Vizualizace nové budovy Line na Vítězném náměstí v Praze

Vizualizace nové budovy Line na Vítězném náměstí v Praze | foto: Archiv PPF Real Estate

Dominanta náměstí ještě nestojí a už znesvářila radnici i Prahu 6

  • 45
Na dostavbu čeká Vítězné náměstí v Praze 6 už desítky let, jenže polyfunkční budova Line, kterou zde má postavit PPF, vyvolává silnou kritiku opozice.

Objekt, který nabídne prostory o rozloze přibližně 18 000 m2 , by měla postavit PPF Real Estate. Původně zde měla sídlit i radnice, ale ta nakonec opravila za půl miliardy svou původní budovu.

Návrh Architektonického ateliéru Radana Hubičky ocenila řada architektů, například Eva Jiřičná, Johny Eisler nebo historik architektury Zdeněk Lukeš, jak sdělil ČTK Jan Chromeček z představenstva společnosti Vítězné náměstí, která patří pod PPF Real Estate.

Proti se naopak postavil Pavel Ries, prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Podle něho objekt zničí genius loci náměstí, protože "naprosto ignoruje jakýkoli kontext s okolím". Proti stavbě má námitky i část opozičních zastupitelů v Praze 6.

Podle zastupitele městské části Alexandra Holuba (TOP 09) se radnice žádostí o změnu územního plánu hodlá vzdát možnosti, aby v budově vznikly prostory sloužící veřejnosti. Jan Chromeček však oponuje: "Budova plní všechny regulativy pro dané území. Zlepší místní občanskou vybavenost a dostavbu prosazují i sami obyvatelé dané lokality."

Někteří obyvatelé Prahy 6 totiž dokonce sepsali petici na podporu a urychlení výstavby nové budovy. Mimo jiné v ní žádají, aby se zastupitelé zasadili o taková opatření, "kterými se objekt vyhne nesmyslným a účelovým protahováním projektu ze strany občanských sdružení, která na rozdíl od nás nejsou přímo dotčena situací v okolí Vítězného náměstí." Názory občanských sdružení jsou totiž odlišná.

S ohledem na tyto protichůdné názory proběhne mimořádné zasedání zastupitelstva 15. února.

Nové budově se začalo přezdívat "hromada palačinek".

O peníze jde až v první řadě?

Kritika stavby totiž nesměřuje ani tak k architektonické kvalitě "hromady palačinek" nebo také "ledního medvěda", jak se budově začalo přezdívat, ale jako vždy se dotýká peněz a pozdního informování veřejnosti.

Podle plánů z 90. let mělo totiž na pozemku mezi ulicemi Jugoslávských partyzánů a Verdunskou vyrůst nové sídlo radnice. Praha 6 se nakonec rozhodla opravit stávající sídlo a na Vítězném náměstí ve spolupráci s PPF postavit komerční budovu.

Pronájem pozemku měl podle zastupitele Holuba ročně městu přinést až 40 milionů korun. Ovšem loni radnice odsouhlasila, že PPF může na pozemku stavět sama, a nájemné se tak snížilo na zhruba 4,4 milionu, po kolaudaci stavby na devět milionů.

"Praha 6 ztratila vliv na to, co se na náměstí postaví," míní Holub. Jenže radnice nemusí zaplatit nic za stavbu, jejíž náklady se mají pohybovat kolem 1,5 miliardy korun. Jak se na to budou dívat zastupitelé a obyvatelé Prahy 6 za třicet či čtyřicet let, odhadnout samozřejmě nelze.

Proti námitkám zastupitele Holuba, který pracuje jako architekt, vystoupil bývalý starosta Prahy 6 a současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). "(Holub) byl mimo jiné jedním z těch, u kterých si radnice objednávala architektonické studie zástavby Vítězného náměstí a nové radnice. Nemohu se tedy zbavit dojmu, že jeho osobní postoj proti současné zástavbě Vítězného náměstí i rekonstrukce radnice je pouhou vendetou za fakt, že nebyl a nebude realizován projekt, na jehož vzniku se on sám před deseti a více lety podílel," sdělil ČTK Chalupa.

