Vila Anička v Hradci Králové, o jejíž zbourání několik let usilovala pojišťovna Generali, zůstane na svém místě

Vila Anička v Hradci Králové, o jejíž zbourání několik let usilovala pojišťovna Generali, zůstane na svém místě | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Boj o hradeckou vilu Aničku: Generali ji chce obestavět moderní budovou

  • 17
Vila Anička v Hradci Králové, o jejíž zbourání několik let usilovala pojišťovna Generali, zůstane na svém místě. Pojišťovna přišla s novým návrhem: historickou vilu, které se zastávají ochránci památek a tisíce obyvatel Hradce, chce obestavět novou moderní budovou. Ani to se ale ochráncům památek nelíbí.

Nová několikapatrová budova na křižovatce hradecké Střelecké ulice a Gočárovy třídy má vilu obklopit ze dvou stran, kde není silnice. Společnost si na to nechala zpracovat i novou studii a podává žádost o územní rozhodnutí.

"Chceme dokončit všechny formality a úkony nutné k zahájení výstavby, které byly zastaveny řízením o zapsání vily Aničky do seznamu kulturních památek. Nová studie tento problém vyřešila," řekla mluvčí pojišťovny Renata Werliková.

Na protější straně Gočárovy třídy má na místě jednoho z domů stát další nová budova. Tu pojišťovna plánovala postavit i v původním projektu.

Ochránci památek nesouhlasí ani s obestavěním vily

"S tím, co navrhují, nesouhlasíme. Myslíme si, že objekty, které obestavují vilu Aničku, jsou příliš velké a přerušují pás vil podél Střelecké ulice, který má památkovou hodnotu. Obestavění vily Aničky je neúctou k této stavbě, která bude zapsána jako kulturní památka. Odstup budovy od vily by měl být větší. Stejně tak i na druhé straně, kde je v sousedství další památkově chráněná vila, by se to mělo nějakým způsobem respektovat," řekl Daniel Jezbera ze Společnosti ochránců památek východních Čech.

Členové společnosti zorganizovali petici proti zbourání vily, kterou podepsalo 12 tisíc lidí. Podle Jezbery chce společnost vystoupit i proti nyní zamýšlené stavbě. Zatím ale neprozradil jak.

Vila Anička v Hradci Králové

"Vila Anička je architektonicky kvalitní stavba a její urbanistické položení do historicky vytvořeného pásu vil podle silničního okruhu je pro Hradec charakteristické. Pro Hradečáky je to prostě pojem a je to součást historie města," dodal Jezbera.

Pojišťovna zatím neví, kdy by se mohlo začít stavět ani kdy by budovy měly stát. "S ohledem na dosavadní průtahy to ani vědět nemůžeme. Kdyby bylo vše na nás, stavba by už rok byla v provozu," řekla mluvčí. Nové budovy pojišťovny by měly stát kolem dvou set milionů korun.

"Sníží se i výnosy z případného pronájmu volných prostor, neboť jsme byli nuceni zmenšit využitelnou plochu budovy. Navíc se prodražuje i příprava samotná, neboť tvoříme už několikátou verzi projektu," uvedla Werliková.

Po dokončení staveb se zaměstnanci pojišťovny mají přestěhovat do nových prostor. "Budou tam bezbariérové přístupy, odpovídající kvalita prostředí pro zaměstnance a komfort pro klienty. Prostory ve stávající vile jsou nevyhovující," tvrdí mluvčí.

Vilu i část nových prostor chce pojišťovna pronajímat

Volné prostory jak ve vile, tak v nových budovách, které pojišťovna nevyužije, chce pronajímat. Mohly by tam být kavárna, obchody, banka, kanceláře, a dokonce i několik bytů. "Půjde o polyfunkční dům," dodala Werliková.

Vila Anička v Hradci Králové

Pojišťovna usilovala o zbourání secesní vily přes dva roky. Proti tomu se hned na počátku ohradili ochránci památek a další obdivovatelé vily dostavěné v roce 1911. Petici za záchranu stavby, jejíž vzhled odráží atmosféru přelomu 19. a 20. století, podepsalo 12 tisíc lidí. Ministerstvo kultury poté rozhodlo o zapsání vily na seznam kulturních památek.

Vloni v únoru zápis potvrdil tehdejší ministr kultury Václav Jehlička. Generali se ale bránila soudní žalobou. Tvrdila, že důvody ochrany pominuly se stavebními úpravami domu. Pojišťovna také později oznámila, že pokud s žalobou neuspěje, bude usilovat o přestěhování vily na jiné místo. Památkáři to však označili za nemožné.

Ministerstvo chystá nové rozhodnutí

Městský soud v Praze letos v červenci rozhodnutí ministerstva zrušil. Ministerstvo totiž svá rozhodnutí řádně neodůvodnilo. Soud ale nerozhodoval o tom, zda má vila památkou být či nikoliv, nýbrž pouze o tom, zda zapsání na seznam památek proběhlo podle zákona.

Ministerstvo se nyní snaží chyby napravit a řízení k prohlášení vily za nemovitou kulturní památku znovu probíhá. "Opět posuzujeme, zda se jedná o kulturní památku," řekla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Celý kolotoč tak ani po vydání ministerského rozhodnutí skončit nemusí a pojišťovna může proti památkové ochraně vily bojovat dál. "Budeme čekat na nové rozhodnutí ministra kultury a v závislosti na jeho výsledku zvážíme další postup," řekla Werliková.