Diskuze

Češka na Zélandu. Bydlení byl šok, topení a pořádek v domě jsou luxus

Ústřední topení a účinnou izolační vrstvu považuje našinec za standard běžného bydlení. Na Novém Zélandu však není naruby jen roční období, úplně jiný svět na vás čeká i za dveřmi bytu, píše Kateřina do seriálu Češi v zahraničí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Bydlet v zahraničí má své klady i zápory jako ostatně cokoli jiného. Jsou tací, kteří se nechtějí do ČR vrátit a tací, kteří chtějí. Vše závisí na pracovních příležitostech a na tom jaký má člověk přístup k životu a své rodině.

Někteří dávají přednost vyšší životní úrovni před rodinou, a proto nemají problém v zahraničí zůstat natrvalo. Pořídí si bydlení a zařídí si ho dle svých představ. Od takových lidí pak neslyšíte stížnosti na nepřítomnost centrálního topení apod. :-)

Ti, kteří nemají vyšší životní úroveň se většinou pak počase vrátí domů. Něco pocestují a něco málo našetří, ale pak se vrátí.

Já patřím k těm, co dává přednost rodině před vysokou životní úrovní. Žiji v zahraničí se svou ženou již sedmým rokem vcelku luxusně, ale plánuji návrat, protože chci, i za cenu mnohem nižší životní úrovně, aby si naši rodiče užili své vnouče. Létat domů jen jednou ročně je nedostačující. Navíc se s ženou chceme o ně postarat na jejich stará kolena.

Vše je to o preferencích.

0 0
možnosti

To je ale hloupost, co jste napsal - není to myšleno zle, jen je to opravdu hloupost. Jako každé zevšeobecnění. Dvě první věty jsou pravda (ještě i třetí věta by šla přijmout) a pak je to jen zobecnění Vašich zkušeností. Ne obecná pravda a pravidlo ;-).

0 0
možnosti
Foto

S tim generalizovanim bych byl opatrnejsi ;-)

2 0
možnosti

S ubytovanim Je to tu spatne, ale snad jsme na dobre ceste. Test co bych vytlacit holkam, Je ze za 145 tisic dolaru Se da baracek koupit Jen v nejake dire. Ja bydlim na vesnici a koupe domu Se pohybuje kolem 230 tisic dolaru. Nebylo by to tak hrozne koupit dum, ale kdyz Se vezme v potaz, ze Se musi predem slozit 40% hodnotu domu, Je ted koupe domu velice slozita. Pritom placeni najmu se rovna platbe pujcky na barak. Cesi asi nevi, ale tady se misto bytu pronajimaji domy.

Vyhodou prace na farmach a sadech(ne vsude) je poskytnuti ubytovani. Za dvanact let, co jsem tady jsem polovinu promrzla, jelikoz Se tu prevazne topi v kamnech, nekteri maji neco jako klimatizaci co vytapi dum horkym vzduchem, podminka je, ze musi byt dvojita skla, coz vetsina domu ma, ale ubytovani pro zamestnance melo malokdy. S novym premenovanim farem na mlecne farmy se stavy nove domy, nebo Se privazeji nove, smontovane, takze teplejsi. Na zateplovaci vatu Se ted dostavaji dotace. Takze jak rikam, na lepsi ceste.

Nehodnotim ubytovani ve velky has mestech, treba ve Wellingtinu, clovek by az neveril, lidi ziji v prohnilych drevenych baraccich nasazenych jeden na druhym, hruza.

A jelikoz Je bydleni drahe, tak se zije v pristreskach, jakovy vejminkach, duchodci v karavanech a obytnych autobusech objizdeji sezonni prace a uzivaji duchodu. Je to na dlouhe povidani, ale myslim, si, ze v Cechach mame vetsi zivotni stadart.

1 0
možnosti

zalezi, zda je v zemi clovek usazeny natrvalo, nebo jen na docasnou dobu.

Kdo natrvalo, ten se snazi se zaridit co nejpohodlneji uvnitr i samotnym domkem (samozrejme podle kapsy - stalosti sveho zamestnani, kvalifikaci a predpokladaneho budouciho prijmu). Takovemu se rozhodne vic vyplatilo mit vlastni nemovitost, nez rok co rok davat penize do kapsy majiteli. Pokud je clovek realisticky ve svych pozadavcich a nevydava se zbytecne z penez koupi mega-haciendy o 250 m2 v primorske ctvrti jako sve prvni nemovitosti, je mozne svuj mensi prvni domek behem casu vylepsit, pripadne rozsirit jeho velikost pristavbou, renovovat kde se jedna o starsi domek. Podle potreby muze pozdeji prodat a koupit neco vetsiho, lepsiho. Tak to dela hodne lidi u protinozcu, v Australii i na NZ.

Kdo ale vi, ze tam zije jen docasne, samozrejme nebude chtit zbytecne utracet za nemovitost a jeji vybaveni a spis se bude snazit neco nasetrit bud na dalsi cestovani nebo na pozdejsi navrat do Ceska.

To plati i pro tzv. medium-term residents, kteri se v zemi usadi na rezidencni povoleni, zustanou radu let ale nemaji zadny zajem se stat obcany statu, naopak pocitaji s navratem zpet domu po nejakych letech stravenych praci na druhem konci sveta.

Samozrejme, ze neni nic zavadneho na zadne z techto 3 alternativ zivotniho stylu Cechu zijicich v jine zemi. Kazdy ma pravo se rozhodnout podle svych potreb a predstav.

