Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejen senior potřebuje pohodlnou postel a bezbariérovou koupelnu

  1:00aktualizováno  1:00
„Ještě jsem nebyl in a už jsem retro,“ zpívá Xindl X v jednom ze svých songů nazvaném V blbým věku. Pokud se nacházíte právě v této životní etapě, je čas myslet na věci související se stářím. Byt lze totiž uspořádat tak, aby vám ve vyšším věku jeho zařízení nepřekáželo, ale naopak sloužilo.

Interiérové schodišťové sedačky (v tomto případě model Starla 420) fungují na elektrický pohon. | foto: Stannah

Jestliže máte do důchodu daleko a zdravotní potíže se vám úspěšně vyhýbají, neznamená to, že jste ze „seniorského a vozíčkářského kola“ navždy venku. Jednou vás dostihne nejen věk, ale třeba také náhlá nemoc či úraz, které přivodí potíže pohybového aparátu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

Pak je doma ouvej, protože máte znenadání problém v koupelně (nevlezete do vany, a když už ano, tak z ní nevstanete), dále na toaletě (nezvednete se z ní), také v posteli (tlačí vás a je nízká) i v obýváku (designová pohovka je sice krásná, ale ještě nižší než zmíněná postel).

A co teprve na schodišti (bez zábradlí si na něj netroufnete anebo jej nezdoláte vůbec)! V tom případě je třeba zařídit si byt tak, aby vám šel takzvaně naproti i přes vaše handicapy.

Problémy se nemusí týkat jen vás, ale třeba vašich rodičů, kteří potřebují dostatečně bezpečné a pohodlné zázemí.

Schody: nepřítel č. 1

Bydlet v domě bez výtahu ve vyšším patře není dobrý začátek pro pohodlné bydlení. Základem je se do bytu vůbec dostat, případně se v něm, pokud má více podlaží, pohodlně pohybovat. To platí i o bydlení v rodinném domě. Pořízení výtahů bývá často nemožné, ať už z finančních nebo prostorových důvodů.

Řešení však existuje. Všem, kteří mají se zdoláváním schodů potíže, poslouží buď šikmé, nebo svislé schodišťové plošiny, které se používají převážně ve veřejném prostoru, v domácím prostředí pak schodišťové sedačky neboli židlové výtahy.

Pro zalomené a točité schody - sedačka Starla jezdí po kolejnici vyrobené ručně...

Pro zalomené a točité schody - sedačka Starla jezdí po kolejnici vyrobené ručně na míru schodišti. Kolejnice slouží i jako zábradlí pro ostatní.

Na výběr je více druhů, od modelů určených pro rovná úzká schodiště až po točitá, v provedení potahu z měkkých vinylů, tkaných látek či ze dřeva. Vyrábějí se i pro použití na dlouhá venkovní schodiště či na pár schodů vedoucích do sklepa či na zahradu.

Schodišťové sedačky se instalují podle přísných bezpečnostních pravidel tak, aby upravená kolejnice, po které sedačka jezdí, padla danému schodišti na míru. Pokud se konkrétní místo pro instalaci nehodí, musí se bohužel vymyslet náhradní řešení.

Důležitý spánek

Základem kvalitního života ve stáří je dobrý spánek v pohodlné posteli. Lůžko volte s vyšším usednutím, což vám zajistí nejen nadstandardně vysoká pevná konstrukce, případně i samonosný rám s pružinovým jádrem, ale také matrace, která přijde navrch. Na trhu jsou vysoké matrace, hodící se i pro jedince se zhoršenou hybností.

Fotogalerie

Dostatečná výška vám dá pocit jistoty na lůžku, takové matrace bývají například z taštičkových pružin nebo pěnové, doplněné paměťovým efektem. Koupit lze i matrace určené speciálně pro seniory nebo takové, které mají zpevněné boky pro usnadnění vstávání.

Rošt jako autíčko na ovládání

Každou matraci je vhodné doplnit takzvaným topperem, tedy krycí matrací, která doladí tuhost a vůbec výsledné pohodlí. Pokud jste vy nebo například vaši rodiče dlouhodobě ležící, pak je nutné pořídit speciální antidekubitní matraci, která je konstruována tak, aby zabránila proleženinám. Ležícího musíte nicméně pravidelně otáčet, aby nezůstával dlouho v jedné poloze.

Komfortní je elektrický polohovatelný rošt, který vám skvěle poslouží i ve čtyřiceti, kdy je do důchodu daleko. Dá se zvednout v oblasti hlavy, takže můžete v posteli pohodlně číst, jíst nebo se dívat na televizi. Také se z ní ze sedu dobře vstává. Zvednutí nohou zase zabraňuje otokům, ulevuje zádům a podobně.

Rošt double expert moto - masivní lamelový rošt s polohováním, dvěma...

Rošt double expert moto - masivní lamelový rošt s polohováním, dvěma elektromotory, s dálkovým ovladačem

Matrace Lotta se zpevněnými boky. Luxusní robustní matrace značky Tropico z pěn...

