Bonsaj nemusí být jenom zelená

- Když se řekne bonsaj, většina lidí si představí buk, borovici nebo javor. Ale rostlinou v misce - což je český překlad japonského slova bonsaj - se může stát řada dalších rodů a druhů. Většina bonsají jsou vlastně běžně pěstované rostliny,i když jinak tvarované. Málokoho by napadlo postavit si na římsu panelákového pokoje obyčejnou lesní borovici nebo dub - do bytu přece patří ibišek, fíkus nebo třeba fuchsie. Totéž platí i o bonsajích: některým druhům svědčí celoroční pobyt venku, jiným se zase daří v bytě.
A právě na to je třeba dávat pozor při jejich nákupu - jinak se může stát, že venkovní bonsaj umístěná v bytě velmi rychle uhyne.

Budiž světlo!

Výběr je bohatý co do jmen, tvarů i barev květů. První otázka při výběru bonsaje by měla být ta klasická nerudovská: Kam s ní? Teprve podle toho, jaké místo můžete stromku, keři nebo bylině v misce nabídnout, se lze rozhodovat pro konkrétní rody a druhy. Všechny se ovšem shodují na jednom: aby dobře prospívaly - a tedy i vypadaly - , potřebují především hodně světla. Majitel temného suterénního pokoje s permanentně zataženým závěsem by se tedy raději než bonsajistou měl stát třeba sběratelem kapradin. Pokojové bonsaje se obvykle tvarují z tropických a subtropických rostlin. Ty jsou vybíravé, pokud jde o teplotu: zatímco léto mohou strávit stejně dobře na zahradě, na balkoně nebo u okna, na zimu se potřebují schovat za vítr. Subtropickým druhům svědčí nižší teplota, kolem deseti až patnácti stupňů, exoti původem z tropů se vyrovnají s obvyklou pokojovou teplotou.

Sukulenty přežijí i týden bez vody

Zatímco zažraní milovníci bonsají si nedovedou představit delší dobu bez svých oblíbenců, obyčejní lidé si aspoň čas od času dopřejí týden dovolené - nebo také několikadenní služební cestu. T o ovšem bonsajím zpravidla nebývá vhod: jejich hustý kořenový systém v poměrně malé misce si žádá pravidelnou zálivku. T u však nelze nastřádat do zásoby. Bonsajová miska postavená v kbelíku plném vody by znamenala stejně jistou záhubu jako na troud vysušený substrát kolem kořenů. Řešení pro ty,kdo si dovedou představit den bez bonsají, naštěstí existuje: jmenuje se sukulenty. Rostliny ze suchých oblastí, jejichž tlusté listy v sobě dokážou nahromadit zásoby vody na horší časy, mohou bez problémů přežít suchý týden. K takovým vytrvalcům patří třeba tlustice, aeonia nebo různé druhy kaktusů. Přeschnutí vydrží také fíkus - snad právě proto patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. A na konec oříšek, jehož rozlousknutí by se měla ujmout chytrá horákyně: pokojové bonsaje sice potřebují co nejvíce světla - a náleží jim tedy místo u okna - , ale ofouknutí studeným zimním vzduchem při větrání jim může být osudné. Na okno, před nímž stojí bonsaj, tedy v mrazivých dnech patří pečeť s razítkem: Neotvírat!

NĚKTERÉ ROSTLINY VHODNÉ PRO POKOJOVÉ BONSAJE

- aeonium
- araukárie
- brslen
- citrusy
- fíkus
- fuchsie
- gardénie
- ibišek
- kamélie
- kopretiny
- lantana
- myrta
- pelargonie
- rozmarýna tlustice

Ve vegtačním období fuchsie nesnáší vyschnutí. Na zimu ji můžete uklidit do sklepa, kde nemrzne, nebo na chladné místo s teplotou do deseti stupňů Celsia.