Požadavkem majitele bytu byla maximální otevřenost a vzdušnost prostoru....

Požadavkem majitele bytu byla maximální otevřenost a vzdušnost prostoru. Obývací pokoj ještě opticky prodlužuje zajímavě řešené osvětlení v dubovém obložení zadní stěny. | foto: Philip Vile

Fotograf koní žije v konírně. Po rekonstrukci je z ní skvělý mezonet

  • 16
Ve městě jako Londýn se musí s místem šetřit. Nejenže je ho málo, ale každý čtvereční metr v lukrativních částech města má téměř cenu zlata. Když si známý britský fotograf Mike Penn koupil byt v bývalé konírně, požádal o rekonstrukci studio TG architekta Thomase Griema.

Mikovou základní potřebou bylo vytvořit prostorný, světlý a vzdušný domov, do kterého se nenásilně začlení i fotografické studio. Práce Thomase Griema pro něj nebyla žádnou neznámou, a proto věděl, že z bývalé konírny je architekt schopen vyprojektovat důstojný kreativní prostor.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Projekt začal velkou úpravou exteriéru domu, kdy byl dům doslova jako cibule oloupán na holé zdivo. Okna se vyměnila, některá zvětšila nebo protáhla až k podlaze a byl jim přidělený malý balkonek. Odhalené pálené cihly mohly směle kontrastovat s uhlazeným nábytkem a dekoracemi.

Ani centimetr nazbyt

Při řešení dispozice mezonetového bytu si Griem pohrál s dostupným prostorem a vytěžil jej na maximum. Přízemí obsadilo Mikovo studio. V příjemně zařízené a domáckým dojmem působící studovně u stolu Loop od dánské značky Hay a na židli Cyborg od Magis pracuje Mike na nových projektech, které probere s klientem pohodlně usazeným do měkké pohovky Pimlico z oblíbeného Conran Shopu.

„Chtěl jsem kreativní prostor. Říkal jsem si, proč bych měl žít v obyčejném třípokojovém bytě. Vnitřní zdi se stejně musely strhnout a já jsem to viděl jako možnost vybudovat si něco, co by bylo fantastickým, adaptabilním, městským, prostě cool místem k bydlení,“ říká Mike Penn.

Zbytek přízemního prostoru patří ložnici pro hosty, která má samostatnou koupelnu. V prvním patře zabírá celou šířku budovy obývací pokoj a kuchyň. Tyto dvě zóny logicky a funkčně spojuje velký jídelní stůl.

Mike trval na maximálně otevřené dispozici a světlém interiéru. Výsledek je víc než uspokojivý. Světlá dubová podlaha, promyšlený systém osvětlení, optické triky a rafinované přetažení dubových prken z podlahy na stěnu obývacího pokoje a přidané podsvícení, okenní tabule dosahující od podlahy ke stropu, to vše je koktejl vedoucí k jemnému neutrálnímu, ale přitom nápaditému základu.

Do něj pak šikovný architekt dodal tu a tam sytou modrou nebo zelenou, využil Mikovy fotografie na stěnách a oživil tak monochromatický interiér.

Nejvyšší patro je využito jako privátní část, kde je Mikova ložnice, ve střešní šikmině důmyslně vybudovaná šatna a velkoryse pojatá koupelna ve stylu New York retro. Obklad inspirovaný bíle natřenými cihlami se zkosenými hranami je doplněný mramorem a lesknoucími se chromovými doplňky, velkým umyvadlem a volně stojící vanou, ze které se koupající může kochat pohledem na londýnskou ulici.

Celý projekt nelze nepochválit. Zajímavé prvky, maximálně využitý prostor a inspirativní celek vypovídají o tom, že byt je domovem kreativního muže se smyslem pro detail a estetično.

Na cihlu odkrytá zeď hlavní ložnice dodává prostoru syrovost, která kontrastuje s měkkostí na míru vyrobené postele plné polštářů a dekorativností nočních stolků.

Koupelnu dělí od ložnice posuvné dveře. Stěny jsou obloženy bílými, cihlu připomínajícími obklady. Tmavě vybarvené niky dodávají koupelně zařízené ve stylu retro dramatičnost.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.