Budoucnost už zná své VOJÁKY

Vyberte si cíl a stiskněte DELETE.
Vyberte si cíl a stiskněte DELETE. To je vize válek budoucnosti, na jejíž naplňování Spojené státy vydávají ročně 40 miliard dolarů. Pro některé země to představuje celkové náklady na obranu, nebo i národní rozpočet. Američané si tak udržují technologický náskok, ale dávají najevo ochotu rozšířit řadu teprve vyvíjených systémů v rámci armád NATO. Tento článek je prvním dílem seriálu, který má zmapovat nové trendy ve vojenství.

Pes všechny novinky zůstávají páteří ozbrojených sil obyčejní vojáci - pěšáci. Můžete rozstřílet nepřátelské síly raketami a bombami, zničit továrny i zlikvidovat úrodu. Protivník je však zcela vyřazen, až když stane na jeho půdě noha vašeho vojáka. Proto Saddám Husajn sice prohrál válku v Zálivu, ale poražen nebyl a dál působí potíže. I na základě zkušeností z války o Kuvajt se v roce 1991 zrodil americký program Land Warrior, který má s rozpočtem přes 2 miliardy dolarů za úkol zvýšit sílu "prostého" pěšáka. Vědci a technici se začali zabývat do detailu, co jí, co si obléká, s čím bojuje. Voják se tak posrtupně mění v "armádu jednoho člověka" - bojový systém spojený s ostatními do sítě. USA chtějí mít armádu, která bude schopna rychlého nasazení s drtivým účinkem. V Perském zálivu sice zvítězila, ale až po půlročním přesouvání sil. "Příští protivník nám nedá šest měsíců," předvídá šéf sboru náčelníků ozbrojených sil USA generál Eric Shinseki. Teoreticky se pak obyčejný voják budoucnosti má co do ničivé síly vyrovnat tankům, které nelze tak snadno přemístit na druhý konec světa.

Land Warrior

Příslušníci americké 82. vzdušné divize si nemohou nové "hračky" vynachválit. Díky tomu, že se změnili v digitální vojáky, dokážou střílet za roh. Jejich termovizory odhalí i maskovaného protivníka. Laser zpřesňuje střelbu. Všichni příslušníci čety vědí, kde jsou na digitalizovaných mapách, a také, kde je jejich nepřítel. Informace se jim zobrazují na displeji přímo před očima. Vojáci mohou veliteli předávat i obraz snímaný osobní kamerou. "Díky přehledu o situaci se naše četa mohla více rozptýlit a protivník získal dojem, že čelí celé rotě," popsal seržant David Crawford výsledky nedávného cvičení v umělém městě Shughart-Gordon. Americká armáda se přitom boji ve městech kvůli riziku ztrát raději vyhýbala. Podobně vybavených vojáků chce mít Pentagon v roce 2003 k dispozici 34 000. Ještě nyní v létě má proběhnout společné cvičení s Brity a Němci, které má prokázat výhody nového systému. Jedna kompletní výstroj váží 32 kilogramů a má stát 32 000 dolarů (více jak 1,2 milionu Kč)

Z čeho se systém skládá?

Přilba

Kromě toho, že přilba musí dál chránit svého uživatele před střelami a střepinami, změnila se v komunikační centrum, do něhož přicházejí všechny potřebné informace. Ty se dostávají k vojákovi nejen přes bezdrátový přijímač do sluchátek, ale i přes monitor počítače, který si může nastavit před jedno oko. Díky informaci z přístroje GPS (globální poziční systém) dokáže přesně určit na mapě svou polohu i polohu osob v dosahu a porovnat je okamžitě s realitou a informacemi rozvědky nebo vzdušného a satelitního průzkumu. Optika navíc funguje jako dalekohled i jako prostředek pro noční vidění a dokáže zaostřovat obraz na vzdálenost 300 metrů.

Zbraň

Není to jen běžná automatická puška M-16. Termovizor umožňuje detektovat v okruhu jednoho kilometru jiné osoby díky teplotě krve - podobně jako to dělal mimozemšťan ve známém filmu Predátor. Na zbrani je i modul pro "obyčejné" video, které snímaný obraz předá vojákovi do helmy. Ten pak může například vystrčit za roh pouze svou zbraň a podívat se, co ho tam čeká. Případně i zamířit a vystřelit, aniž by se sám vystavoval střelbě. Lepší míření pak umožňuje multifunkční laserový systém, který nejen přesně zacílí, ale také změří vzdálenost k terči střelby.

Počítač

Se zpracováním informací pomáhá běžný přenosný procesor Pentium zabudovaný do vesty tak, aby nebránil v pohybu. Programy fungují v prostředí Windows 2000 s grafickým rozhraním. S ostatním v jednotce a s vnější databází se dokáže spojit kromě rádia i s pomocí karty LAN PC. Můžou tak vzniknout bezdrátové počítačové sítě na různých úrovních: uvnitř jednotky nebo na velitelské úrovni. Programy se ovládají s prostřednictvím dotykového modulu, kdy voják ovládá v displeji kursor podobně jako v běžném notebooku.

