Manželé bydlí v pronajatém domě u Coventry.

Manželé bydlí v pronajatém domě u Coventry. | foto: Yveta a Miroslav

Místní ženy žasnou, že skutečně vařím, říká Češka bydlící v Anglii

  • 206
Další příspěvek do našeho seriálu Češi v zahraničí zaslala čtenářka z Anglie, kde žije s manželem již sedm let. V Česku zatím probíhá rekonstrukce jejich bytu, do kterého se plánují přestěhovat. „Bydlíme v pronajatém domě u Coventry a chystáme se vrátit zpět k našim rodinám a vnoučatům,“ píše Yveta.

Manžel má čtyři roky do důchodu a pokud bude mít práci a zdraví bude sloužit, tak tu v Anglii ještě pár let zůstaneme. Pronajali jsme si bungalov o rozloze 68 metrů čtverečních se dvěma ložnicemi, obývákem, kuchyní a zahradou. Ta je pro nás vždy podmínkou.

V Anglii je jedno z nejdražších bydlení na světě, to můžeme potvrdit. Za náš bungalov platíme 650 liber měsíčně (v přepočtu 22 750 korun), k tomu vodu, elektřinu, plyn, internet atd. Kdybychom chtěli dům odkoupit, stál by 140 tisíc liber (4,9 milionu korun).

Manželé bydlí v bungalovu

Minimální hodinová mzda je asi 6,40 libry na hodinu, v přepočtu 224 korun. Platy vedoucích poboček, restaurací je 2 500 liber měsíčně, v přepočtu 87 500 korun. Mladí lidé hojně využívají hypoték, ale někdy mívají problémy s placením.

Bydlí se zde ve velmi stísněných prostorech. Je k neuvěření, že lidé docela velkého vzrůstu obývají tak malé domky. Šetří se tady s topením i s vodou. Snad kvůli tomu Angličanky tak rády nakupují, celé dny se dokážou procházet mezi regály a stále je to velmi baví. Dalo by se říct, že je to jejich koníček.

Domky tu rostou jak houby po dešti. Staví se z cihel a kamenů, ale bez zateplení. Ve většině případů se domácnosti potýkají s plísní a neustálým chladem. Já to vyřešila čtvrtou polohou kliky, tedy mikroventilací a s plísní nemám problém. Bungalov vytápíme plynovým kotlem.

S manželem milujeme útulný domov a rádi si vše sami vyrobíme, přebrousíme a natřeme. Všude jsou zde tzv. car boot, prodej nepotřebných věcí přímo z otevřeného kufru auta většinou na velkých travnatých plochách, nebo na starých letištích. Je možné si tak pořídit vše od bydlení po zahradu, což je úžasné. Koupíte tam například poctivý dubový nábytek za pár liber. Dřevěná postel tam například stojí pouhých deset liber, tedy 350 korun. Stačí ji přebrousit a namořit.

Pronajali si bungalov o rozloze 68 metrů čtverečních s dvěma ložnicemi,...
Všude jsou zde tzv. car boot, prodej nepotřebných věcí přímo z otevřeného kufru...

Manželé si pronajali bungalov o rozloze 68 metrů čtverečních.

Dekorace si vypěstujeme a usušíme. Také rádi vaříme. Když jsme se do domu stěhovali, byl prázdný. Byla tu jen kuchyně a koberce. Nyní, když k nám přijde někdo na návštěvu, je velmi příjemně překvapený a všichni říkají, že se u nás cítí jako doma. I když máme ten pravý domov v Čechách, tak se nám v Anglii podařilo vytvořit domov druhý.

Výzva do ciziny

Zkušenosti s bydlením v cizině pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí. K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

Místní ženy žasnou, že denně vařím. Ony kupují již hotové jídlo, které ohřejí, případně využívají donášku jídla do domu. Vše se zde dá koupit a strčit do trouby, a to v nejlepší kvalitě. Ale já jsem stará škola a miluji domácí vaření a s tím spojenou atmosféru.

V Anglii se stále dodržuje tradice společného oběda či večeře. Schází se celá rodina, babičky, dědové společně s mladými. Mám pocit, že u nás to skončilo a to je škoda.

Také vyrábím domácí bylinkové sirupy, které si ke mě chodí sousedky kupovat. Některé bylinky vůbec neznají. Jsou ale velice zvídavé a mají rády, když se něco děje, ale já se od nich bohužel nic nenaučím.