Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bourání přenechte raději odborníkům

  14:50aktualizováno  14:50
Opět se vracíme do vesnice Zářečí, abychom se podívali, jak postupují práce na rekonstrukci po povodních. V minulém díle jsme vyklízeli půdu. Jakmile byly tyto "likvidační" práce skončeny, byl objednán kontejner na škváru, která jako původní izolace pokrývala celou plochu půdy do hloubky půl metru. Čeká-li vás něco podobného, připravte se na velmi špinavou a úmornou práci a pokud možno si na ni sežeňte co nejvíce pomocníků.
Nezapomeňte mít také po ruce konev s vodou na kropení mračen prachu a obejděte nejbližší sousedy, aby s věšením prádla chvíli počkali. Tímto krokem byly hotovy přípravné práce, které si můžete coby laici udělat sami a na které vám stačí tzv. ohlášky (úpravy, kterými se nemění vzhled stavby a nezasahuje se do Mezitím již bylo vyřízeno stavební povolení a památkáři dodali své vyjádření ke stavbě. Jejich stanovisko určuje majitelům střešní krytinu, tvar, barvu a materiál oken, barvu fasády. K jejich rozhodnutí se vrátíme, jakmile budou tyto věci aktuální.

Firma převzala stavbu

Stavba byla tedy předána firmě s vyklizenou půdou, vyvezenou škvárou, osekanými omítkami a odstraněným topením a podlahami. O převzetí stavby byl sepsán zápis do stavebního deníku a začaly bourací práce. Ne všechny bourací práce však můžete dělat sami. "Jde o statiku.

Objekt se skládá z obvodových, nosných a příčných zdí, a když se do nich má zasáhnout, je potřeba statické posouzení a následné zajištění těchto zdí, aby nedošlo k větším škodám. Navíc na zdech leží stropy a ty se musí podepřít a zajistit také," říká k bourání Petr Hanzlík, majitel stavební firmy Raustav, se kterou majitelé uzavřeli smlouvu. Nejdříve se vybourala okna v přístavbě a pak celá přístavba. Po povodni se na ní objevily trhliny, a proto statik nařídil její demolici a následné znovupostavení.

Staré cihly se mohou hodit
Celé cihly z bourání nikdy nevyhazujte, uvidíte, že se vám budou později hodit nebo si je rád někdo odveze. Jedna cihla dnes stojí přibližně deset korun. I zde všechny dobré cihly stavební firma schovává a budou využity právě při zednických pracích a také nařezané na obklady třeba schodů.

Určitě se budou hodit i na postavení venkovního krbu a zahradní pergoly, ale to bude ještě za dlouho. Také již bylo vybouráno schodiště, stará pec a příčka mezi místnostmi, kde zůstala pouze část zdi, která se využije jako základ pro bar. Z původního menšího pokoje a podlouhlé kuchyně tak vznikne jedna velká obytná místnost z části oddělená barem.

Na co si dát pozor ve smlouvě

Majitelům se nakonec sešly čtyři nabídky, které konzultovali se stavebním poradcem. Na základě rozpočtu, osobního pohovoru s majitelem stavební firmy a referencí, které předložil, si vybrali stavební firmu, která sice není přímo z Bechyně, ale má bohaté zkušenosti s rekonstruováním starých domů. Navíc majitel firmy Petr Hanzlík bere svou práci jako koníček a na rekonstrukci se podílí i tvůrčími náměty.

"Tyto staré domy sem patří a zachovávají původní kolorit tohoto místa. A to bychom měli zachovat i pro generace příští. Vadí mi uniformita, kterou máme tak trochu v krvi. Stavíme stejné typy nových domů a nectíme krásnou českou architekturu, která tady odjakživa je. Každá stará stavba je pro investora i zhotovitele výzvou, protože se nikdy neopakuje. Navíc se dá upravit tak, aby uspokojila i ty nejnáročnější, ale musí se u toho přemýšlet," dodává Hanzlík.

Pokud si pro rekonstrukci vyberete také stavební firmu, věnujte velkou péči smlouvě. Stává se, že firma je kamarádova nebo "od známého" a jste při dojednávání podmínek mnohem benevolentnější, čehož pak můžete litovat. Asi nejdůležitější jsou ve smlouvě termíny. Termíny zahájení, termíny průběžných kontrol, termín ukončení prací, termín předání, termín kolaudace a také záruční lhůta.

Pokud si však do smlouvy dáte termín ukončení stavby, ale nedáte si tam sankci v případě nedodržení tohoto termínu, není žádná obrana proti prodlení. "Firma může nabídnout bezkonkurenčně nízký rozpočet a pak si nechá únikové díry ve smlouvě. Chybějící peníze pak z investora dostane jiným způsobem, třeba jako vícepráce," dodává ke smlouvě Hanzlík. Na stavbě by také neměl chybět stavební deník, do kterého se zapisují denní práce, kontroly na stavbě a také případné změny v projektu.

Autorka je spolupracovnicí redakceJe mnohem lepší investovat teď víc peněz do rozsáhlejší a kvalitnější rekonstrukce než za pár let zjistit, že jsou opět vlhké zdi

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Primabalerína, která miluje Holešovice. Tramvají to má 10 minut do centra

Se psem Jackem objevují hlavně Stromovku.

Když se před pěti lety vracela primabalerína Andrea Kramešová do Národního divadla, hledala byt blízko centra a zároveň...

Dana s Radkem mají dům zalitý úžasným světlem díky slunečnímu trychtýři

Klidová ložnicová část s nezbytným zázemím je vyzdvižena do druhého patra,...

Dana a Radek chtěli rodinný dům, který by dobře sloužil jejich čtyřčlenné rodině, přáli si maximálně otevřený obytný...

Najdete na iDNES.cz