Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vysokou postel i WC si pořiďte včas, dokud na to máte dostatek peněz

  1:00aktualizováno  1:00
Bydlení pro aktivní seniory by mělo mít svá drobná specifika, která pomáhají eliminovat potíže ve stáří a také předcházejí domácím úrazům. Náročnější je to pak v případě, pokud již starý člověk potřebuje trvalou domácí péči.

Bezbariérová koupelna nabízí například i vyšší klozetovou mísu. | foto: Jaroslav Kvíz

Mnozí "mladí" senioři po šedesátce ještě pracují a i v soukromém životě jsou velice aktivní. I ti by však měli přizpůsobit bydlení své stále unavenější a zranitelnější tělesné schránce. "Stárnutí je nevratný biologický proces, ale stáří může být velmi pěkné, zejména když si lidé třetího věku vybaví svůj domov vhodným sedacím a lehacím nábytkem," míní Ing. Helena Prokopová z Cechu čalouníků a dekoratérů.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

Čím se tedy nábytek vhodný pro starší ročníky odlišuje? "Protože pokožka seniorů se věkem ztenčuje, je třeba vybírat veškerý nábytek, nejen ten čalouněný, bez ostrých hran. Úchytky, rohy skříní, hranaté postele, cokoliv s výstupky, o které se člověk uhodí nebo poraní, nekupujte, a pokud máte takové věci doma, zbavte se jich," radí Helena Prokopová.

A pokračuje: "Seniorům se díky ztenčené pokožce dělají hned modřiny a hůře se hojí, na nohách hrozí vznik bércových vředů. Proto opravdu nevolte nic hranatého, vše jen oblé, měkce čalouněné." Podle odbornice na ergonomii a čalouněný nábytek by křesla a pohovky měly mít výše umístěný sedák a pevné područky, o jejichž přední část se lze bezpečně při usedání a zejména při vstávání opřít.

Doporučit lze i polohovatelná křesla s podnožkami nebo dlouhé křeslo s područkou na jedné straně. Čalounění je dobré volit povrchově měkké, vnitřně pružné, nepropadavé a nosné. Nosná pružnost a současně povrchová měkkost je velmi vítaná také u postelí.

Helena Prokopová zdůrazňuje ještě jednu věc: "Křeslo, postel i pohovka by měly mít prostor pro podsunutí nohou, protože při vstávání to starší lidé potřebují."

Komfortní postel Paris se skládá z pěti částí, které si zkombinujete libovolně

Komfortní postel Paris se skládá z pěti částí, které si zkombinujete libovolně podle potřeb sami. Základ tvoří dřevěný samonosný rám „boxspring“ s pružinovým jádrem, dále je to matrace, chránič, čalouněné čelo a tvarované nožičky. Cena 16 820 Kč.

Křeslo Strandmon s vysokou opěrkou pro oporu  hlavy a  s pevnými područkami pro

Křeslo Strandmon s vysokou opěrkou pro oporu hlavy a s pevnými područkami pro opření při vstávání. Výška sedu 45 cm, vysoce pružná polyuretanová pěna. Cena 4 990 Kč .Možno doplnit taburetem, optimalizuje absorpci vlhkosti.

Neklouzavé povrchy

Platí to pro každý věk, ale ve stáří ještě více: v bytě je nutné eliminovat kluzké povrchy, na kterých si můžete přivodit velmi nepříjemná zranění, od zlomeniny krčku, přes otřes mozku až po frakturu páteře, a to nemusíte trpět osteoporózou. Odstraňte kusové koberce (například z obýváku, ložnice), předložky (z WC a koupelny) a všechny další předměty na podlaze, o něž lze zaškobrtnout nebo se po nich sklouznout.

Ideální je samozřejmě bezbariérová domácnost bez prahů, která je navíc umístěna v rámci jednoho podlaží, aby starší člověk nemusel zdolávat každý den schody, k tomu navíc několikrát v noci při cestě na toaletu.

Pokud je schodiště součástí bytu či domu, vybavte je pevným zábradlím, schodnice protiskluzovými pásky a prostor opatřete osvětlením s pohybovým čidlem či malým nočním světýlkem.

Dále pokryjte protiskluzovými podložkami dno vany, případně sprchového koutu a také část podlahy, na kterou se vystupuje z vany nebo sprchy ven. Běžné věci neukládejte do skříněk, do nichž je přístup po žebříčku nebo z nízké stoličky, do výšky dávejte jen sezonní potřeby. Stejně tak záclony si nechte sundat a po vyprání pověsit někým mladším z rodiny.

Švédské madlo 566. Nastavitelné podle šířky vany 8 až 18 cm, výška 32 cm....

Švédské madlo 566. Nastavitelné podle šířky vany 8 až 18 cm, výška 32 cm. Fixační rychloupínací šroub. Cena 777 Kč.

Nástavec na WC. Plastový typ 507 B/Super má dva fixační šrouby. Výška 5 cm,

Nástavec na WC. Plastový typ 507 B/Super má dva fixační šrouby. Výška 5 cm, nosnost 190 kg. Cena 1 400 Kč.

