Weekendbox má 36 metrů čtverečních. Má koupelnu, toaletu i kuchyni. | foto: Weekendbox, MXM ARCHITEKTI

Levné, praktické a moderní. Bydlení v buňkách vtrhlo do Česka

  • 62
Životní filozofie, nová zábava a módní trend, nebo naopak nutnost? Obytné kontejnery, boxy, lesní útulny, místa pro meditaci či obecně menší a levnější rodinné domy jsou dnes rostoucím fenoménem. V posledním období se stále častěji objevují i na domácí architektonické scéně.

Může se hodit

Hledáte chatu nebo chalupu k víkendové rekreaci? Najděte si ji na Reality.iDNES.cz.

Mají většinou hranaté tvary, nezdobí je žádné prvky, jsou strohé ještě víc než domy v minimalistickém stylu. Autoři jim přidali nápad i duši. Rafinovanou jednoduchostí nás příbytky a malé domy možná víc spojí s přírodou a stylem života, který nabídne více prožitku a emocí. 

„Na cestách za českou a moravskou architekturou mě zaujalo několik obytných boxů, spíš kontejnerů,“ říká architekt Zdeněk Jiran, autor výběru staveb pro ročenku architektury 2012 - 13. Objekty připomínají tvarem přepravní kontejnery, někdy dřevěné kůlny či obytné stavební unimo buňky.

Bydlení v kontejneru

Liší se ale od nich stejně, jako od malých rekreačních chat a chatiček, které u nás od první republiky rostly v různé eklektické podobě vinou nedostatku materiálu, někdy z důvodu absence dobré inspirace.

"Když architekt vezme do ruky pár prken a začne tvořit, vzniknou vtipné, kreativní, většinou finančně nenáročné stavby na hranici architektury a umění, v nichž se dá i bydlet. Stavby jsou otiskem doby, v níž se víc rekonstruuje, než staví, stavebníci musejí absolvovat proces schvalovacích řízení, což je doba, která vyvolává tlak na nízkonákladovou výstavbu," dodává Zdeněk Jiran.

Pro architekty se obytný kontejner stal vyhledávaným tématem. Pro investory, kteří nemusejí objekt s plochou do 50 metrů čtverečních nikde hlásit, zřejmě také.

"Minimální, levné formy bydlení souvisejí s industrializací, přesunem pracovních sil. Mám pocit, že je to reakce na některou architekturu, kritika nabubřelého konzumu. Kontejnery, které lze postavit prakticky kdekoliv a v jakémkoliv množství, využívají také galerie a kulturní zařízení," vysvětluje současný trend výstavby architekt Petr Uhlík.

Jednoduchost je přepych

"Z města na sjezdovku, z hor do nížiny, do malebné vesničky, na vodu i na souš, všude tam, kde je konvenční výstavba problematická," vypočítává možnosti a přednosti designového objektu Port X jeden z jeho autorů Jerry Koza z ateliéru SAD. Prototyp je vybavený špičkovou technologií a precizně zpracovanými přírodními materiály. "Člověk si má vždy užívat místa, ve kterém je," dodává druhý autor Adam Jirkal.

Hausbót je „vodní“ verzí prototypu Port X. Je složený z pontonu zajištujícím stabilitu a rovněž umožňuje stěhování. Interiér je obložený modřínovým dřevem, uvnitř jsou veškeré rozvody energií a v podlaze jsou zapuštěné elektrické topné konvektory.

Další zajímavou variantou je Weekendbox od Tadeáše Matouška a Veroniky Müllerové ze studia MXM Architekti. Domek má plochu 36 metrů čtverečních a vejde se do něj až šest osob. K dispozici je koupelna, toaleta, kuchyňka, šatna, ložnice, společný obytný prostor a terasa.