Pozemek v městě Rišon le-Cijon, kde rodina žije, byl jasnou volbou.

Pozemek v městě Rišon le-Cijon, kde rodina žije, byl jasnou volbou. | foto: Epstein a Shachar Rozenfeld Architects

Postavili si elegantní dům, který budou obdivovat i jejich vnuci

  • 74
Šestičlenná izraelská rodina se zabydlela v moderním paláci. Jejich nový domov v městě Rišon le-Cijon vyrostl na dlouhém a úzkém pozemku, černá kuchyně končí jen pár kroků od bazénu, ze kterého se majitelé dívají na oblíbené filmy.

Dlouhý a úzký pozemek si majitelé vybrali z prostého důvodu. Stál v příjemné a oblíbené čtvrti izraelského vinařského města Rišon le-Cijon, kde rodina žije v těsném sousedství sto let starého městského parku.

K projektu nového domova pro svou velkou rodinu majitelé přizvali mladé architektonické studio Skachar Rozenfeld, které během posledních osmi let proslulo puristickými stavbami. Přesnost, přísná organizace a promyšlené detaily - taková je práce architektů Yael Shacharové a Liora Rozenfelda.

Představa majitelů byla od první chvíle jasná. Chtěli dostatečně velkou vilu, ve které bude prostor a soukromí pro všech šest členů rodiny, ale zároveň i místo na velká rodinná setkávání i společné večery.

Tvar a rozměry pozemku určily základní linku. Dva jednoduché obdélníky přízemí a patra se těsně přimykají k obdélníku soukromého venkovního bazénu. Aby působila novostavba mezi stávajícími vilkami pokud možno nenápadně, je patro o celých sedm metrů na délku kratší, měří dvacet jedna metrů, a doplňují ho dvě terasy se skleněným zábradlím.

Dům září bílou, před prudkým sluncem ho z ulice chrání na bílo natřené hliníkové lamely. Směrem ze zahrady a parku se na fasádě pravidelně střídají dřevěné plochy, které zároveň vstupují jako ozdoba i do interiéru.

Elegance, velkorysost a minimalismus, to jsou tři základní kameny, na kterých lze stavět nadčasový dům se skrytým půvabem luxusu. Dům je částečně podsklepený, má dvě obytná patra a šest set metrů čtverečních plochy. V suterénu je nejmodernější technikou vybavené domácí kino a úložné prostory.

V přízemí je kromě obývacího pokoje s jídelnou a černou kuchyní také prostorná ložnice rodičů s velkou šatnou a koupelnou. Ze zahrady je přístupná prádelna a sklípek, na pozemku jsou také dvě parkovací stání. Každý ze čtyř potomků ve věku osm až osmnáct let má v patře vlastní komfortní ložnici se sociálním zázemím a šatnou.

V interiérech jsou na zemi položeny kvalitní dřevěné parkety.

Stavba působí svěže a svobodně i díky důmyslně navrženým konstrukcím, které umožňují přízemní pokoje plně otevřít do zahrady a směrem k bazénu, a to včetně rohového okna v ložnici rodičů. Vzniká tak unikátní efekt bezbariérového propojení exteriéru s interiérem a jedinou překážkou mohou být hedvábné závěsy, se kterými si pohrává jemný vánek.

Interiéry už od majestátních vstupních dveří deklarují, že vcházíte do luxusního domu, přesto se architekti dokázali vyhnout nudným prvkům okázalosti.

První kroky návštěvníků vedou po venkovních schůdcích z šedého čediče, v interiérech jsou na zemi položeny kvalitní dřevěné parkety ve dvou formách.

V koupelnách je na zemi černý mramor. Šestimetrová černá kuchyně s barovým pultem je první zastávkou hned po zádveří. Za kuchyňským blokem vede subtilně navržené schodiště.

Podobně křehce jsou navržené i police nebo konferenční stolky, příjemným kontrastem ke striktním liniím stavby jsou také něžně a étericky působící křivky svítidel nad jídelním stolem.

Obývací pokoj je na rozdíl od černé kuchyně laděn do bílé a v této neutrální kombinaci je zařízen celý společenský prostor. Výjimkou je jen modř bazénu a sametových jídelních židlí. Stejný materiál se pak opakuje i na polštářcích a dekoracích v obývací části.

, pro iDNES.cz