Rodina bydlí v malém apartmánovém komplexu. Součástí je ochranka u vjezdu,...

Rodina bydlí v malém apartmánovém komplexu. Součástí je ochranka u vjezdu, sportovní a relaxační bazén, sauna a posilovna. | foto: Martina z Mexika

Sbalili šest kufrů, kočárek a vyrazili směr Mexiko. Už jsou to čtyři roky

  • 75
Další příspěvek do našeho seriálu Češi v zahraničí poslala čtenářka až z Mexika, kde žije čtyři roky. „Synovi byl rok a půl, když manžel dostal zajímavou pracovní nabídku. Příbuzným jsme dali klíče od bytu, sbalili šest kufrů, kočár, rozloučili se a vyrazili na dalekou cestu,“ píše Martina.

Firma, pro kterou manžel pracuje, je na severu Mexika, ve městě Monterrey. Před čtyřmi lety byla bezpečnostní situace velmi špatná, na denní pořádku byly přestřelky a únosy. Právě z tohoto důvodu jsme dostali doporučení najít si bydlení v části San Pedro, která je nejbezpečnější, nejluxusnější a jednou z nejdražších v celé Latinské Americe.

Česká rodina v Mexiku

Přes realitní společnost jsme hledali malý domek se zahradou, kde by si syn mohl hrát. Jakmile ale pronajímatel zjistil, že jsme cizinci, okamžitě se snažil cenu za dům navýšit. Představa malého domku se navíc velmi rychle rozplynula. Malý dům tu nelze najít, většina rodinných domů má 3 až 4 podlaží a cena za pronájem bez vybavení se pohybuje v přepočtu kolem 45 tisíc korun a výše za měsíc. 

My jsme nakonec zvolili pro nás tu nejlepší možnou variantu. Bydlíme v malém apartmánovém komplexu. Součástí je ochranka u vjezdu, sportovní bazén, relaxační bazén, sauna, posilovna, společenská místnost pro 100 lidí, velké dětské hřiště, obrovská grilovací terasa pro 50 lidí, ale také hospodyně a zahradníci.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

Bez ohlášení k nám například ochranka nevpustí žádnou návštěvu. Cena za apartmán velký 200 metrů čtverečních se pohybuje v přepočtu od 30 tisíc korun měsíčně. Vodu neplatíme, jelikož je zde tak levná, že majitel ji platit nechce, ačkoliv bydlíme uprostřed pouště. Elektřina i plyn nás měsíčně stojí v přepočtu 300 korun.

Každý pokoj v našem apartmánu má svou vlastní koupelnu, WC a šatnu. Nechybí ani místnost pro služku. Pouze v zimním období od prosince do března se zvýší položka za otop, neboť teplota při studené frontě klesne na několik dnů z třiceti na dva stupně Celsia. Což je zde nepředstavitelná zima.

V Mexiku nemají domy izolaci a okna jsou jen proto, aby dovnitř nepršelo. Většina domů nemá topení. My patříme k těm šťastnějším, jelikož máme centrální klimatizaci a topení, ale i tak nelze apartmán vytopit, i když jede topení naplno. Nikdy jsem si nemyslela, že budu v Mexiku používat termo oblečení dovezené z Česka.

V Česku mi bude chybět obrovský prostor a neskutečný výhled z oken na celé město, píše čtenářka.

V minulém roce přešlo přes Monterrey celkem 60 studených front. Když klesne teplota pod 5 stupňů Celsia, zavírají se školy a školky z důvodu velké zimy. Jakmile studená fronta odezní, vrátí se teplota na pohodových 25 až 30 stupňů.

Stejně jako v Americe je mexická domácnost obrovská. Veškeré spotřebiče jsou tu velké, nikde nesmí chybět sušička. Zahrada pro Mexičany představuje nejlépe vykachlíkovaný dvorek 2 × 5 metrů, kde se pouze griluje, což je nejoblíbenější mexická aktivita tady na severu. Mexičané nejsou zvyklí trávit čas venku, na procházkách či v zahradě, nejraději jsou zavření ve svých klimatizovaných domech.

O úklid, vaření a děti se zde starají služky. Běžná rodina střední třídy má minimálně jednu služku, která s rodinou i bydlí. 

