Nevzhledné prostranství na Palmovce zaplní v roce 2016 radnice a...

Nevzhledné prostranství na Palmovce zaplní v roce 2016 radnice a mnohovrstevnatý městský dům s velkou halou, obchody, nádvořím, kavárnou, restaurací a kancelářemi. | foto: vizualizace Nová Palmovka

Známe budoucnost Prahy. Čtvrti, které vstanou z prachu a budou zářit

  • 78
V Praze jsou místa, kam byste se před deseti lety dobrovolně nenastěhovali, ale dnes je těžké tam sehnat byt, takový je o ně zájem. Třeba Anděl: kdysi zašlá průmyslová čtvrť na okraji města, dnes rušné centrum s nespočtem kaváren, restaurací a bohatou kulturou. A rozkvétají i další čtvrti.

Praze se konečně daří oprašovat zašlé čtvrti po obvodu historického centra. Kam jste včera šli se strachem, jdete dnes za kulturou nebo do vyhlášené restaurace. Potíž je v tom, že co se týče bydlení, většina lidí si přerodu čtvrti všimne, až když jsou ceny bydlení i služeb na vzestupu. To už bývá na koupi pozdě.

Nabízíme vám tedy několik pohledů do blízké pražské budoucnosti. Zeptali jsme se realitních společností, které mají přehled o celém trhu, kde očekávají v příštích dvou až třech letech největší změny.

Život pro mrtvá nádraží

Podle databáze poradenské společnosti CBRE, která mapuje, kde všude se chystají nové bytové a komerční projekty, bude zajímavé dál sledovat proměnu Holešovic a z dlouhodobého pohledu také Vysočan.

Libeňské doky. Společnost Crestyl postavila v Libni před třemi lety první etapu luxusní čtvrti Dock Marina View, letos finišuje Dock River Watch se 65 byty ve třípodlažních domech.

Libeňské doky. Kromě výhledu na řeku se z nejvyšších pater dá dohlédnout i na Pražský hrad.

„V Holešovicích se teď staví podél vody v jihovýchodní části a určitá aktivita je také kolem tržnice. Prostředí kolem nádraží Holešovice však developeři zatím sledují obezřetně. V severní části čtvrti se připravují různé zajímavé projekty, ale ještě potrvá, než budou vidět,“ popisuje Jan Hospodář, vedoucí oddělení pozemkových a nemovitostních akvizic společnosti CBRE. Dlouho už se mluví také o revitalizaci Bubnů.

Velká proměna, podobná té, jakou zažil Karlín po povodních, čeká ve výhledu deseti let také Vysočany. „Bude to obrovská změna k lepšímu. Nyní se tam připravuje asi sedm rozsáhlých rezidenčních projektů. Některé jsou před územním rozhodnutím, jiné čekají na změnu územního plánu. Podél celé Kolbenovy ulice jde o území o velikosti několika desítek hektarů,“ dodává Jan Hospodář.

Magazín City Life

Čtěte v pátek 30. 1. v příloze MF DNES

City Life

Praha budoucnosti: Přehled lokalit, které mají potenciál, kde se vyplatí koupit si dům nebo byt.
Jak budeme bydlet: Britský architekt Andy Robinson v rozhovoru představuje města budoucnosti a jejich vývoj.

Novou tvář získá celá linie od náměstí OSN do Hloubětína. „Díky tomu, kolik projektů tam na sebe navazuje, projde území rozsáhlou změnou jako Karlín po roce 2002,“ dodává. Jakmile čtvrť ožije, rozvine se tam i obchod a další služby.

Nové centrum Palmovky

Dva až tři projekty vyrostou na Rohanském ostrově a v Libni, kde staví developeři Sekyra Group a Crestyl, nebo na Palmovce (Metrostav). Tam vzniká atypický objekt, jehož investorem je Praha 8.

Pod jeho střechu se vejde celá radnice a občané tu najdou všechny její úřady, dosud rozeseté v několika objektech v Libni. Otevření pro veřejnost je plánováno na první čtvrtletí 2016. Pronájem obchodních prostorů, který má na starosti společnost Cushman & Wakefield, je už rok před otevřením zajištěn z 99 procent (viz článek Na Palmovce vyrůstá centrum za miliardu. Má vyhnat bezdomovce a narkomany).

Podle odborníků mají největší šanci na růst hodnoty byty v Holešovicích, v oblasti Bubnů, a na Palmovce. „Ceny jsou tam dnes nižší než v Praze 3, 4, 5, 6 a v Karlíně, přitom jsou to lokality velmi blízko centra,“ soudí Michal Soták z Cushman & Wakefield.

Na Rohanském nábřeží v Karlíně vyrostou nové stavby: