Bungalov z nápojových kartonů má rozlohu 86 m2. | foto: Flexibuild

Bydlení v domě z krabic od mléka. Kuchyňská linka drží i bez hmoždinek

  • 43
Domek z recyklovaných nápojových kartonů vyjde o třetinu levněji než zděný. Na stěnu z tohoto materiálu pověsíte i kuchyňskou linku bez použití hmoždinek.

Když Jana Švaňová ze Smečna u Slaného vypije mléko z papírové krabice, vyhodí ji do speciálního kontejneru. Dělá to s dobrým pocitem, že tím možná někomu pomůže ke stavbě levného domu.

Sama si totiž nechala postavit dům z nápojových kartonů. "Včetně základové desky, terasy a oplocení stál tři miliony korun," říká Švaňová.

Není to bydlení ve špinavých odpadcích nebo v nějaké netrvanlivé chatrči z papíru. Firma Flexibuild, u které si dům objednala, očištěné a rozdrcené krabice slisuje do podoby pevných šedivých desek.

Domek z recyklovaných nápojových kartonů

Švaňovi si nechali postavit dům ve tvaru hvězdy.

Z nich v kombinaci s polystyrenem sestaví sendvičové panely a ty pak poslouží ke stavbě montovaného domu podobného klasickým lehkým dřevostavbám.

O třetinu levnější než cihly

Jana Švaňová bydlela s rodinou ve velkém domě. Když děti dospěly a odstěhovaly se, rozhodla se s manželem dům prodat a na zahradě postavit nový, menší. Projekt měli na bungalov o 120 metrech čtverečních.

Základovou desku vybudovali předem. "Měli jsme dvě varianty: buď klasický cihlový dům, nebo ekologickou stavbu. Oslovili jsme dvě firmy a čekali na nabídku," vypráví Švaňová.

postavili dům z papíru za 100 tisíc korun

Pro dům z krabic se pak rozhodli z několika důvodů. "Firma Flexibuild byla rychlejší a dokázala předem přesně stanovit cenu.

Dům měl lepší izolační vlastnosti a cena byla o třetinu nižší. Technologii z nápojových kartonů jsem znala z veletrhů a líbilo se mi, že ji vymýšleli vysokoškoláci, mladí lidé, kteří se neřídili jen tím, aby byla stavba levná," popisuje majitelka domu.

"Na vývoji využívání recyklovaných materiálů spolupracujeme s univerzitami a inovačními centry," potvrzuje Zdeněk Forman, ředitel firmy Flexibuild.

Kuchyňská linka na zdi i bez hmoždinek

Společnost Flexibuild dlouho prodávala desky z kartonů jen jako doplňkový stavební materiál. To však nebylo příliš úspěšné. Proto vyvinula vlastní stavební systém.

Kartony se slisují do podoby šedivých desek, které pak poslouží ke stavbě montovaných domů.

"První dům se stavěl v roce 2007. Nyní jich deset stojí, deset se staví a máme podepsanou smlouvu na dalších třicet," vypočítává Zdeněk Forman. Systém se osvědčil i na nástavby a přístavby, zahradní domky či chaty.

Domy se montují z desek o tloušťce jeden až dva centimetry. Z kartonů se nic neodlučuje, právě kombinace papíru, plastu a hliníku dává deskám výborné vlastnosti.

"Jsou pevné a přitom lehce tvarovatelné, dobře tepelně izolují, odolají vlhku a mechanickému poškození. Vruty v nich drží i bez hmoždinek, neuvolňují se z nich škodlivé organické látky, požární bezpečnost je v normě," popisuje Forman. Na stěny je možné zavěsit i kuchyňskou linku.

Firma nabízí 17 typových projektů, lze stavět i podle individuálního, jak to chtěli Švaňovi. Desky se montují na dřevěnou či ocelovou konstrukci, dají se kombinovat i s jinými stavebními materiály.

"Na stěny se standardně dává omítka," říká Zdeněk Forman. Ceny začínají na 1,5 milionu korun, a to včetně základové desky. Systém se hodí i pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Domek z recyklovaných nápojových kartonů

Dům z recyklovaných nápojových kartonů se nijak neliší od klasického.

Nevýhodou je maximální výška - u dřevěné konstrukce dvě podlaží, u kovové čtyři. A také to, co je společné dřevostavbám - nutná minimální vzdálenost čtyři metry od sousedního domu.

Nový dům za tři měsíce

Od chvíle, kdy Jana Švaňová firmu poprvé kontaktovala, uběhl jen měsíc a 12. dubna se začalo stavět. "Dokončení předpokládáme nejpozději první týden v červnu," říká majitelka.

Švaňovi budou používat elektrické vytápění. "Časem však chceme udělat další ekologická opatření, abychom snížili náklady na minimum. Uvažujeme o solárních kolektorech a o řízeném větrání s rekuperací," plánuje majitelka.

Do domu je však možné použít jakýkoli druh topení. Majitelka předpokládá, že dům vydrží minimálně 50 let, firma udává až 80 let. "Přinejhorším nám pak zbude základová deska a na ní postavíme nový dům." Třeba zase z tříděného odpadu.

,