Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bude mít Praha další pyramidu?

  10:12aktualizováno  10:12
Vyroste v parku na Klárově u stanice metra Malostranská kovový objekt z dálky připomínající pyramidu, "počmáraný" betonový bunkr nebo houpačka mezi dvěma masivními pilíři obkroužená barvami české trikolory? Naštěstí ani jedno.

Jsou to jen tři z několika návrhů na pomník druhého odboje, které v soutěži pořádané Prahou 1 obsadily ty vyšší příčky, ale nezvítězily. Zájemci si přesto mohou prohlédnout jejich trojrozměrné makety ve stanu.

V rámci výstavy s názvem Budoucnost a přítomnost Prahy 1 se včera po roce opět otevřel výstavní stan na Můstku, aby v něm radnice první městské části představila veřejnosti projekty z uplynulého roku i další plány souvisící s budoucím rozvojem centra města.

Povodňové bariéry chyběly
Tabla s desítkami fotografií a počítačových studií zaplavila celý stan. Návštěvníky ale nejčastěji zajímal návrat tramvají na Václavské náměstí, a hlavně protipovodňová opatření.

Právě loňská srpnová povodeň přitom ovlivnila podobu minulého ročníku akce. Potvrdila to i pracovnice infocentra Lenka Hečková. "Posledně se projekty věnovaly i povodňovým bariérám, ale letos zde chybějí, a proto se na ně lidé ptají," řekla Hečková.

Je se však na co dívat. Představuje se celkem osmasedmdesát projektů první městské části hlavního města i soukromých investorů.

Celá výstava je rozčleněna do tematických skupin. Ta s názvem Nové domy, nové myšlenky zahrnuje už hotové novostavby či studie plánovaných budov v Praze 1, jako jsou hotel IBIS v ulici Na Poříčí, hotel Archibald v Žitné či studie obytných domů v Lodecké a Benediktské.

Nejvíce projektů, téměř polovina, je ve skupině "Rekonstrukce", která zahrnuje mimo jiné například kompletní obnovu Anežského kláštera, Jindřišské věže, hotelu Juliš na Václavském náměstí, budovy ČKD Na Můstku, petřínské rozhledny či paláce Kinských v Nerudově ulici.

"Proč nejsou objekty na tablech číslované stejně jako v propagačním materiálu? Vždyť se nedá najít, co potřebuji," vztekal se brýlatý muž v klobouku. Byl to však zřejmě jediný nedostatek výstavy.

Tramvaje lidi provokovaly
V rámci sekce "Běh na dlouhou trať" už zaznamenala velký ohlas studie znovuzavedení tramvajové dopravy na Václavské náměstí. "Je to ale zatím jen v úrovni teoretické roviny," přiznal její autor Martin Šubrt. V knize návštěv byla řada ohlasů, a to hlavně negativních.

K vidění jsou i zajímavosti. Mezi ně se řadí oprava dřevěných ledolamů u Karlova mostu nebo plynové osvětlení v Michalské ulici. Součástí výstavy jsou tradičně besedy s veřejností, soutěž dětských kreseb a fotografický kvíz.

Výstava na Můstku potrvá do 13. listopadu, otevřeno bude denně od 10 do 18 hodin a vstup je zdarma.

Po roce se opět otevřel výstavní stan na Můstku, kde se mohou návštěvníci seznámit s projekty a plány, které mapují další možný rozvoj středu města.

Po roce se opět otevřel výstavní stan na Můstku, kde se mohou návštěvníci seznámit s projekty a plány, které mapují další možný rozvoj středu města.

Po roce se opět otevřel výstavní stan na Můstku, kde se mohou návštěvníci seznámit s projekty a plány, které mapují další možný rozvoj středu města.

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Stačí si koupit byt v Miami a dostanete zdarma automobil Aston Martin

Vizualizace: budova ve tvaru plachty vyroste až do výšky 250 metrů, stane se...

Při koupi bytu automobil Aston Martin zdarma? Proč ne. Takový benefit mohou nyní získat zájemci o bydlení v mrakodrapu...

Mateřské školky budoucnosti: hodně světla, příroda hned za okny

1. místo – Máté Asbóth a Josef Borák (SR) Návrh Kindergarten Leonardo oslovil...

Mateřská škola budoucnosti, to bylo téma mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Vedle...

Montované domy se inspirovaly u chatrčí a srubů zlatokopů a dobrodruhů

Dům „ShotGun“ v Santa Monice po rekonstrukci

Dodnes se stavitelé předhánějí v rychlosti, jak postavit rodinný dům v co nejkratší době. Legenda němého filmu, Buster...

Najdete na iDNES.cz