Zastupitel Holub připouští, že v roce 1998 pro radnici vypracoval studii, jejímž smyslem bylo ověřit, že se do prostoru náměstí vejde stavební program radnice. Za práci dostal 47 tisíc, což podle něho odpovídalo režijním nákladů. "V žádném dalším období jsem se projektu této lokality neúčastnil, nikdo mě v tomto smyslu ani neoslovoval a tvrzení o ekonomickém zájmu v této oblasti je tedy absurdní," řekl ČTK Holub.

Jenže právě Chalupovi vytýkají občanská sdružení finanční nevýhodnost projektů, na nichž se ještě jako starosta podílel, například snížení nájmu za pozemek u hotelu Diplomat, který po třech letech nedosahuje ani 50 procent původně sjednané částky. Stačilo, že se vyměnila firma IVG vlastněná německým developerem, která zvítězila v soutěži na pronájem na 70 let (!), a pozemek přenechala firmě Metrostav-Navatyp, která požádala o snížení nájmu. A uspěla.

V noci by měla budova výrazně oživit prostor náměstí.

Co zůstane z urbanistického skvostu

Pokud jde o novou budovu Line PPF, radnice své rozhodnutí hájí. Podle starostky Marie Kousalíkové (ODS) zastupitelstvo schválilo regulační studii, která fixuje parametry budovy, jako je výška, tvar a kapacita. Návrh investora prý navíc projednala komise a pracovní skupina složená ze zástupců koalice i opozice, které měly k dispozici odborné posudky architektů.

Známý architekt Radan Hubička (je i autorem domů Zdeňka Bakaly nebo Romana Janouška, více zde) se nechal při navrhování inspirovat zajímavými stavbami, například Guggenheimovým muzeem v New Yorku, muzeem v rakouském Grazu a radnicí ve španělské Murcii (fotografie najdete ve fotogalerii).

 Soutěže o novou budovu se kromě Architektonického Ateliéru Radana Hubičky zúčastnila i další renomovaná studia, Cigler Marani Architects, CMC architects, Šafer Hájek Architekti a Zdeněk Fránek Architect & Associates. Všechny oslovil vyhlašovatel. Nakonec zvítězil první z nich, Radan Hubička. 

Budova Line

Nová polyfunkční stavba, kterou v soutěži vybrala mezi pěti účastníky Česká komora architektů, má mít 13 290 m2 kancelářských ploch, dalších 1 860 m2 by mělo sloužit jako obchody a kavárny, na veřejnou vybavenost, knihovny, mediatéky a přednáškové sály, počítá projekt s 2 629 m2.

Pro podobné stavby by však byla určitě vhodnější otevřená soutěž, jak pro takové typy staveb doporučuje Česká komora architektů.

Už proto, že se budova Line má stát jednou z dominant náměstí. A ne jen tak "nějakého". Vítězné náměstí je podle uznávaného historika architektury Richarda Biegla z Ústavu pro dějiny umění FF Univerzity Karlovy v Praze nejambicióznější meziválečný urbanistický celek, jehož autorem byl za první republiky profesor Antonín Engel. Bohužel nebyl dokončený.

V těsné blízkosti náměstí se navíc chystají další projekty, které výrazně změní tvář této části Prahy. O nové podobě "Dejvice Center" se hovoří již dvě desítky let, ale teprve v poslední době se začínají stavby reálně připravovat. Jenže třeba nová budova na pozemku patřícím Vysoké škole chemicko-technologické převyšuje výškové limity dané územním plánem, souhlas s tímto porušením radnice obhajovala: jde prý o velmi kvalitní stavbu. To však občanská sdružení neuspokojilo. 

Jejich odvolání proti překročení regulativů zamítl v tomto případě jak stavební úřad Prahy 6, tak Magistrát hlavního města Prahy. Teprve správní soud vrátil řízení zpět na radnici.

Současný stav pozemku, kde by měla vyrůst budova Line.

,