Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bude mít Praha další pyramidu?

  10:12aktualizováno  10:12
Vyroste v parku na Klárově u stanice metra Malostranská kovový objekt z dálky připomínající pyramidu, "počmáraný" betonový bunkr nebo houpačka mezi dvěma masivními pilíři obkroužená barvami české trikolory? Naštěstí ani jedno.

Jsou to jen tři z několika návrhů na pomník druhého odboje, které v soutěži pořádané Prahou 1 obsadily ty vyšší příčky, ale nezvítězily. Zájemci si přesto mohou prohlédnout jejich trojrozměrné makety ve stanu.

V rámci výstavy s názvem Budoucnost a přítomnost Prahy 1 se včera po roce opět otevřel výstavní stan na Můstku, aby v něm radnice první městské části představila veřejnosti projekty z uplynulého roku i další plány souvisící s budoucím rozvojem centra města.

Povodňové bariéry chyběly
Tabla s desítkami fotografií a počítačových studií zaplavila celý stan. Návštěvníky ale nejčastěji zajímal návrat tramvají na Václavské náměstí, a hlavně protipovodňová opatření.

Právě loňská srpnová povodeň přitom ovlivnila podobu minulého ročníku akce. Potvrdila to i pracovnice infocentra Lenka Hečková. "Posledně se projekty věnovaly i povodňovým bariérám, ale letos zde chybějí, a proto se na ně lidé ptají," řekla Hečková.

Je se však na co dívat. Představuje se celkem osmasedmdesát projektů první městské části hlavního města i soukromých investorů.

Celá výstava je rozčleněna do tematických skupin. Ta s názvem Nové domy, nové myšlenky zahrnuje už hotové novostavby či studie plánovaných budov v Praze 1, jako jsou hotel IBIS v ulici Na Poříčí, hotel Archibald v Žitné či studie obytných domů v Lodecké a Benediktské.

Nejvíce projektů, téměř polovina, je ve skupině "Rekonstrukce", která zahrnuje mimo jiné například kompletní obnovu Anežského kláštera, Jindřišské věže, hotelu Juliš na Václavském náměstí, budovy ČKD Na Můstku, petřínské rozhledny či paláce Kinských v Nerudově ulici.

"Proč nejsou objekty na tablech číslované stejně jako v propagačním materiálu? Vždyť se nedá najít, co potřebuji," vztekal se brýlatý muž v klobouku. Byl to však zřejmě jediný nedostatek výstavy.

Tramvaje lidi provokovaly
V rámci sekce "Běh na dlouhou trať" už zaznamenala velký ohlas studie znovuzavedení tramvajové dopravy na Václavské náměstí. "Je to ale zatím jen v úrovni teoretické roviny," přiznal její autor Martin Šubrt. V knize návštěv byla řada ohlasů, a to hlavně negativních.

K vidění jsou i zajímavosti. Mezi ně se řadí oprava dřevěných ledolamů u Karlova mostu nebo plynové osvětlení v Michalské ulici. Součástí výstavy jsou tradičně besedy s veřejností, soutěž dětských kreseb a fotografický kvíz.

Výstava na Můstku potrvá do 13. listopadu, otevřeno bude denně od 10 do 18 hodin a vstup je zdarma.

Po roce se opět otevřel výstavní stan na Můstku, kde se mohou návštěvníci seznámit s projekty a plány, které mapují další možný rozvoj středu města.

Po roce se opět otevřel výstavní stan na Můstku, kde se mohou návštěvníci seznámit s projekty a plány, které mapují další možný rozvoj středu města.

Po roce se opět otevřel výstavní stan na Můstku, kde se mohou návštěvníci seznámit s projekty a plány, které mapují další možný rozvoj středu města.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

I v satelitu může vzniknout zajímavý dům. Jeho tvar určil pozemek

Čtyři cihelné pilíře nesou střechu s výrazným přesahem směrem do zahrady, který...

Není jednoduché navrhnout a postavit rodinný dům, který by odpovídal poměrně přísným regulačním plánům obce a přitom by...

Hravý dům vypadá jako kvádr vznášející se na svahu. Připomíná matrix

Dům opticky „levituje“ ve svahu i díky barevnému odlišení na bílý kvádr horního...

Byť domy ve svahu vyžadují mnohem náročnější přípravu, výsledek bývá většinou výrazně zajímavější než v případě staveb...Najdete na iDNES.cz