O krkonošské boudy není zájem, majitelé je prodávají pod cenou

  6:43aktualizováno  6:43
Stejně jako Petrova bouda, která lehla popelem před dvěma lety, mohou skončit i jiné. Další na ohroženém seznamu je patnáct let chátrající Sokolská bouda na Černé hoře. Majitelé se zbavují i jiných horských chalup.

Sokolská bouda na Černé hoře roky chátrá. | foto: MAFRA

Snili jste někdy o tom, že se odstěhujete do Krkonoš, tam koupíte horskou chalupu, budete ji provozovat jako penzion a budete si krásně žít v místě, kde lišky dávají dobrou noc? Právě teď máte tu nejlepší šanci, protože majitelé se svých chalup houfně zbavují.

Jen v okolí Velké a Malé Úpy jich je na prodej přes třicet, z nich většina je plně vybavená a připravená na ubytování turistů.

Fotogalerie

"Krkonoše jsou moc levné. Z částky 350 korun za noc se snídaní to je jen na uživení jednoho člověka, maximálně dvou, když budou skromní," vysvětluje důvod, proč se někteří lidé horských chalup zbavují, Pavel Klimeš z Veselého výletu.

Některé horské boudy jsou opuštěné už delší dobu a lidé se obávají, že by mohly skončit jako proslulá Petrova bouda nad Špindlerovým Mlýnem, která před dvěma lety lehla popelem poté, co roky chátrala. Podobný osud by mohl stihnout i roubenou Sokolskou chatu, která od roku 1928 stojí na Černé hoře.

Sokolská bouda chátrá už více než 15 let

"Je jí velká škoda, protože je to krásná budova a dominanta Černé hory. My jako obec ale nemáme šanci její osud ovlivnit," říká Michal Honzík, místostarosta Janských Lázní, které pod Černou horou leží. Červená čtyřpatrová chata, která za minulého režimu hostila především účastníky lyžařských kurzů, chátrá už přes patnáct let.

Stejně jako vyhořelá Petrovka je i Sokolská bouda v majetku soukromé developerské společnosti, která nejdřív ji plánovala přestavět, poté strhnout a nahradit menším hotelem. Kvůli ekonomickému vývoji ale nic z toho neuskutečnila.

V Janských Lázních se teď spekuluje, že chátrající boudu charakteristické barvy koupila společnost Mega Plus, která provozuje lyžařský areál na Černé Hoře. Jednatel firmy Petr Hynek to ale popírá.

Chaty se prodávají levně

Cedule "Na prodej" visí i na několika penzionech v Horní Malé Úpě na hranicích s Polskem. Koupit tam chalupu je možné už od necelých tří milionů korun.

"Boudy neprodávají místní, ale lidé, kteří se v Krkonoších nechtějí usadit. Měli jen představu, že chalupu budou mít na byznys, ale ta se jim nesplnila," říká horal Klimeš a dodává, že ideální šanci teď proto mají lidé, kteří by se do hor rádi přestěhovali a celoročně tam žili.

"Domy se teď dají koupit za hodně slušnou cenu. O takové šanci si lidé ještě před několika lety mohli nechat zdát," míní Klimeš. Hory prý už od války trpí nedostatkem obyvatel, horalé by proto nové sousedy přivítali.

"Chtěli bychom, aby nás tady žilo víc. Nemáme dostatek dětí do školek a škol, chybí lidé do zastupitelstev i hasičů," uvádí Klimeš, jehož rodina žije v Krkonoších už po několik generací.

Starosta Malé Úpy Jan Patzelt ale to, že je několik chalup v obci na prodej, nevidí tak tragicky.

"Jeden z objektů je už dokonce prodaný. Mělo by z něj být ubytování pro zaměstnance či hosty lyžařského areálu. U další z chalup se teď čeká na podpis smlouvy," říká starosta.

Dvě budovy plánuje prodat i sama obec, a to budovu obecního úřadu a školy. "Obecní úřad budeme stěhovat do budovy bývalé celnice, kterou jsme před čtyřmi lety získali bezúplatně od státu," vysvětluje Patzelt.

Několika ubytoven a hotelů v Krkonoších se zbavují i odborové svazy, které do nich především za minulého režimu valily tisíce rekreantů. Na prodej je třeba hotel Siréna u vleku v Janských Lázních nebo několik pozemků v okolí Černé hory. Několik budov v Malé Úpě už před lety prodali soukromníkům.


Nejčtenější

Totální proměna koupelny velké 4 metry čtvereční. Vana musela pryč

Danielova koupelna v bytě po babičce je jako vystřižená z katalogu z 80. let....

Ragbista Daniel zdědil byt po babičce i s koupelnou z 80. let, která vkusu mladého muže nevyhovuje. Natož potřebám...

Neměl peníze a chtěl bydlet ve svém. Postavil si dokonalý malý domek

Stavba věrně kopíruje minimalistické potřeby a nároky majitele, kromě stálého...

Finský architekt Olli Enne ještě během studií navrhl skromný domek, který lze postavit i na velmi nešikovných parcelách...

Typový dům byl dobrou volbou. Stékající vodě z polí se šikovně vyhnul

Žádné herbicidy, žádné fólie schované pod zeminou, voda v biotopu je upravená...

Děti vylétly z hnízda, založily svoje rodiny a do života Hanky a Karla vstoupila nová etapa. A tak vznikl dům v Brdech....

Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

Ochrnutý Aleš s rodinou už bydlí v novém domě i díky čtenářům a firmám

Úprava okolí domu na Katku teprve čeká, zatím nejsou ani finance.

Konečně ve svém. Rodina Městeckých se na konci léta nastěhovala do vlastního domku. Příběh ochrnutého Aleše, který...

Další z rubriky

Soutěž pro komplikovaná místa v Praze hledá unikátní projekty

Ondřej Chybík: Projekt 2050 a jeho vnitřní uspořádání vychází z teorie...

Praze chybějí pozemky pro novou výstavbu bytových domů. Obyvatelé městských částí mnohdy brání novým projektům, protože...

Dům pro rodinu, který všechny přežije a odolá i nemilosrdnému počasí

Interiéru dominuje dřevo, hutný samet, kámen a teplé vlněné koberce.

Mladá irská rodina se třemi dětmi se rozhodla, že si postaví dům, který bude dobře sloužit i budoucím generacím. Na...

Díky výtvarnici poputují do světa české Vánoce na německém porcelánu

Motivy zasněžené krajiny a dětských zimních radovánek v jemných ilustracích vás...

Renáta Fučíková, známá česká ilustrátorka a autorka knih o historii, které získaly mnoho ocenění doma i v zahraničí,...

Najdete na iDNES.cz