V našem bytovém areálu máme i posilovnu, bazén a několik hřišť na badminton.

V našem bytovém areálu máme i posilovnu, bazén a několik hřišť na badminton. | foto: Karel z Číny

Bydlíme ve 22. patře, když nejede výtah, je to výzva, píše Karel z Číny

  • 104
Do Číny jsem se poprvé podíval služebně v roce 2007. Před čtyřmi lety jsem zde zakotvil kvůli práci na delší dobu. Bydlím s rodinou na severu v osmimilionovém městě Šen-jang, kde je v zimě minus 30 a v létě plus 30 stupňů, píše Karel.

Od léta tohoto roku pracuji pro japonskou firmu, která spolupracuje s německou automobilkou. Děti začaly chodit do čínské státní školy s mezinárodní sekcí, kde jsou čtyři třídy: japonská, anglická, německá a francouzská.

V čínské sekci mají třídy kolem padesáti žáků. Děti skutečně nejsou tak rozjívené jako u nás, není to ani dost možné, jelikož by učitel šel rovnou do blázince. Škola začíná jako u nás začátkem září.

Jak se bydlí v Číně

Osmiletý syn nastoupil do anglické druhé třídy. Musí zvládat angličtinu, ve které probíhá výuka, ale denně se učí čínsky a jednou týdně japonsky. Po třech měsících byl již schopen anglicky komunikovat. Ve třídě má 14 spolužáků a vždy je u výuky jeden rodilý anglický učitel a čínská učitelka, která pomáhá čínským dětem.

Dcera je v senior high school pouze se dvěma spolužáky z Jižní Koreje, takže má výuku intenzivnější. Výuka je celkem náročná a děti dostávají poměrně hodně domácích úkolů.

Číňané Vánoce velice rychle přijali, každý rok vidím jak roste masívní vánoční výzdoba. Křesťanský význam Vánoc prakticky nechápou, pojímají to čistě jako komerční záležitost, kdy prostě jen masivně nakupují. Hlavně mladá generace. Například 24. 12. a 25. 12. mají některé obchody otevřeno přes noc.

TIP: Hledáte byt?

Vybírejte v jedné z největších databází bytů k prodeji či pronájmu na Reality.iDNES.cz.

Když jim vysvětluji, kdo je to Ježíšek a že u nás máme vše zavřeno a máme být s rodinami, jen nevěřícně kroutí hlavami. Ve městě je několik kostelů, takže jsme mohli navštívit i půlnoční bohoslužbu. Ale i v jiné dny pravidelně hlavně mladí lidé navštěvují bohoslužby. Křesťanství je nyní velká móda. Je zde také silná korejská komunita, takže některé bohoslužby jsou kromě angličtiny a čínštiny i v korejštině.

Jak se bydlí na severu Číny

Město je poměrně moderní, tak jako v celé Číně se rychle staví všechno nové, bourají se celé čtvrti starých domů a místo nich se staví nové obytné komplexy. Střední třída rychle roste a z nehezkých bytů se někteří stěhují do nových luxusních bytů.

Jsou to ovšem věžáková sídliště, kde se ale snaží vytvořit základní občanské zázemí, jako je malý park, prostor pro děti na hraní či letní grilování a hřiště na badminton. Otázkou je, kdo si to může dovolit. Mladí lidé odmítají platit hypotéky a říkají, že nechtějí dřít celý život na jeden byt.

Byt má rozlohu 180 metrů čtverečních a je na můj vkus dost kýčovitě zařízený.
Pohled do naší jídelny

Byt má rozlohu 180 metrů čtverečních

Cena za metr čtvereční se pohybuje v Šen-jangu kolem 25 tisíc korun, takže byt 2+1 velký 60 metrů čtverečních vyjde na 1,5 milionu korun. Průměrná mzda mladého technika v západní firmě se pohybuje kolem 18 tisíc korun.  

Někteří volí pronájem, který stojí ve starších bytech 3 500 až 7 000 korun. Energie či voda jsou jako u nás před 25 lety stále levné a řízené státem. V Šanghaji a Pekingu jsou však ceny skutečně astronomické.

Dostal jsem nabídku na bydlení v nově postaveném kondominiu s deseti výškovými domy, každý má 50 pater. Náš měsíční limit na bydlení by stačil i na menší domek západního stylu, ale byl by daleko od centra. Do práce mohu jezdit služebním vozem, ale raději používám auto s řidičem.