Jen bych ale chtel dodat k poznamce "ale myslim, si, ze v Cechach mame vetsi zivotni stadart.", ze pokud se porovnava prumerna zivotni uroven obcanu, tedy trvale bydlicich v zemi, pak uroven bydleni strednich vrstev i jejich celkova zivotni uroven je opravdu dost vyssi u protinozcu, nez v Cesku. Ziji v Australii pres 45 let a jezdim pravidelne do Ceska na navstevy, tak mam moznost porovnavat z prvni ruky.

Pochopitelne to ma co delat s tim, ze na NZ ani v Australii nezazili 40+ let komunisticky rezim a meli moznost svobodne prosperovat podle svych osobnich talentu, kvalifikaci a rozhodnuti.

0 0
možnosti

Z prispevku nekterych tady se mi zveda kufr. Vetsinou nejvic kritizuji ti, co byli tak nejdal v lete v Chorvatsku s dovezenyma konzervama a pod stanem. Zivot nejen na NZ, ale i v AU nebo v UK je podstatne lepsi, to ale cesti hospodsti kecalove nikdy nepochopi... ;-D

4 4
možnosti
Foto

J17a81n 50Č45e48r49m41á78k

19. 9. 2016 16:34

to je věcí názoru!... Jestli pak nejsi kecal, co má plná ústa rozumů ty sám... Krom toho, v cizině a to jakékoliv budeš po většinu života gastarbeitrem... I když se stokrát tváří že ne, při nejbližší menší krizi to natvrdo poznáš!...

1 4
možnosti

docela by me zajimalo, jestli ma co dodat Petr Schoen a jestli to je z nejakych vlastnich zkusenosti nebo ciste jen z principu je nenalozen debate o bydleni na NZ/ u protinozcu. ;-)

Vyznacuje se systematickym minusovanim, ale na zadny prispevek se doposud nezmohl.;-)

1 0
možnosti

posuzovat uroven bydleni v nejake zemi podle toho jak tam ziji docasni navstevnici, cizinci- studenti nebo cizinci s pracovnimi vizy by bylo stejne jako posuzovat bydleni Ukrajincu a jinych cizincu, kteri prichazeji do Ceska na prace nebo studia a usuzovat z toho, ze takhle ziji prumerni Cesi.

31 5
možnosti

Velmi s Vama souhlasim, ale i v US jsem navstivil byty a baraky Americanu, ktere byly dost spatne. Vzhledem k tomu, ze zakladni kostra je ze dreva po case dojde ke znacnym deformacim nosnych prvku. Jako dusledek poklesne podlaha nebo nejdou zavrit dvere atd. V Brooklynu jsem videl byty, podobne tem v kterych ziji v CR cikani.

2 0
možnosti

Souhlasim ze podobne clanky jsou opravdu o nicem, vzhledem k tomu ze na NZ, v Austr., USA, Canade, bya fura cechu a spousta z nich tam zije trvale. (1,5mil. po celem svete!) Vzdyt je skoro 30let po revoluci, takze z mlade generace tam pracoval, bydlel, cestoval opravdu kazdej druhej... Take souhlasim, ze 90% cechu tam trha jabka, uklizi, nebo umyva nadobi... Proc se ale nepise o tech, kteri tam delaji neco zajimaveho? Ale na druhou stranu nektere komentare, ze u nas je to lepsi, a ze "v tomhle bych nezil" mi prijdou uplne scestne... Ja teda nevim, ale radsi budu zit v aute v nektere z techto zemi, nez v nakym panelaku v Ostrave... (nic proti Ostrave). Proste zije se tam jinak, ale proc to tu nekteri odsuzuji? Pro me zivot v techto zemich byl vzdy stastenjsi a svobodnejsi nez v CR. Ale proc odsuzovat to nebo ono? Kazdemu vyhovuje neco jineho, ale soudit muzu az po te zkusenosti z jine zeme... a tu neziskam dvoutydenim pobytem, z hloupych cestopisu v TV nebo nejakych clanku na internetu...

17 10
možnosti

ti, kdo tady rikaji "v tomhle bych nezil", si neuvedomuji, ze takove podminky ubytovani jsou na NZ, v Australii, Kanade atd. prevazne pro cizince, malo majetne navstevniky, lidi s pracovnim povolenim, studenty, kteri nezustavaji dlouho na jednom miste, maji ne prilis dobre placene sezonni nebo kvalifikace nepozadujici pomocne prace a nemohou si ze sveho platu dovolit mit naroky na zivotni styl stejny, jako maji obcane, kteri tam jsou doma, maji stala zamestnani podle sveho vzdelani a kvalifikaci, podstatne lepsi platy a lepsi zivotni uroven.

Jak jsem napsal nahore - tihle Cesi jsou tam v obdobne situaci jako Ukrajinci, Rumuni, Vietnamci a dalsi v Cesku.

13 1
možnosti

E76m98i84l 26P87r90c57h85a19l

18. 9. 2016 13:46

V Irsku je to to samy v blede modrym ;-D

9 0
možnosti

To by mě zajímalo, jaktože tam maj tak vysoký mzdy, když dle poposu v článku jsou všichni hloupí a líní, a pracovitého člověka si chodí fotit místní novinář.

15 0
možnosti

Šičky v Asii pracujou za dolar na den. Znamená to tedy, že se celý dny flákaj? V:-)

10 0
možnosti

Anglosasové a bydlení. ;-D

6 1
možnosti

Povyprávěj nám o bydlení v rusky mluvících zemích.....a o jejich nenechavosti...

1 3
možnosti
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...