Ochranné prvky

Vesty, helmy a chrániče kloubů i dalších citlivých, životně důležitých částí těla mají díky novým kompozitním materiálům poskytnout lepší ochranu. Nejlepší ochranou má být však přehled o bojišti a možnost vyhnout se palbě. Velitel ví, jak na tom jeho vojáci jsou, okamžitě. Má informace o jejich zásobách i množství střeliva, a dá se tak snadněji organizovat jejich plynulé doplňování. Cílem je také snížit viditelnost vlastních jednotek. K tomu prozatím slouží novější typ "maskáčů", který už není založen na velkých flecích, ale mnohem menších a více roztroušených bodech, které ještě více ztěžují očím práci. Jednotky budou navíc vybaveny malými miniroboty, které posunou možnosti průzkumu ještě dál. Již dnes se zkoušejí i malá průzkumná letadla. Tyto prostředky budou shromažďovat především informace, ale mohou nenápadně dopravovat i malé nálože. Zkoušejí se i minirobotci schopní pohybu v podzemí - například v kanalizaci. A nejen to, s vojáky budoucnosti se bude rychle přesouvat celé týlové zabezpečení, v jehož rámci vzniknou malá městečka s prádelnami, sprchami, záchody, kuchyněmi i kaplemi, schopná fungovat téměř kdekoli na světě. V Zálivu si vojáci stěžovali na neodpovídající zázemí.

Problémy

Jedním z hlavních problémů Land Warrioru je nadále váha. Běžná výstroj a výzbroj doplněná počítačem, přístrojem GPS a další elektronikou vážila i se zbraní 42 kilogramů. Hranice stanovená pro vojáky v poli byla přitom o dva kilogramy nižší. Nyní se s pomocí nových materiálů daří váhu srazit na 32 kilogramů. Tím však potíže ještě nekončí. Výstroj vojáka 2. světové války pro srovnání vážila přibližně jen 18 kilogramů. Cvičení s prototypem systému byla zatím jen krátká, protože baterie, které dodávají veškeré elektronice energii, vydrží při plném výkonu pouze 150 hodin - pak se mění na obyčejné pěšáky. Cílem je však celodenní, nebo ještě lépe třicetihodinové nasazení. Přesto je pokrok celého programu znatelný. Ještě na konci 90. let totiž vláčeli vojáci ve Fort Braggu na zádech tříkilový počítač a s úsměvem o sobě říkali, že jsou "želví nindžové", kteří nesmějí dělat kotrmelce.

Model roku 2025 FUTURE WARRIOR

Chameleon

Uniforma je tvořena několikavrstevným materiálem, který poskytuje tepelnou izolaci a chrání spolu s helmou tělo i před účinky chemických a biologických zbrání, aniž by omezoval dýchání. Svrchní vrstva se dokáže barvami i vzorem přizpůsobit okolí a maximálně snížit viditelnost bojovníka. Udržuje vojákovi stálé klima a podle potřeby ho zahřívá nebo ochlazuje.

Zdravotník v kůži

Chytrá uniforma bude monitorovat i životní funkce vojáka. Projekt výzkumného ústavu Pentagonu počítá s implantováním čipu, který bude automaticky uvolňovat do krve odpovídající léky, případně utišující nebo povzbuzující prostředky. Vojáci by tak měli být schopni bez jídla, vody a pocitu únavy plného nasazení celý den, nebo i 36 hodin. Navíc průzkum ukázal, že takový implantovaný zdravotník by snížil ztráty na životech v případě zranění. Více než dvě třetiny z nich připadají v současnosti na vrub tomu, že zraněný nedostal včas potřebnou pomoc.

Energie

Celý integrovaný systém má být kromě komponentů s vlastním zdrojem poháněn energií z mikroturbíny o výkonu 20 wattů. Palivo má vydržet 6 dní a celé zařízení nemá být těžší než půl kilogramu.

Helma

Poskytuje vojákovi nejen plné komunikační spojení s okolním světem, ale i úplný přehled o okolí s rozpětím 360°. Na předním průhledném krytu se mohou zobrazit všechny dostupné informace včetně zamíření zbraně.

Zbraň

Počítá se s automatickým systémem střelby, kdy se chytrá munice sama vydá k označenému cíli. Kromě pistole navrhují někteří umístění zbraně i na zápěstí, případně miniraketometu přímo na vrchol helmy.

OICW aneb zbraň pro rok 2009

- Počítač pro kontrolu střelby
- Videokamera a laserový zaměřovač
- Titanová hlaveň pro vysoce explozivní střely ráže 20 mm
- Ocelová hlaveň pro vysoce kinetické střely ráže 5,56 mm
- Zásobník pro ráži 20 mm
- Zásobník pro ráži 5,56 mm