Matrace Lotta se zpevněnými boky. Luxusní robustní matrace značky Tropico je vyrobena z pěn Flexifoam.

Ty nejlepší rošty mají křidélkové nebo destičkové pružné plošky, dva elektromotory, bezdrátové ovládání a třeba i plynokapalinové vzpěry (jako u kufru auta), které je umožní pohodlně zvednout v oblasti nohou a dostat se tak do úložného prostoru. Na polohovatelný rošt musí ovšem přijít vhodná matrace, nejčastěji pěnová sendvičová nebo latexová.

Pohodlné mytí

Nejen staří lidé, ale i pacienti po endoprotézách kyčle nebo kolene to mají v koupelně obtížné. Obzvláště v případech, vlastní-li pouze vanu. Na ni je nejlépe pořídit si sedačku, do sprchovacího koutu pak sprchovací židli či sklopné sedátko. Sprchovací hlavici pak volte takovou, s níž se dá manipulovat, ne připevněnou napevno.

Bezbariérová vana Twinline 2. Dveře vysoké 197 cm tvoří profily z leštěného...

Bezbariérová vana Twinline 2. Dveře vysoké 197 cm tvoří profily z leštěného hliníku, čiré sklo má povrchovou úpravu usnadňující čištění.

Kdo chce investovat více peněz, může si pořídit bezbariérovou vanu, která se vyrábí i v kombinaci se sprchovým koutem. Vstupuje se do ní vanovými dvířky nebo dveřmi sprchového koutu. Pokud se koupete, napouštíte vodu až potom. Možné je pořídit si i zcela nízkou vanu, jejíž postranice překonáte poměrně snadno a při usednutí nezapadnete příliš hluboko.

Vozíčkáři jistě uvítají bezbariérový přístup do koupelny i sprchového koutu, který má široká dvířka, vanu mírně odskočenou od zdi, aby zbyl prostor pro opření se při vstávání, mělké umyvadlo s pákovou baterií, pod které se dá zajet, i sklopné zrcadlo nad ním.

Koupelna společně s WC patří také k místnostem, ve kterých využijete nejvíce madla, o která se dá opřít, ale také na ně můžete věšet ručníky. Na WC volte zvýšený kombinační stojící klozet (běžná výška je 48 až 50 cm), závěsný pak nechte zabudovat výše, snáze se vstává. Jako jednoduché řešení lze využít plastový nástavec vysoký přibližně 10 cm.

Ještě lepší sezení

Polohovací křeslo Santiago navrhl pro TON René Šulc. Potahy jsou snímatelné a...

Polohovací křeslo Santiago navrhl pro TON René Šulc. Potahy jsou snímatelné a pratelné, překližka odnímatelného stolku je dobře omyvatelná.

V obývacím pokoji zapomeňte na nízkou pohovku a pořiďte si bytelná křesla s vyšší, ne příliš měkkou sedací plochou, do které nezapadnete, a s pevnými područkami, o které se při vstávání opřete. Křeslo by nemělo probíhat pod koleny až k zemi, vhodné je mít v těchto místech volný prostor pro podsunutí nohou při vstávání.

Pro těžší případy jsou k dostání i komfortní čalouněná kolečková křesla (s držákem na kapačku!), kterými se dá domácí pacient převážet po bytě. Výborná jsou relaxační masážní křesla, zejména proti proleženinám.

Na trhu jsou i křesla s elektrickým polohováním, která vás dokážou i zvednout, sedák vás pomalu „katapultuje“ nahoru. Vyrábějí se dokonce v různých šířkách, což ocení lidé s větší hmotností. Jedničkou na trhu je v tomto sortimentu značka Himolla.

Díky elektrickým motorům se sedák nadzvedne a nakloní tak, že svému uživateli...

Díky elektrickým motorům se sedák nadzvedne a nakloní tak, že svému uživateli umožní snadno vstát.

V kuchyni

Při vaření dbejte především na bezpečnost. Pokud se v kuchyni pohybuje vozíčkář, měla by být minimální výška pracovní desky okolo 70 cm a člověk by měl mít možnost pod ni v některých místech zajet. Dřez je ideální umístit nedaleko varné desky, aby manipulace s vodou byla co nejjednodušší. Hned vedle trouby musí být odkládací prostor, aby práce s vřelým nádobím nikoho neohrožovala.

Sklopný úchyt ve tvaru U z nerezové oceli poslouží především v koupelně a na...

Sklopný úchyt ve tvaru U z nerezové oceli poslouží především v koupelně a na toaletě. Instalovat lze libovolně podle potřeby. Délka 81,3 cm. Cena 2 372 Kč.

Vanové sedátko se pokládá se na vanu, šířka sedačky 32 cm, délka včetně úchytů...

Vanové sedátko se pokládá se na vanu, šířka sedačky 32 cm, délka včetně úchytů 74 cm. Cena 2 299 Kč.

