Pohled na dům od řeky. Stavba leží v zóně, která je zapsaná i  na seznamech...

Pohled na dům od řeky. Stavba leží v zóně, která je zapsaná i na seznamech světového dědictví UNESCO. | foto: Architecture BRIO

Jsou bohatí a vzhlíží k Západu. Na venkově si postavili vilu z vápence

  • 44
Movitá vrstva indických vysokých kast prchá z měst do přírody a vzhlíží k životnímu stylu západních manažerů. To je i případ tříčlenné rodiny, která žila v centru Bombaje. Každodenní spěch a hluk vyměnila za klidný venkov v nedaleké oblasti Karjat, kde si nechala postavit luxusní zapuštěnou vilu.

Dům vyrostl uprostřed divoké přírody, s výhledem na řeku a vzdálená pole, v zóně, která je zapsaná i na seznamech světového dědictví UNESCO. Ačkoliv by si to jeho majitelé, kteří si přejí zůstat v anonymitě, mohli dovolit, nenajdete v něm nic opulentního, jak bývalo ještě před lety pro Indii typické.

Zlaté plátkování, ani drahé kameny či těžké látky zde neslaví úspěch. Tři sta třiceti metrům čtverečních vily, dokončené loni na podzim, kraluje indický vápenec, těžený na parcele, citlivě zpracované dřevo a industriální kované rámy oken.

Stavba se kompletně halí do zeleně okolní přírody. Architekti se studia Brio, kteří se návrhu ujali, nechali porůst bujnou zelení i střechu rodinné vily. Ta je částečně zapuštěná ve svahu. Bezchybně tak splývá s okolím. Uvnitř se nachází velkorysý obytný prostor s kuchyňskou zónou, na kterou navazuje intimní prostor kamenného vnitřního dvora s malým posezením.

Obývací pokoj naopak ústí na terasu, která volně pokračuje bazénem. Další zónu nerušeného soukromí poskytují i řady bambusových zástěn a zábradlí v krytých verandách a na terase domu. Z té je dokonalý panoramatický výhled do okolí. Jednoduchá dispozice domu dále vyčleňuje prostor pro ložnici a koupelnu majitelů, pokoje jejich syna, návštěv a zázemí pro servis domu a personál.

Dny, ve kterých si majitelé užívají bydlení na samotě nejvíce, možná leckoho překvapí. Nejde o slunné podvečery ani sváteční dny. Rodina se zamilovala období monzunových dešťů, kdy ze svého domu ani nevytáhne paty, vychutnávají si v kuchyni čaj a čerpají z melancholického klidu šedé oblohy a neustávajících proudů vody novou energii, která se jim hodí ve chvílích vysokého pracovního vytížení.

Vláha totiž prozáří okolní džungli sytými barvami. I díky tomu je celý interiér laděný do jemných a nenásilných tónů, řízné bolywoodské ohňostroje se zde nekonají.

Pohled z terasy do obývacího pokoje domu. Majitelé, kteří si střeží své soukromí, se stěhovali loni na podzim.

Stavbu navrhlo duo Brio: indická architektka Shefali Balwani se svým partnerem, nizozemským rodákem Robertem Verrijtem. Před deseti lety spolu založili architektonické a krajinářské studio Architecture Brio. Letos si k oslavám výročí taky mohou gratulovat k zařazení do ročenky nejvlivnějších architektů, kterou v každé zemi sestavuje respektovaný magazín Architectural Digest.

Obrovský důraz kladou na souznění domu s přírodou, ekologii a ohleduplnost staveb k prostředí, ve kterém se nachází. Držet se pevně zásad trvale udržitelné architektury je náročné v Evropě, natož v realitě Indie, kde je veřejností ochrana přírody stále ještě nedostatečně vnímaná.

, pro iDNES.cz