Bydlení blíž k přírodě

-
Jíst, spát, pracovat, relaxovat, pohovořit s přáteli a v horkých dnech se i osvěžit sprchou, to všechno poskytuje otevřená plocha u domu či bytu. Pokud se podaří příjemně zařídit a vhodně doplnit rozličnými druhy rostlin, vznikne nenahraditelné místo klidu pro celou rodinu.

Lepší variantou než deštník jsou pro terasy čtvercové slunečníky o rozměrech až třikrát tři metry. Jejich nosná tyč totiž není uprostřed, ale v jednom z rohů. Tím se pod slunečníkem získá více místa a navíc jej lze na terase postavit kdekoliv. Cena se ovšem pohybuje kolem třiceti až čtyřiceti tisíc.

Příjemný stín

Na zastínění celých teras se nejčastěji používají výsuvné markýzy. Jejich ceny se pohybují od deseti do třiceti tisíc korun, podle velikosti. Markýza se šířkou tři a půl metru a s výsuvnou délkou tři metry stojí přibližně osmnáct tisíc korun. "Je to dost, ale měly by vydržet až dvacet let," vysvětluje Jana Fabianová z firmy Maron, která patří k největším výrobcům stínících zařízení na tuzemském trhu. "Markýzy se totiž vyrábějí ze speciálních tkanin. Nepropustí lehký déšť a chrání před slunečním zářením. Navíc si můžete vybrat ze sedmdesáti potahových materiálů nejůznějších vzorů a barev," doplňuje Jana Fabianová. Výsuvné markýzy je možné ovládat ručně, motorově nebo automaticky. Nejlevněji vyjde ruční ovládání klikou, motorové ovládání stojí pět až dvacet tisíc korun. Ten, kdo si chce zpříjemnit a usnadnit pobyt na terase nebo není přes den doma, může využít i automatické ovládání. To je doplněno o čidla reagující na slunce, vítr nebo déšť. Pokud venkovní teplota dosáhne určité teploty, pak čidlo reagující na slunce vysune markýzu. Naopak pokud začne pršet nebo se pořádně rozzlobí vítr, markýza se zavine. Tato automatika vás přijde asi na osm tisíc korun.

Vodní osvěžení

V parných dnech je báječné spláchnout horkost přímo na terase. Stačí na zeď instalovat sprchovou baterii. Nepotřebujete pod ni žádnou nádobu, protože terasa by měla být ve spádu. To znamená, že její podlaha není vodorovná, ale skloněná směrem k odvodňovacímu místu, aby z ní veškerá voda odtékala do splaškové kanalizace. Zbytky krémů na opalování ani mýdla by se neměly dostat do dešťové kanalizace. Pokud se pro sprchu rozhodnete, záleží na tom, zda se chcete ochlazovat jen studenou vodou nebo dáte přednost "mírnější" variantě a zavedete si i přívod teplé vody. Pak záleží hlavně na vzdálenosti zdroje teplé vody od baterie. "V současné době již existují armatury, které mají prodlužovací zařízení na uzavírání vody. To znamená, že otočíte uzávěrem a voda se tak zavře v ohřívaném prostoru vnitřní strany zdi," říká Zdeněk Žabička, specialista na vodní hospodářství. Normální sprchová baterie stojí od dvou tisíc korun výše. Za prodlužovací zařízení připlatíte asi patnáct set korun. "Zamrznutí můžete mimo jiné předejít zaizolováním venkovní části přívodu vody takzvaným samoregulačním elektrickým kabelem, kterým se trubka ovine. Ten ji udržuje na stálé teplotě pět stupňů Celsia," upřesňuje Zdeněk Žabička.

Trochu tepla a ohně

Krb na terasu může být prefabrikovaný nebo zděný. Musí být postaven na závětrném místě, aby vítr nezanášel kouř ani popílek nejen do vašeho bytu, ale ani do bytu souseda. "Vyrábíme jedenáct základních druhů různých krbů. I laici ho sestaví za deset až patnáct minut a může se okamžitě použít," říká Jiří Nosek z veleňské firmy Norman, která patří mezi největší výrobce u nás. Ceny stavebnic zahradních krbů se pohybují od pěti tisíc do dvanácti tisíc korun. Zděný by měl stavět profesionál, protože je třeba dobře odhadnout mimo jiné právě odtah kouře a velikost ohniště vůči délce komínu. Zaplatíte za něj kolem 15 až 50 tisíc korun. Nejlevněji vyjde gril, který může být přenosný.