Silniční provoz je džungle, chodec nemá žádná práva a ani po třech letech si netroufám na samostatné řízení. Na automobilový boom nebyl nikdo připravený, bohatší lidé si živelně pořizují auta, i když je to stále v jednotkách procent, už nyní to jsou miliony vozů. Co ale nastane v momentě, kdy bude auto vlastnit 30 nebo dokonce 60 procent populace, to si nedovedu představit.

Starší panelová zástavba ze 70. let v městě Šen-jang. Tyto domy se nyní často bourají a místo nich se staví modernější. Pronájem je levný, na tři měsíce stojí 3 500 korun.

Hlavní nákupní třída v městě Šen-jang. Dělníci rozkopali silnici za plného provozu, za dva měsíce vše zrekonstruovali. Staví se nonstop 24 hodin.

Náš byt je blízko stanice metra, můžeme tak pohodlně využívat městskou dopravu. Jízdenky na metro stojí sedm korun, na autobus 3,50. Naše kondominium je uzavřené a má stálou hlídací a servisní službu. Děti každý den vyzvedává školní autobus, ten je také přiveze.

Bydlí zde Němci, Francouzi, Korejci, Japonci, Američané i Číňané. Soužití je bezproblémové. Pouze Číňané jsou více uzavření a nechtějí moc komunikovat, důvodem je ale především jazyková bariéra. Ve výtahu ovšem neodpoví ani na pozdrav v čínštině.

Byt je moderní, s mramorem se nešetřilo. Dekorace mi připadají kýčovité, trčí z toho snaha o napodobení zámeckého stylu, který je nyní trendem. Apartmán má 180 metrů čtverečních, dvě koupelny, tři ložnice, obývací pokoj s halou a jídelnou. Bydlíme ve 22. patře z padesáti, když někdy nejede výtah, tak je to výzva.

Voda, tak jako v celé Číně, není pitná. V kuchyni je namontovaný filtr, ale ani tu k pití nepoužíváme, kupujeme si raději balenou v barelech. Nábytek jsme koupili v místní prodejně IKEA.

Pohled do druhé ložnice

Nábytek jsme kupovali v IKEA.

V Česku tento obchod nenavštěvuji, ale nyní mi přišlo vhod, že jsme koupili na jeden zátah celé vybavení bytu. Pro Číňany je IKEA chrámem a fenoménem. Jídelna je každý den přeplněná, jejich kuličky jdou raketově na odbyt.

Návštěva IKEA je pro ně událost, okupují celý obchodní dům. Běžně se celá rodina vypraví na jeden den do obchodu, usadí se v expozici ložnice, lehnou si do postele, přikryjí se a hodinku se prospí, v expozici obývacích pokojů se usadí do křesel, piknikují a hodiny si povídají, možná si tím užívají náš západní styl života (viz článek Chládek, čisté a nadýchané přikrývky. Číňané se naučili spát v IKEA.)

Co se týče potravin, každý obchodní dům jako je Tesco, Carrefour, Makro či Wallmarkt má sekci západního zboží, kde jsou běžně k dostání sýry, másla, koření, dovozová vína, předpečené chleby a evropské salámy. Ceny jsou ovšem o 50 až 100 procent vyšší než v Evropě.

Výzva do ciziny

Zkušenosti s bydlením v cizině pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí. K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

V našem bytovém areálu máme i posilovnu, bazén a několik hřišť na badminton. Roční permanentka stojí 20 tisíc korun na osobu. Všude se dbá na čistotu, stále se uklízí, servisní služba pravidelně vynáší odpadky a udržuje zeleň, která je zde neskutečně vzácná.  

Je to bydlení západního stylu. Čína je zemí kontrastů. Jinde je možné vidět starší zástavbu s nízkým standardem, kdy dochází k výpadkům vody a energie. Místní to však trpělivě snášejí. S odpadky si tam také starost moc nedělají. V Číně je vidět chudoba, na kterou nejsme v Evropě zvyklí.  

Čína se neuvěřitelně rozvíjí a má budoucnost. V městech jsou moderní komplexy, krásné udržované parky, lidé jsou přívětiví, někteří už i cestují běžně do zahraničí s cestovními kancelářemi a přicházející zahraniční společnosti nasazují standard, ke kterému se chce každý přiblížit. O pobytu v Číně by se dala napsat kniha, ale i takto krátce jsem se pokusil o vhled do místního života.