Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brňané dluží na nájmu přes padesát milionů

  8:53aktualizováno  8:53
B r n o - Zhruba čtyřicet úplně nových bytů nebo pět ekologických autobusů na plynový pohon by mohlo sloužit Brňanům, aniž by město muselo sáhnout do svého rozpočtu. Stačilo by přinutit nájemníky městských bytů, aby zaplatili své dluhy ve výši asi pětapadesáti milionů korun.
S neplatiči mají problémy téměř všechny městské části, které mají byty. Jedině v Medlánkách, které však spravují pouze dvanáct bytů, takový problém neexistuje. Není výjimkou, když celkový dluh v městské části přesahuje milion korun.
"Podstatnou část z celkového dluhu u nás činí poměrně nízké dlužné částky nájemníků, kteří platí pravidelně. Z různých důvodů se v poslední době s platbou zpozdili, dluh však později bez problémů uhradí," řekl Rostislav Slavotínek, místostarosta Králova Pole. U notorických neplatičů však podle něho dosahují dluhy až několika desítek tisíc korun.
Jak úředníci problém s neplatiči nájemného řeší? Nejjednodušší, ale také nejzdlouhavější způsob je předat záležitost soudu. U notorických neplatičů, kteří odmítají jakoukoliv dohodu, je to také způsob jediný.
"Soud trvá zhruba půl roku a určí, zda má rodina dostat náhradu za byt nebo ne. Ve Francouzské ulici teď stavíme holobyty. Když do nich vystěhujeme neplatiče, doufáme, že to bude mít odstrašující účinek," řekl vedoucí oddělení bytů radnice městské části Brno-střed Vladimír Janek.
Pokud občan nemůže momentálně platit nájem, nechce však o byt přijít a je ochoten dluh uhradit později nebo postupně, může se dohodnout na splátkovém kalendáři. Dostane-li se nájemník do tíživé finanční situace na delší dobu, má možnost vyměnit byt za menší. V některých městských částech, například ve Slatině, se rozhodli jména neplatičů i dlužnou částku zveřejňovat.
"Někteří zaplatí, když dostanou upomínku, jiní, když jim hrozí soud. Správa bytů si také neplatiče zve na důrazné projednávání dluhů. Za poslední rok dva se situace relativně zlepšila," uvedl vedoucí magistrátního bytového odboru Jiří Lahoda.
Podle vedoucí bytového odboru městské části Brno-sever Ivy Venclíkové není problém neplatičů v nedostatku peněz, ale v nedisciplinovanosti. Jiný názor má však na dlužníky ve své městské části úřednice bytového odboru v Novém Lískovci, která si nepřála být jmenována. "Většinou nedluží proto, že by nechtěli zaplatit, ale proto, že jsou třeba nezaměstnaní a peníze opravdu nemají. Snažíme se s nimi proto domluvit na splátkách, případně i na výměně bytu za menší. Soud je až na posledním místě," řekla.
Autor:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Katastrofy českých domácností. Co všechno dokážou naše zlaté ručičky

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně...

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně zfušovanou práci, nekvalitní provedení a někdy...

Překvapení pro přítelkyni. Niky je z pokoje za 200 tisíc nadšená

Niky je z nově zařízeného pokoje nadšená. Jakuba vyšla proměna na necelých 200...

Jakub bydlí v Praze na nábřeží. Své přítelkyni a herečce Niky uvolnil v bytě pokoj se secesními kachlovými kamny a...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

Další z rubriky

Sousedce vlhne zeď. Viníka našla v naší zahradě a vyhlásila nám válku

1

Sousedka má mokrou zeď u svého domu již roky. Chybu udělali první majitelé, kteří dům špatně postavili. Snažíme se jí...

Soukromý ráj našli v lese. Uprostřed hvozdů si postavili senzační domy

Domy v lese slibují úžasné ticho, klid a dokonce snad i ráj na zemi. Vybrali...

Domy v lese slibují úžasné ticho, klid a dokonce snad i ráj na zemi. Vybrali jsme deset nejzajímavějších zahraničních...

Rodinný dům skrývá překvapení. Je chytře schované pod skalkou

Luxusní dům v anglické obci Benson v Jižním Oxfordshiru je na prodej za milion...

Luxusní dům v anglické obci Benson v Jižním Oxfordshiru je na prodej za milion liber, v přepočtu 28,7 milionu korun....Najdete na iDNES.cz