Ve Voticích na Benešovsku zaplatíte za nový třicetimetrový byt necelých 700 tisíc korun

Ve Voticích na Benešovsku zaplatíte za nový třicetimetrový byt necelých 700 tisíc korun | foto: BENE REAL

Bydlení v hotelové novostavbě můžete sehnat ve Voticích na Benešovsku

  • 0
Investor měl nápad, postavit ve Voticích na Benešovsku hotel. Již v průběhu hrubé stavby si ale svůj záměr rozmyslel a rozhodl se to udělat jinak. Přeměnil projekt na malometrážní byty.

V roce 2005 byla část objektu stavebně oddělena a upravena tak, aby v ní mohlo vzniknout samostatné společenství vlastníků se sedmnácti bytovými jednotkami včetně technického zázemí.

Po dokončení úprav v témže roce byly bytové jednotky prodány do osobního vlastnictví. Stejným způsobem bude upravena zbylá část objektu, která je situována v centru města do náměstí Komenského. Má jedno podzemní a čtyři nadzemní podlaží - poslední je podkrovní.

Realitní server - Reality.iDNES.cz 

V této části objektu vznikne 23 bytových jednotek o velikosti 1+kk až 4+kk. V podzemním podlaží bude parkování, technické zázemí a sklepní kóje, objekt bude vybaven výtahem. Nejmenší byt o dispozici 1+kk a o velikosti okolo 30 metrů čtverečních tady pořídíte za 697 107 korun.

Přestavovalo se už dříve

Přestavba hotelových domů na byty není žádnou novinkou, kterou si vynutila ekonomická krize. "První hotel rekonstruovaný na byty jsme v Brně v Lesnické ulici prodávali již před pěti lety. Není to tedy nic nového," potvrzuje Jiří Fajkus. "V současnosti se připravuje přestavba hotelových domů Permon a Paskov, které jsou v majetku společnosti RPG (OKD)."

Daniel Říman, ředitel společnosti STING Commerce, dodává, že nabídka hotelů a ubytovacích komplexů k případné přestavbě na bydlení (byty se sociálním zařízením) se zvýšila.

BÝVALÝ HOTEL V PRAZE NABíZÍ LEVNÉ BYTY

V Libuši zaplatíte za garsonku v hotelu Legner milion korun.

Pokud vám tedy nebude vadit, že budete bydlet v prostě zařízeném bytě o malé výměře někde na okraji města, hotelový byt si kupte. Přesto, když budete chtít najít aktuální inzeráty s nabídkou "hotelových" bytů na realitních serverech, mnoho jich nenajdete.

"Ne každý hotel je totiž pro změnu na bytový dům vhodný a zřejmě obdobné řešení příliš majitelů ani nenapadlo," vysvětluje Daniela Šrajhansová ze společnosti RE/MAX Maximum.

"Zájem o takové byty je značně velký. Zájemce totiž láká poměrně nízká cena. Jde o bydlení vhodné buď pro mladé lidi jako startovací, nebo jako investice. Kupují je i starší jednotlivci, kteří žijí většinu roku mimo Prahu, ale je pro ně příjemnější trávit v hlavním městě zimní období," doplňuje Daniela Šrajhansová.

JAK UDĚLAT Z HOTELU BYTOVÝ DŮM

* Požádat stavební úřad o změnu užívání

Tento krok je na celé věci nejnákladnější a nejobtížnější. "Stavební úřad klade mnoho překážek a celý proces znesnadňuje. Společnost do dnešního dne souhlas se změnou užívání od stavebního úřadu nezískala," vysvětluje Jiří Legner, jednatel společnosti Legner Holding, která je majitelem nemovitosti.

V souladu se stavebním povolením je to vlastně jiný nebytový prostor - ubytovací jednotky. Jedinou nevýhodou této skutečnosti je obtížný přístup k hypotečním úvěrům. "Jiný rozdíl jsme mezi bytem a ubytovací jednotkou nezjistili," dodává Legner.

* Prohlášení vlastníka

Prohlášením vlastníka se dům rozdělí na jednotky, popíše se jejich charakter v souladu s kolaudačním rozhodnutím a jednoznačně se vymezí (popis jejich vybavení, rozměr v metrech čtverečních).

Zároveň vlastník popíše a vymezí společné prostory, pozemek a podíl každé jednotky na těchto prostorách. Prohlášení vlastníka vloží na katastr a nechá zapsat změnu do listu vlastnictví.