Bydlení nejen v novém domě, ale také na novém náměstí

Většinou lidé, kteří si vyberou bydlení v novém bytovém domě, sice vidí svůj byt dlouho jen na vizualizacích, ale o okolí mají jasnou představu. V Uhříněvsi, kde společnost Metrostav společně s Městskou části Praha 22 staví na náměstí Nové bydlení v šestipodlažním bytovém domě, ale vzniká právě i nové Nové náměstí, a tak se lidé přestěhují na konci příštího roku do míst, která nyní vlastně ještě neexistují.

„Polovina uhříněveského náměstí s radnicí je hotová, druhá polovina, na které bude také nový bytový dům, se buduje. Vznikne tam nová policejní stanice, nový lékařský dům a dominantou celého náměstí by měl být právě dům Nové bydlení, který by měl Novému náměstí vytvořit přirozenou dominantu,“ uvedl vedoucí projektu společnosti Metrostav Vít Vaněk.

V ulici Přátelství (ze zadní části pak v ulici Františka Diviše) nevznikne ale jen 61 bytů různých velikostí, v parteru domu buduje developer pro městskou část také nebytové prostory, v nichž by měla být v budoucnu pošta, různé obchůdky, hodinářství, kosmetika, potraviny či videopůjčovna.

Tyto služby tak doplní to, co na náměstí doposud chybělo, což by mělo komfort bydlení rovněž zvýšit.

„V zásadě chceme vytvořit bytový dům především pro rodiny s dětmi, celá jedna třetina bytů bude mezonetových, 8 přízemních mezonetů pak bude mít vlastní předzahrádky, mezonetové byty pod střechou pak zase velké terasy,“ uvedl Vít Vaněk.

Do náměstí bude hledět zvláštní obrazovka
Nový bytový dům v Uhříněvsi, který stojí v čele náměstí, pochází z dílny ateliéru ABM architekti, autorů Martina Sladkého, Luďka Podlipného a Petra Bouřila „Pojali jsme stavbu jako atraktivní bytový dům s různými typy bydlení. Protože by měl být dominantou náměstí, jde o architekturu jednoduchou, nikoli však strohou. Zajímavostí už je například to, že dům bude mít pohledově exponované fasády prakticky ze všech stran (bude vidět opravdu zdaleka), přičemž fasáda, která směřuje do náměstí, bude vypadat jako velká obrazovka,“ uvedl architekt Luděk Podlipný.

Díky orientaci na světové strany jsou totiž byty orientovány vně náměstí, do náměstí pak „hledí“ prosklené chodby, připomínající moderní pojetí klasických pavlačí, které zahalí sklohliníková fasáda s červenými pruhy transparentního skla. Tyto pruhy pak zdálky budou připomínat skutečně velkou obrazovku. Jednotlivá patra pavlačí propojí ocelové únikové schodiště.

„Další zajímavostí je pak fakt, že celým domem se táhne kryté podloubí s navazujícími obchodními plochami, které ústí průchodem k podzemním garážím a dětskému hřišti,“ doplnil architekt. Bezpečnost a soukromí bydlících je zajištěna centrálně elektrickým vrátným, v každé bytové jednotce bude domovní telefon.

Rodinné domy v přízemí i pod střechou
Barvy a především originální členitost jednotlivých podlaží výrazně zjemňují určitou strohost celé architektury. Barevnost skla na fasádě směřující na náměstí doplní ještě žlutá barva boční fasády a také teplé odstíny zelené a žluté, barvy lodžií či červená barva dělicích příček na terasách. Nejvíce vzhledu celého domu ale přidají přízemní mezonetové byty s předzahrádkami a pergolami a mezonetové penthousy na střeše.

„Přízemní mezonety budou mít skutečně vše, co by měl mít menší řadový rodinný dům - samostatné vchody, oplocené předzahrádky, dřevěné pergoly, bezpečnostní skla a velikost 4+kk do 100 metrů čtverečních,“ popisuje jeden z typů mezonetů vedoucí projektu.

Sedm mezonetů pod střechou bude zase vypadat jako penthousy, které známe spíše z horních pater amerických mrakodrapů - šedé a bílé kostky s červenou linkou ukrývají více než stometrové mezonety, k nimž budou náležet střešní terasy. „U všech mezonetů jsme navíc mysleli na jednu místnost, která by měla sloužit jako pracovna neboli ateliér a která by v moderním bytě dnes již chybět neměla,“ řekl Vít Vaněk.

Nad garážemi bude dětské hřiště
Zdaleka ne všichni lidé ale chtějí bydlet „do patra“ v mezonetu. Proto budou od druhého do šestého patra klasické byty - 19 bytů 2+kk a 27 bytů 3+kk. Zajímavostí je, že součástí každého bytu bude i komora, u třípokojových bytů pak architekti nezapomněli ani na šatnu.

Vybavení bytů patří spíš k tomu nadstandardnímu - na podlahách budou plovoucí podlahy a koberce, interiérové dveře doplní obložkové zárubně, v koupelnách bude například také dnes moderní žebříčkový radiátor, měřiče spotřeby vody i regulátory na topení budou také v každém bytě. Ceny bytů se pohybují od 28 000 korun do 36 000 korun za metr čtvereční.

Ke každému bytu si lidé mohou pronajmout garáž. Garáže budou umístěny v samostatné podzemní budově, která bude s bytovým domem spojená krátkou chodbou. Nad garážemi pak vznikne nové dětské hřiště.

Pár slov o Uhříněvsi
Uhříněves doposud neměla přirozené centrum obce s náměstím, pro výstavbu byla tedy vybrána lokalita původního cukrovaru na budoucí křižovatce ulic Přátelství a nově připravované komunikace kolmo na ulici Přátelství, která bude podjezdem pod železničním koridorem spojovat centrum s lokalitou Cihelna, a umožní tak propojení s ulicí K dálnici.

Výstavba nového bytového domu i poloviny náměstí bude začleněna do stávající zástavby původně venkovského až maloměstského typu z přelomu 19. a 20. století. Vlastní stavby jihozápadní poloviny Nového náměstí jsou navrženy na území původních plavících kanálů zdemolovaného cukrovaru.

Až donedávna byla převážná část uvažovaného území využívána dřevařskou společností a částečně zde byla provozována tržnice, zbytek není využíván a je převážně zarostlý náletovou zelení.

Řešená lokalita je na severozápadní a jihovýchodní straně ohraničena stávající zástavbou, na severovýchodní straně ulicí Přátelství a na jihozápadní straně železničním koridorem. To umožní obyvatelům Nového bydlení pohodlnou dostupnost nejen autobusy (15 minut ke stanici metra), ale také vlakem - vlaková zastávka je od domu vzdálena 5 minut chůze.

Vizualizace projektu bytového domu na Novém náměstí v Uhříněvsi

Vizualizace projektu bytového domu na Novém náměstí v Uhříněvsi

Vizualizace projektu bytového domu na Novém náměstí v Uhříněvsi