Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bourání přenechte raději odborníkům

  14:50aktualizováno  14:50
Opět se vracíme do vesnice Zářečí, abychom se podívali, jak postupují práce na rekonstrukci po povodních. V minulém díle jsme vyklízeli půdu. Jakmile byly tyto "likvidační" práce skončeny, byl objednán kontejner na škváru, která jako původní izolace pokrývala celou plochu půdy do hloubky půl metru. Čeká-li vás něco podobného, připravte se na velmi špinavou a úmornou práci a pokud možno si na ni sežeňte co nejvíce pomocníků.
Nezapomeňte mít také po ruce konev s vodou na kropení mračen prachu a obejděte nejbližší sousedy, aby s věšením prádla chvíli počkali. Tímto krokem byly hotovy přípravné práce, které si můžete coby laici udělat sami a na které vám stačí tzv. ohlášky (úpravy, kterými se nemění vzhled stavby a nezasahuje se do Mezitím již bylo vyřízeno stavební povolení a památkáři dodali své vyjádření ke stavbě. Jejich stanovisko určuje majitelům střešní krytinu, tvar, barvu a materiál oken, barvu fasády. K jejich rozhodnutí se vrátíme, jakmile budou tyto věci aktuální.

Firma převzala stavbu

Stavba byla tedy předána firmě s vyklizenou půdou, vyvezenou škvárou, osekanými omítkami a odstraněným topením a podlahami. O převzetí stavby byl sepsán zápis do stavebního deníku a začaly bourací práce. Ne všechny bourací práce však můžete dělat sami. "Jde o statiku.

Objekt se skládá z obvodových, nosných a příčných zdí, a když se do nich má zasáhnout, je potřeba statické posouzení a následné zajištění těchto zdí, aby nedošlo k větším škodám. Navíc na zdech leží stropy a ty se musí podepřít a zajistit také," říká k bourání Petr Hanzlík, majitel stavební firmy Raustav, se kterou majitelé uzavřeli smlouvu. Nejdříve se vybourala okna v přístavbě a pak celá přístavba. Po povodni se na ní objevily trhliny, a proto statik nařídil její demolici a následné znovupostavení.

Staré cihly se mohou hodit
Celé cihly z bourání nikdy nevyhazujte, uvidíte, že se vám budou později hodit nebo si je rád někdo odveze. Jedna cihla dnes stojí přibližně deset korun. I zde všechny dobré cihly stavební firma schovává a budou využity právě při zednických pracích a také nařezané na obklady třeba schodů.

Určitě se budou hodit i na postavení venkovního krbu a zahradní pergoly, ale to bude ještě za dlouho. Také již bylo vybouráno schodiště, stará pec a příčka mezi místnostmi, kde zůstala pouze část zdi, která se využije jako základ pro bar. Z původního menšího pokoje a podlouhlé kuchyně tak vznikne jedna velká obytná místnost z části oddělená barem.

Na co si dát pozor ve smlouvě

Majitelům se nakonec sešly čtyři nabídky, které konzultovali se stavebním poradcem. Na základě rozpočtu, osobního pohovoru s majitelem stavební firmy a referencí, které předložil, si vybrali stavební firmu, která sice není přímo z Bechyně, ale má bohaté zkušenosti s rekonstruováním starých domů. Navíc majitel firmy Petr Hanzlík bere svou práci jako koníček a na rekonstrukci se podílí i tvůrčími náměty.

"Tyto staré domy sem patří a zachovávají původní kolorit tohoto místa. A to bychom měli zachovat i pro generace příští. Vadí mi uniformita, kterou máme tak trochu v krvi. Stavíme stejné typy nových domů a nectíme krásnou českou architekturu, která tady odjakživa je. Každá stará stavba je pro investora i zhotovitele výzvou, protože se nikdy neopakuje. Navíc se dá upravit tak, aby uspokojila i ty nejnáročnější, ale musí se u toho přemýšlet," dodává Hanzlík.

Pokud si pro rekonstrukci vyberete také stavební firmu, věnujte velkou péči smlouvě. Stává se, že firma je kamarádova nebo "od známého" a jste při dojednávání podmínek mnohem benevolentnější, čehož pak můžete litovat. Asi nejdůležitější jsou ve smlouvě termíny. Termíny zahájení, termíny průběžných kontrol, termín ukončení prací, termín předání, termín kolaudace a také záruční lhůta.

Pokud si však do smlouvy dáte termín ukončení stavby, ale nedáte si tam sankci v případě nedodržení tohoto termínu, není žádná obrana proti prodlení. "Firma může nabídnout bezkonkurenčně nízký rozpočet a pak si nechá únikové díry ve smlouvě. Chybějící peníze pak z investora dostane jiným způsobem, třeba jako vícepráce," dodává ke smlouvě Hanzlík. Na stavbě by také neměl chybět stavební deník, do kterého se zapisují denní práce, kontroly na stavbě a také případné změny v projektu.

Autorka je spolupracovnicí redakceJe mnohem lepší investovat teď víc peněz do rozsáhlejší a kvalitnější rekonstrukce než za pár let zjistit, že jsou opět vlhké zdi

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

V hlubokých lesích se skrývá krásný dům. Slibuje úžasné ticho a klid

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním...

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním místem pro ty, kteří touží po klidu na...

Žili skromně, spořili a přemýšleli. Nyní mají za Prahou senzační dům

Na útulnou krytou terasu zasvítí letní slunce až po třetí hodině. Do té doby je...

Nejdřív koupili parcelu, pak si na ní postavili zahradní domek velký 32 metrů čtverečních, dva roky v něm žili, spořili...

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...Najdete na iDNES.cz