Drobní pomocníci

TIP: Ušetřete čas a finance

Poptejte zdarma zboží nebo výrobu nábytku na zakázku a vybírejte do pár hodin z nabídek firem z celé ČR.

V současnosti lze pořídit i spoustu doplňků, takzvaných kompenzačních pomůcek, které usnadňují domácí život ve stáří a při pohybových obtížích. Jsou to například variabilní noční a jídelní stolky, hrazdička nad postel, toaletní křesla, vanové zvedáky, speciální pomůcky do kuchyně i při oblékání a pro ty čilejší dokonce i na zahradu - prodává se speciální motyka i zahradní pracovní sedátko pro seniory.

Kompenzační pomůcky může předepsat i odborný lékař, pak bývají většinou plně hrazeny pojišťovnou.

Prodělali jste úraz? Zhoršil se vám zdravotní stav? Využít můžete půjčovny kompenzačních pomůcek - vozíků, chodítek, holí a berlí, toaletních křesel, sedaček a židlí do sprchy i do vany, nástavců na WC či matrací.

Zapůjčit lze i postel s elektrickým polohováním a hrazdou pro snadnější vstávání či antidekubitní matrací. Poplatek za zapůjčení však hradí jen některé pojišťovny.

Odkládací stolek slouží pro stolování, ale třeba i pro práci na počítači.

Odkládací stolek slouží pro stolování, ale třeba i pro práci na počítači.

Elektricky můžete nastavit opěrku zad i nohou.

Elektricky můžete nastavit opěrku zad i nohou.

Výšku dřevěných opěrek rukou lze lehce nastavit podle výšky uživatele.

Výšku dřevěných opěrek rukou lze lehce nastavit podle výšky uživatele.

Seniorů přibývá

  • Zatímco v roce 1900 se na území dnešní České republiky narodilo 330 tisíc dětí,
    od roku 1918 se u nás nikdy nenarodilo více než 200 tisíc za rok.
  • Historické maximum po 2. světové válce představuje 194 tisíc narozených dětí (1975), minimum 90 tisíc dětí (1997). Vrcholem 21. století je prozatím 120 tisíc narozených dětí (2009), od té doby jde statistická křivka opět pozvolna dolů.
  • Střední délka života mužů i žen se v České republice prodlužuje. Absolutním počtem nejvíce přibývá mladších seniorů, ale relativně (v procentech) nejvíce přibývá lidí ve věkové kategorii 90–94 let.
  • Téměř třetinu samostatně hospodařících domácností (32,5 %) tvoří jen jeden člen. V této mohutné skupině převažují důchodci nad svobodnými singles.


Zdroj: Český statistický úřad

Bydlení pro seniory

  • V České republice je aktuálně 491 domovů pro seniory. Jejich celková kapacita činí 38 100 míst, z nichž je obsazeno 36 600 míst (naplněnost 96 %).
    Pro seniory lze zřizovat také státem dotované pečovatelské byty (dříve domy s pečovatelskou službou – pro osoby nad 65 let) nebo komunitní domy seniorů (podmínkou věk nad 60 let).
  • Zatímco pečovatelský byt představuje sociální bydlení, komunitní dům je nájemním bydlením podle občanského zákoníku. Má však limitovaný počet bytů (minimálně 10, maximálně 25) a musí mít nejméně 40 m2 sdílených prostor.

Zdroj: Stavební fórum

Další zajímavé články najdete v časopise Domov. 

Autor:Nejčtenější

Dvě děti do pokoje 2×4 metry nepatří. Ale kam s nimi v malém bytě?

Kuchyňský kout

Příjemná lokalita, krásný výhled, světlý byt. I to jsou důvody, proč se rodina s dvěma dětmi nechce stěhovat, třebaže...

Největší tajemství rohového domu uvidíte jen z vrtulníku. Je jeho pýchou

Rohový dům v sobě spojuje byznys a rodinné zázemí.

Do práce seběhne pár schodů, zacvičí si mezi psaním e-mailů a důležitou schůzkou a dceru nechá plavat v bazénu na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Jazzman Rudy Linka jezdí z New Yorku na část roku na chalupu na Šumavě

Realizaci kuchyně svěřili Linkovi Jiřímu Lukáškovi ze společnosti Sedlák...

Jeho velká cesta začala v roce 1980, kdy jako devatenáctiletý opustil Československo, aby mohl naživo poslouchat...

Další z rubriky

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Strašidelný dům, kde žila Addamsova rodina, se musel přestěhovat

Strašidelný dům se podařilo přestěhovat 15 km od původního místa, kde byl...

Dům na adrese „0001 Pohřební alej“ zná snad každý, kdo viděl některý díl seriálu Addamsova rodina nebo film se stejným...

Herečka Dana Morávková bydlí v podkroví, oázou klidu je pro ni ložnice

Světlý byt s terasou je pro Danu a jejího muže Petra útočištěm, kde nacházejí...

Herečka Dana Morávková obývá s manželem a synem prostorný byt v posledním patře činžovního domu. Nevadí, že nemá...

Najdete na iDNES.cz