Mexičané po sobě v žádném případě neuklízejí. Není společensky přijatelné, aby paní domu uměla žehlit, vařit či uklízela podlahu. To je práce pouze pro služku. My služku nemáme a pro sousedy nejsme tedy na patřičné společenské úrovni. Já a manžel si ale nedovedeme představit žít v domě s úplně někým cizím a navíc většina rodin služebnictvo dědí z generace na generaci. Tím je to pro ně mnohem jednodušší.

Pohled z posilovny na terasu a bazén

Se sousedy vycházíme velmi dobře. V prvním okamžiku bývají velmi překvapeni, kde se v Mexiku objevila česká rodina, v druhém kroku se často podivují, proč nemáme služebnictvo, neboť to patří ke standardu stejně jako vlastnit telefon, ale na druhou stranu si nás tak trošku hýčkají a předcházejí, protože je zde velmi prestižní mít známé či kamarády z Evropy.

Jediný nešvar, na který my Češi nejsme zvyklí, jsou téměř každodenní oslavy a různé fiesty. Každý správný Mexičan má heslo, že vždy je potřeba si najít důvod k oslavě a uspořádání party.

Momentálně máme v sousedství kromě Mexičanů i rodiny z Dánska, Argentiny, Kolumbie, Koreje a Venezuely a Brazílie.

Mexiko budeme jednou velmi těžko opouštět, například proto, že je zde léto deset měsíců v roce. Co se bydlení týče, je jen několik materiálních věcí, které nám v Mexiku chybí.

Vždy říkám, že bych si do Mexika ráda přestěhovala naši velkou vanu, pračku a kávovar. V Mexiku jsou všude pouze sprchové kouty, na prstech jedné ruky bych spočítala, kde jsem vanu viděla. A jedinou výbornou kávu jsem zde pila ve státě Chiapas na jihu u hranic s Guatemalou, kde se káva pěstuje. Tady na severu se klasické kafe pít nedá, je to vlastně jenom tmavá obarvená voda bez chuti. Pro milovníky kvalitní kávy je to utrpení. Navíc tu chybí česká tradice „jít na kafe“. Káva se zde pije pouze ráno. 

A pračka? Máme sice novou, ale mexickou, a já z ní šílím. Nejdelší program na praní je na 30 minut a můžu si vybrat pouze ze studené vody, teplé vody či horké vody. Takže občas peru prádlo i třikrát po sobě, aby bylo opravdu vyprané. Zlatá Evropa.

Naopak v Česku mi bude chybět obrovský prostor, neskutečný výhled z oken na celé město, velká prostorná garáž a samozřejmě vyhřívaný sportovní bazén a  posilovna.

Odhaduje se, že město Monterrey má 7 milionů obyvatel, nikdo totiž přesně neví, kolik lidí je v chudinských čtvrtích.

Země je rozdělena na služebnictvo a panstvo

Městu Monterrey se říká „perla severního Mexika“. Odhaduje se, že má sedm milionů obyvatel, nikdo totiž přesně neví, kolik lidí je v chudinských čtvrtích. Pracovní nabídka je obrovská, neboť se tu soustředí velké množství amerických, evropských a asijských firem. Kdo chce pracovat, práci si vždy najde.

Střední a vysoký management ve firmách je velmi vysoce ohodnocen, bohužel platy v nižších pozicích jsou bídné. Tady je země rozdělena na chudé a bohaté, nebo chcete-li na služebnictvo a panstvo. Je to vidět i ve městě, kde je na jedné straně neskutečny luxus a na druhé chudinské čtvrti s obrovskou kriminalitou a nedoporučuje se tam jezdit.

Pokud bych měla dát doporučení lidem, kteří chtějí bydlet v Mexiku, je důležité hledat si byt či dům v bezpečné části města, kde není problém jezdit i v noci, kde se budete cítit bezpečně.

Dále si najděte místo, které je pravidelně fumigováno (fumigace je chemické ošetření proti švábům, pavoukům a jinému hmyzu) a je o něj evidentně pečováno. Je potřeba si také uvědomit, že stejně jako v USA se neobejdete bez auta. Celá infrastruktura je postavena na autech, často zde chybí chodníky.