pro představu. Manželova sestřenice bydlí v třípokojovém bytě v bytovce a byt ji stál 70 tisíc eur. Ještě nedávno si nikdo nedělal starosti se stavebním povolením a byty a domy se stavěly i bez něj. Domy, které vypadaly nedostavěné, ačkoliv se v nich bydlelo, nebyly zkolaudovány, a tudíž se z nich ani nemusely platit daně. Nebo se platily z menší plochy, než byla ta skutečná.

Nástupem krize a striktních kontrol se tyto nedostatky postupně podařilo odbourat. Vybralo se dost pokut, snížila se možnost nekrytých úvěrů a výstavba domů a bytů se výrazně pozastavila.

Většině návštěvníků řeckých ostrovů se nelíbí zdejší toalety, kdy se musí použitý papír vyhazovat do odpadkového koše. Trubky pro kanalizaci jsou totiž příliš úzké.

Výzva do ciziny

Své bydlení a zkušenosti z ciziny pošlete na adresu bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí.

K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

My máme zřízenou vlastní jímku, kterou musíme nechávat vyvážet tak jednou za rok. Toaletní papír zde není z biologických materiálů, které se lehce rozpustí, proto jej také vyhazujeme do koše. Díky tomu se jímka tak rychle nenaplní a neucpe.

Hotelové komplexy a domy ve městě jsou napojené na městskou biologickou kanalizaci, která zajišťuje čištění odpadů, ale i ta má problémy s úzkými trubkami. Navíc vede do kopce, tak je zapotřebí minimalizovat „nebiologický“ odpad. Ze začátku je to divný pocit, ale postupně si člověk zvykne. A když se dostanu do Česka, tak mám problém si zase odvyknout.

Díky velkým rozdílům v zimních a letních teplotách každý půlrok převlékáme sebe i celý dům do letního a zimního . Na zimu dáváme koberce, věšíme světlejší záclony a vybalujeme bundy. Na léto se koberce vyčistí a zazimují, závěsy se vyvěsí tmavší, aby se zabránilo přístupu prudkého sluníčka, a zimní oblečení včetně svetrů a mikin schováváme hluboko do skříní, protože minimálně šest měsíců je potřebovat nebudeme.

Všeobecně mohu říct, že řečtí muži jsou v řemeslných zručnostech a dovednostech okolo domu daleko za našimi českými chlapy a Řekyně také strčí každá česká holka do kapsy.

Kos je i přes všechny negativní zprávy rájem na zemi. Je to místo, do kterého jsem se zamilovala na první pohled a které se stalo mým druhým domovem. Osobní i profesionální zkušenosti jsem zahrnula do mého blogu kosaci.eu.