Nejkrásnější stavby z cihel. Podívejte se na vítězné projekty

  • 2
20. května byly ve Vídni slavnostně vyhlášeny výsledky mezinárodní architektonické soutěže Brick Award 2016, jejímž cílem je ukázat krásu a nadčasovou kvalitu staveb z pálené cihly, materiálu s tisíciletou tradicí.

Soutěž vyhlašuje každý druhý rok společnost Wienerberger, největší světový producent stavebních komponentů z pálené keramiky. Nejkrásnější a nejzajímavější stavby z 600 přihlášených soutěžních projektů vybírala porota, v níž zasedla byla Laura Anderini (Itálie), Alfred Munkenbeck (Velká Británie), Matija Bevk (Slovinsko) a Johan Anrys (Belgie).

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

V letošním ročníku se soutěžilo v pěti kategoriích: Obytné stavby, Veřejné stavby, Revitalizace, Vestavba do města a Speciální řešení, zároveň byly uděleny dvě Velké ceny.

A co všechno musely splňovat letošní cihelné „Miss“? Porota se zaměřila především na originalitu konceptu, architektonickou kvalitu, ekologické a inovativní řešení, výsledné hodnocení bylo synergií mnoha aspektů včetně ekonomického a sociálního.

Zajímavostí letošního ročníku je, že do druhého kola, mezi 50 nejkvalitnějších projektů, postoupily ve výrazném počtu obytné stavby, a to napříč kategoriemi. Charakteristická byla také velká variabilita struktur zdiva.

Velké ceny

Building 2226, Lustenau, Austria by Dietmar Eberle

Velká cena, vítěz kategorie Speciální řešení
Kancelářský objekt,
Lustenau, Rakousko
Autoři: Ateliér Baumschlager Eberle, Rakousko

Budova získala ocenění za energeticky pasivní koncept. Je navržena tak, že 76 cm silné obvodové zdivo udržuje uvnitř i bez umělé ventilace, bez klimatizace a vytápění po celý rok příjemnou teplotu 22 – 26 °C a příjemné vnitřní klima včetně optimálního denního osvětlení.

Velká cena, vítěz kategorie Vestavba do města
Dům 1014, Barcelona, Španělsko
Autoři: Ateliér HARQUITECTES, Španělsko

House 1014, Barcelona, Spain by HARQUITECTS

Dům vestavěný do 6,5 m široké a 56 m dlouhé proluky ve staré zástavbě je skvělým příkladem využití opuštěných, zdánlivě nevyužitelných prostor ve městě. Ústřední patio, typický prvek španělské architektury, odděluje soukromou obytnou část od firemní.

Architekti promyšleně pracují se světlem, orientací, uzavřenými a otevřenými prostory a k tvorbě vnitřního klimatu využívají i konstrukční materiál, tedy cihlu.

Další oceněné stavby

Kategorie Obytné stavby
Termití dům, Da Nang, Vietnam
Autoři: ateliér Tropical Space, Vietnam
Název stavby charakterizuje jeho strukturu, koncipovanou jako termitiště, v němž veškeré komunikace, jednotlivé místnosti a galerie ústí do jednoho centrálního prostoru.

V podmínkách tropického monzunového klimatu s extrémními výkyvy architekti navrhli úspornou stavbu z cihel a rafinovaně zkombinovali masivní stěny s akumulačními schopnostmi a perforované stěny, které mají světelné, stínící a zároveň ventilačními efekty.

Kategorie Veřejné stavby
Auditorium AZ Goeringe, Kortrijk, Belgie
Autoři: Dehullu Architecten, Belgie
Soubor tradičně pravoúhlých školských budov architekti doplnili přednáškovou síní na organickém půdorysu. Obvodový plášť i část interiéru jsou obloženy na svislo kladenými cihlami, které se dokonale přizpůsobují zakřivenému tvaru a umožňují perfektní a originální zpracování každého detailu. Například vjezdová vrata kompletně obložená cihlami se ve fasádě budovy stala takřka neviditelnými.

Kategorie Revitalizace
Dům Marília, São Paulo, Brazílie
Autoři: Super Limão, Studio, Brazílie
Budova staré dílny v atraktivní části centra města neustoupila moderní developerské výstavbě, ale přeměnila se na moderní obytnou stavbu spojenou s kanceláří, a to s minimálními náklady a maximálním zachováním všeho původního. Návrh využívá konstrukční i tepelně akumulační vlastnosti starého cihelného zdiva, ostatní konstrukce většinou nahrazuje novými z oceli, betonu a skla tak, aby vzniklo funkční a originální prostorové uspořádání.

Auditorium AZ Kortrijk, Belgium by Dehullu Architecten

Zvláštní cena
Obytný soubor Cluster, Curych, Švýcarsko
Autoři: Duplex Architekten, Švýcarsko
Obytný soubor, realizovaný jako zděná stavba, je zajímavý především novým sociálním konceptem. Nový přístup k bydlení je založený na kombinaci soukromých prostor (pokoje a koupelny) a sdílených společných prostor a služeb (společné kuchyně, zahrada, sdílení automobilu). Speciální cena byla udělena za vizi budoucnosti bydlení ve městech.

Další zajímavé články se stavební tematikou najdete v časopise Můj dům.