Bude se podle nového zákona stavět jednodušeji?

  • 14
Poslanecká sněmovna přijala 15. března nový stavební zákon. Měl by začít platit od 1. ledna 2007. Jaké změny čekají ty, kteří se rozhodnou pro stavbu domu? Za hlavní přínos nového stavebního zákona považuje ministr pro místní rozvoj Radko Martínek snížení administrativy, která zjednoduší přípravu a provedení staveb. V čem se to konkrétně projeví?

Podle návrhu bude možné stavět rodinný dům do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy s jedním podzemním podlažím do hloubky tří metrů a nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím jen na ohlášení.

Každý stavebník však bude muset projít řádným územním řízením. V tom se rozhoduje, zda bude možné navrhovanou stavu v místě postavit.

Výsledkem územního řízení je územní rozhodnutí nebo územní souhlas. Když ho stavebník získá, stavbu pouze ohlásí a vyhne se tak stavebnímu řízení. „Ohlášení se bude podávat stejnému stavebnímu úřadu, kterému se podává v současné době žádost o stavební povolení nebo návrh na vydání územního rozhodnutí,“ vysvětluje ministr Martínek.

I územnímu řízení bude možné vyhnout, avšak jen tehdy, pokud obec má hodně podrobný regulační plán. To je dokument, který obsahuje třeba informace o procentu zastavěnosti, sklonu střech či výšce domu. Schvaluje jej zastupitelstvo obce.

„Regulační plán by však musel být zpracován tak detailně, že odpovídá územnímu rozhodnutí,“ uvádí Anna Husníková, vedoucí stavebního úřadu ve Slaném. Ze zkušenosti dodává, že ani polovina z 36 obcí v působnosti stavebního úřadu Slaný dnes nemá žádnou územně plánovací dokumentaci.

Opravdu bude výstavba snadnější?
Je otázkou, o kolik vlastně bude individuální výstavba snadnější, upozorňuje na svých internetových stránkách Česká komora architektů. Když totiž někdo bude chtít postavit svůj dům jinak, než říká regulační plán, bude muset stejně podstoupit územní řízení.

Pozitivní změnou je to, že stavební úřad bude muset před zahájením územního řízení vydat závazný seznam vyjádření. Takže stavebníci nebudou tápat, od koho všeho budou potřebovat dobrozdání.

A nikdo už je nebude trápit dalšími dodatečnými požadavky. Na druhou stranu, pokud však některé, stačí i jedno stanovisko, bude zamítavé - a to je v praxi na počátku projednávání obvyklé - bude územní řízení zastaveno.

Stavebníky, jejichž rodinný dům bude vyžadovat stavební řízení, a budou tedy muset žádat o stavební povolení jako dosud, bude jistě zajímat novinka zákona - autorizovaný inspektor. Je to soukromá osoba způsobilá povolovat stavby. Za povolení, které vydá, se bude platit.

Inspektor musí mít vysokoškolské vzdělání v oblasti architektury nebo pozemních staveb, alespoň 15 let praxe a do funkce ho jmenuje ministr. Stavební úřady by stavby povolovaly stejně jako dosud, za správní poplatek.

Pokud si stavebník opatří souhlasná stanoviska od účastníků řízení, tedy od všech, kterých se stavba týká, (například sousedé, zástupci úřadu, telekomunikací a podobně), projektovou dokumentaci může posoudit autorizovaný inspektor a následně i povolit.
 
Autorizovaný inspektor bude posuzovat stavbu ze stejných hledisek jako stavební úřad, musí navrhnout i plán prohlídek a na stavbu dohlížet. V případě jednoho nesouhlasného vyjádření však bude muset autorizovaný inspektor stejně předat projekt k vyřízení stavebnímu úřadu.

Nové pojetí kolaudace
Stavební úřad bude také muset provádět ve stanovených intervalech kontroly staveb, které vyžadují povolení nebo ohlášení úřadu.

To, že provádění stavby bude pod častým dohledem, umožňuje upustit od nynějšího pojetí kolaudace a započít s užíváním stavby bezprostředně po jejím dokončení.

Nový stavební zákon

1. Rodinné domy do 150 metrů čtverečních se budou moci stavět jen na ohlášení.

2. Absolutní většinu stavebníků čeká územní řízení.

3. Územní řízení nebude podle návrhu zákona možné přerušit.

4. Novinkou je osoba autorizovaného inspektora; ten bude, stejně jako stavební úřady, vydávat stavební povolení.

5. Stavbu bude možné užívat bezprostředně po dokončení.

6. Umožní vytvořit aktuální databázi informací o území pro investory, projektanty i stavebníky.

Stavební povolení