Střešní byt uniká pozornosti sousedů a kolemjdoucích.

Střešní byt uniká pozornosti sousedů a kolemjdoucích. | foto: WORK Architecture Company a Knightsbridge Properties

Zamaskovaný střešní byt má 360 metrů čtverečních a skvělý výhled

  • 21
Z ulice nic nepoznáte. Kdybyste se ale vznesli vzhůru, překvapí vás, jak dramaticky pokračuje dům v newyorské čtvrti Tribeca. Architektonické studio WORK Architecture Company se zasloužilo o moderní rekonstrukci a přístavbu starého bytového domu.

Atraktivní činžák stojí na adrese 93 Reade Street už od roku 1857, kdy ho nechala vystavět prominentní rodina podnikatelů Jonesových a je v New Yorku jedním z nejstarších s kovovou konstrukcí.

Současnou přestavbu domu navrhli spoluzakladatelé architektonické firmy WORK Architecture Company, manželé Amale Andraosová a Dan Wood, kteří jsou známí především svou prací pro módní návrhářku Diane von Furstenbergovou.

Wood je také děkanem fakulty architektury na Kolumbijské univerzitě a Andraosová držitelkou cen za ženský přínos architektuře. Jejich typická, dokonale vyvážená směs starých a historických detailů s divadelně okázalou geometrií současné architektury se objevuje i v tomto projektu dokončeném před dvěma lety.

Černá barva fasády domu, kterému se přezdívá Obsidián, připomínala tvůrcům pohyb sopečné vyvřeliny. Architekti nechali symbolicky lávu vytéct nad střechy domů, do nově vzniklé přístavby penthousu. Z něj je dokonalý výhled do okolí.

V šesti podlažích domu vznikly pod taktovkou developera čtyři velmi luxusní bytové jednotky. Odvážně navržený byl i ceník: byty se dvěma ložnicemi, situované v nižších podlažích, startovaly v přepočtu na sedmdesáti pěti milionech Kč, za více než dvojnásobek této ceny se prodal i největší byt v domě, třípodlažní penthouse s pěti ložnicemi a venkovní terasou o celkové rozloze tři sta šedesát metrů čtverečních.

Střešní byt uniká pozornosti sousedů a kolemjdoucích i díky newyorským památkářům: ti jako první vyřkli požadavek, aby renovace domu nikterak nezatížila a nezměnila původní vzhled stavby. Architekti si hráli i s nejmenšími detaily, jako jsou například počítačem navržené a vymodelované kanelované dříky a hlavice zdobných korintských sloupů na fasádě. Do posledního detailu je vymodeloval Michael Hansmeyer.

Důležitá je v celém domě i hra se světlem. K tomu přispívají nejen promyšlené průhledy, ale také kompozice umělého osvětlení.

Respekt ke kvalitnímu životu ve městě je Amale Andraosové a Danu Woodovi vlastní, proto sami přišli s dalšími nápady, které dokážou osvěžit mysl vytíženým obyvatelům domu. Ačkoliv je dům na prestižní adrese a ceny za byty astronomické, na okázalý luxus se zde nikdo nesoustředí.

Naopak, skutečné bohatství je jinde: v bytech je dostatek zeleně, která je ve skleníčcích zavlažována vysráženou párou při koupeli.

V interiérech, které mělo studio na starosti, jsou využité světlé barvy, čisté linie a jednoduchá skladba nábytku. Mezi spojující prvky domu patří i přírodou inspirovaná drobná keramická mozaika, zelené stěny a kvalitní světlé dřevěné podlahy.

Důležitá je v celém domě i hra se světlem. K tomu přispívají nejen promyšlené průhledy, ale také kompozice umělého osvětlení. Ta nejlépe vyniká v obývacím pokoji penthousu, kde velkou část efektu skládanky stropu činí i chytře zabudovaná a rozmístěná bodová světla.

, pro iDNES.cz