Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brňané dluží na nájmu přes padesát milionů

  8:53aktualizováno  8:53
B r n o - Zhruba čtyřicet úplně nových bytů nebo pět ekologických autobusů na plynový pohon by mohlo sloužit Brňanům, aniž by město muselo sáhnout do svého rozpočtu. Stačilo by přinutit nájemníky městských bytů, aby zaplatili své dluhy ve výši asi pětapadesáti milionů korun.
S neplatiči mají problémy téměř všechny městské části, které mají byty. Jedině v Medlánkách, které však spravují pouze dvanáct bytů, takový problém neexistuje. Není výjimkou, když celkový dluh v městské části přesahuje milion korun.
"Podstatnou část z celkového dluhu u nás činí poměrně nízké dlužné částky nájemníků, kteří platí pravidelně. Z různých důvodů se v poslední době s platbou zpozdili, dluh však později bez problémů uhradí," řekl Rostislav Slavotínek, místostarosta Králova Pole. U notorických neplatičů však podle něho dosahují dluhy až několika desítek tisíc korun.
Jak úředníci problém s neplatiči nájemného řeší? Nejjednodušší, ale také nejzdlouhavější způsob je předat záležitost soudu. U notorických neplatičů, kteří odmítají jakoukoliv dohodu, je to také způsob jediný.
"Soud trvá zhruba půl roku a určí, zda má rodina dostat náhradu za byt nebo ne. Ve Francouzské ulici teď stavíme holobyty. Když do nich vystěhujeme neplatiče, doufáme, že to bude mít odstrašující účinek," řekl vedoucí oddělení bytů radnice městské části Brno-střed Vladimír Janek.
Pokud občan nemůže momentálně platit nájem, nechce však o byt přijít a je ochoten dluh uhradit později nebo postupně, může se dohodnout na splátkovém kalendáři. Dostane-li se nájemník do tíživé finanční situace na delší dobu, má možnost vyměnit byt za menší. V některých městských částech, například ve Slatině, se rozhodli jména neplatičů i dlužnou částku zveřejňovat.
"Někteří zaplatí, když dostanou upomínku, jiní, když jim hrozí soud. Správa bytů si také neplatiče zve na důrazné projednávání dluhů. Za poslední rok dva se situace relativně zlepšila," uvedl vedoucí magistrátního bytového odboru Jiří Lahoda.
Podle vedoucí bytového odboru městské části Brno-sever Ivy Venclíkové není problém neplatičů v nedostatku peněz, ale v nedisciplinovanosti. Jiný názor má však na dlužníky ve své městské části úřednice bytového odboru v Novém Lískovci, která si nepřála být jmenována. "Většinou nedluží proto, že by nechtěli zaplatit, ale proto, že jsou třeba nezaměstnaní a peníze opravdu nemají. Snažíme se s nimi proto domluvit na splátkách, případně i na výměně bytu za menší. Soud je až na posledním místě," řekla.
Autor:Nejčtenější

Z víkendové chalupy se stalo trvalé bydlení. Už zde i „starostují“

Rekonstrukce vrátila statku původní charakter zemědělského stavení 19. století.

České vesnice a městečka umí překvapit. Nejedno stavení je rodištěm nějakého významného krajana, který se na čas...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Z žalostného bytu v podkroví vytvořili vzdušný prostor pro rodinu

Osvětlení prostoru zajišťují velké žárovky zavěšené na trámech, nástěnná...

Ve splněný sen mladé rodiny se dvěma malými dětmi se proměnil žalostně vyhlížející podkrovní byt v Praze. Z garsonky se...

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

Další z rubriky

Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Tohle sousedé nečekali. Odvážný dům udivuje svým tvarem i fasádou

Bezprostřední okolí domu není přísně ohrazeno, nedaleko se spokojeně pasou...

Mladí manželé z Belgie si od gentského architektonického studia NU architectuuratelier nechali postavit odvážný dům v...

Po 12 letech dokončil ruský miliardář své opulentní sídlo za Moskvou

Jediný soukromý dům od architektky Zahy Hadid byl po dlouhých dvanácti letech...

Jediný soukromý dům od architektky Zahy Hadid byl po dlouhých dvanácti letech dokončen. Megalomanskou vilu Capital Hill...

Najdete na iDNES.cz