Babička a dědeček, kteří vyžadují péči

"Zatímco pro mladého člověka je měřítkem jeho možností vlastní tělo, pro staré lidi je tělo hranicí možností," tvrdí socioložka Jiřina Šiklová. To si plně uvědomíte v případě, pokud máte doma starého rodiče s výrazně omezenou hybností. V takovém případě je nutné zařízení bytu zásadně přizpůsobit daným omezením.

Postel je ideální vybrat s polohovatelným roštem na elektrické ovládání a s antidekubitní matrací, která zabraňuje proleženinám. Praktická je dále hrazdička připevněná nad horním čelem postele, za kterou se ležící přitáhne do polosedu nebo sedu, případně noční stolek s výklopnou deskou nad postel.

Sedačka do vany 4626 H. Nastavitelná podle šířky vany, perforace pro odtékání

Sedačka do vany 4626 H. Nastavitelná podle šířky vany, perforace pro odtékání vody, podpůrné madlo. Cena 1 110 Kč.

Výborně poslouží i sedací WC křeslo s víkem, které umístíte na noc, případně i přes den v blízkosti postele, aby se nemusel dědeček či babička složitě dopravovat na toaletu, případně vás budit. Pokud převážíte starouška po bytě na vozíku, většinou je nutné mít dveře široké 90 cm, šířka 70 cm nestačí.

Nejčastější nemoci ve stáří:

  • cévní mozková příhoda
  • artróza (revmatické onemocnění)
  • ateroskleróza (kornatění tepen)
  • osteoporóza (řídnutí kostí)
  • šedý zákal (zakalení čočky)
  • Parkinsonova choroba (třes, svalová ztuhlost, nepohyblivost)
  • deprese
  • demence

Koupelna a WC – krizová místa

Pro seniory s pohybovými omezeními (stačí pouhá rekonvalescence po endoprotéze) je mnohem vhodnější než vana prostorný sprchový kout, do něhož lze případně umístit sprchovací židlí, kterou postavíte na zem, nebo sklopné sedátko.

V případě vany je dobré pořídit vanovou sedačku nebo přímo speciální židli, obojí se pokládá přes okraje vany. Omývaný tak sedí v klasické výšce židle, ze které vstane s pomocí madla připevněného na zdi snáze, než kdyby se měl zvedat ze dna vany.

Po stisknutí tlačítka lze individuálně navolit výšku sedací plochy toalety Eco

Po stisknutí tlačítka lze individuálně navolit výšku sedací plochy toalety Eco Plus v rozmezí od 40 do 48 cm. Mechanické zařízení (pracuje bez dodávky elektrického proudu) se ukrývá za panelem z bezpečnostního skla. Cena mechaniky ve zdi cca 27 000 Kč a krycího skla 14 000 Kč bez DPH. Nutné je dále dokoupit keramickou mísu a ovládací tlačítko

Co se týká toalety, doporučuje se, aby bylo samotné tělo WC mísy vyšší nebo zabudované výše než bývá standard, lépe se na něj usedá i vstává. Klasickou výšku můžete zvětšit i speciálním, pět až deset cm vysokým WC sedátkem, které se připevňuje pomocí šroubovacích klipsů nebo profilové drážky.

Německý výrobce Viega přišel už s klozetem, který se dá variabilně nastavovat při každém použití do různých výšek podle potřeby jednotlivých členů rodiny. Stačí zmáčknout tlačítko a toaleta se pohybuje nahoru a dolů jako kancelářská židle (více zde). Model s názvem EcoPlus funguje na principu tlakové pružiny, mechaniku lze snadno integrovat do předstěnové instalace. Toto nezbytné technické zařízení zůstává skryté za atraktivním skleněným panelem. Nevýhodou je pouze vyšší cena.

Ať už vybavíte domácnost pro seniory jakkoli, nezapomínejte na to, že staří lidé potřebují především lásku a péči, kterou jim věnujete vy sami.

Jak vypadá ideální postel pro aktivního seniora?

"Postel volte s vyšším usednutím, nejlépe s elektricky polohovatelným roštem s lamelami nebo s křidélkovými nebo destičkovými pružnými ploškami. Lůžko umístěte tak, aby bylo přístupné nejméně z jedné dlouhé strany, aby usedání a vstávání mohlo probíhat správně, to znamená z polohy vleže, kdy se člověk protahuje, přetočí na pravý nebo levý bok k té straně postele, co je přístupná, potom pomalu spouští nohy a vertikalizuje tělo. Na posteli je vhodné chvíli posedět, aby se z prudkého vstávání nezatočila hlava. A potom se postavit."

Ing. Helena Prokopová
soudní znalec, Cech čalouníků a dekoratérů, Brno

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Interiér domu pro mladou rodinu rozsvítily barvy i vtipné nápady

Celý obytný prostor se otevírá směrem ven do zahrady.

Dům v developerském projektu nedaleko Prahy posunuli mladí architekti ze studia Boq architekti do kategorie...

Manželé přestavěli kapli na plovoucí dům. Vitráže v oknech zůstaly

Hausbót je dostatečně odolný povětrnostním vlivům a problémy by mu neměl dělat...

Plovoucí domek, který byl dříve vyhlášenou svatební kaplí, je nyní na prodej v přepočtu za 8,7 milionu korun. V...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Najdete na iDNES.cz