Bublinky chutnají i rybkám

Pohled na bublinky stoupající vodou může být skoro tak příjemný jako šplouchání moře.
Pohled na bublinky stoupající vodou může být skoro tak příjemný jako šplouchání moře. Uklidňuje a osvěžuje. Bublající efekt si můžete klidně pořídit i v obyčejném akváriu.

Krásný živý doplněk interiéru - to jsou akvária. Pokud v nich není více rybiček než jedna na tři litry (a radši ještě méně), dostatek rostlin a filtrovací zařízení, bývá údržba celkem nenáročná. Na dno vložíte převařený říční písek, vytvoříte prostředí podle vašeho přání - použít můžete kameny, vyplavené dřevo - a vše osázíte rostlinami. Zadní a boční stěny lze doplnit břidlicí či svrchní vrstvou kůry z korku, pokud ovšem nechcete mít akvárium průhledné ze všech stran. Voda k naplnění i pozdějším výměnám by měla být zbavena chloru alespoň dvoudenním odstáním. Začátečníci by si měli vybírat nenáročné druhy rybek - například paví očka či neonky. O nárocích jednotlivých druhů vám nejlépe poradí přímo v akvaristice, kde lze koupit i všechnu potřebnou techniku. Její součástí je i vzduchovací motorek, který pohání filtr a vzduchování. Filtrů je celá řada a fungují na různých principech.

Bublinky v akváriu

Nejjednodušší je molitanový, který se jednou týdně propláchne. Kromě filtru může motorek pohánět i vzduchovací kamínek, ze kterého potom stoupá proud bublinek. Kromě toho, že krásně vypadá, prospívá rybám a celkově napomáhá udržení dobrého prostředí v akváriu. Nejjednodušší vzduchovací motorky fungují na principu kmitající membrány. Mohou fungovat nepřetržitě řadu let časté vypínaní a zapínání jim škodí více. Většina motorků vydává slabý monotónní hukot či bzukot - lze jej naštěstí zmírnit podložením měkkou podložkou. Motorek můžete také zavřít do skříně, odkud povede jenom hadička vedoucí proud vzduchu a elektrická šňůra. Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno - plavou blízko u hladiny a lapají po dechu. V tomto případě ani filtr, díky kterému voda cirkuluje, bublinky nenahradí. Když se bublinky stýkají s vodou, uvolňují do ní poměrně velké množství kyslíku. Nejúčinnější je mírný proud malých bublinek drobnější bublinky mají větší styčnou plochu s vodou, než by měly ze stejného množství vzduchu vytvořené bublinky velké. Do vody se tak dostane více potřebného kyslíku. Vzduchování navíc i zlepšuje přísun kyslíku hladinou, která stále zůstává největší styčnou plochou se vzduchem. Vyvolává totiž cirkulaci, při které se k hladině dostávají spodní vrstvy vody. Mnohé rybky se v proudu bublinek rády prohánějí a nechávají si dělat bublinkovou masáž.

Akvárium bez rybiček

Pokud se vám představa bublinek stoupajících vodou líbí, ale nechcete se pouštět do zakládání akvária, můžete si vytvořit pro efekt nějakou jednodušší formu. Třeba vysoké a úzké akvárium osázet vodními rostlinami a doplnit proudem bublin ze vzduchovacího kamínku. Totéž lze udělat i v kouli či jakékoli jiné skleněné nádobě. Bublinky lze navíc různě nasvítit.

Autorka je spolupracovnicí redakce