Bistro vsadilo na moderní technologie i tradici značky Paukert.

Bistro vsadilo na moderní technologie i tradici značky Paukert. | foto: www.dvadva.cz

Jak vypadá nové bistro u Paukerta. Milovníci chlebíčků budou zírat

  • 82
Obložené chlebíčky od Paukerta, to byl pojem. Ostatně tuto pochoutku proslavil za první republiky právě Jan Paukert. Jenže původní lahůdkářství na Národní třídě už není, bistro s tímto jménem však naleznete na Rohanském ostrově.

Do soutěže Interiér roku, jejímž hlavním mediálním partnerem je iDNES.cz, patří i kategorie veřejný interiér a právě do ní je zařazeno bistro v administrativní budově River Gardens v pražských Holešovicích.

Na začátku byla myšlenka tří investorů, nadšenců, kteří si vysnili vlastní bistro jako franšízový podnik se značkou Jan Paukert bistro. V šibeničním termínu se dva přizvaní architekti z Brna, Irena Tomisová a Jan Smékal, domluvili na společném postupu, rozdělení prací a v průběhu jednoho týdne zpracovali dvě možné podoby interiéru, který měl v sobě spojit historické kořeny této značky s novým moderním prostředím.

Návštěvníci si mohou vyzkoušet systém iNELS na vlastní kůži, třeba ovládat sami osvětlení nebo stahovat rolety.

Snahou bylo dodržet nastavený koncept soudobého prostoru, kde se potká kvalitní gastronomie s moderními technologiemi chytrého řízení budov.

Jedním z investorů je totiž společnost ELKO EP, výrobce inteligentního systému iNELS, který byl v bistru použitý.

Jak upravit prodejnu na bistro

Kvůli navázání na stávající koncepci lahůdkářství bylo jedním z požadavků rozdělit provoz přípravny jídel do tří sekcí: samotné kuchyně, pekárny domácího pečiva a přípravny lahůdek. Všechny prodávané produkty se měly vystavovat v designových vitrínách kolem centrálního baru.

Největší komplikace? Prostory budoucí provozovny měly původně sloužit jako prodejna, bylo tedy nutné vyprojektovat a zhotovit novou vzduchotechniku dimenzovanou pro kuchyni i odbytovou část, sociální zázemí s veškerým napojením na technické instalace budovy a přivést plyn do prostoru kuchyně.

Musely se vytvořit smysluplné rozvody pro osvětlení a ozvučení v provedení chytrého elektra pro maximální využití této nové technologie. Nejkomplikovanější bylo rozložení technologií v podhledu, kde se křížilo vedení vzduchotechniky, sprinklerů, odvodů kondenzátu od fancoilů a veškeré elektroinstalace.

Tento fakt by nebyl ničím výjimečným, ale protože podhled musel být kotvený téměř dvojnásobným počtem táhel kvůli zatížení dubovými lamelami, šlo o obtížný úkol.

V průběhu přípravných prací probíhala diskuse a vzorkování s realizační firmou z Prostějova, s níž oba architekti měli dlouholeté zkušenosti. Firma Creatisa design se tak stala partnerem zaštiťujícím kompletní realizaci zakázky.

Slavná historie

Jedním z klíčových atributů bistra byl důraz na původ značky Jan Paukert, proto se ještě v průběhu projektování „pilovaly“ jednotlivé designové prvky.

Spojujícím motivem se staly masivní dubové lamely jako navázání na linie v logu značky Jan Paukert. Podle architektonického návrhu se tento prvek opakoval jak na zdech a na stropě, tak také jako oddělující polostěna mezi jednotlivými částmi bistra.

Zlaté polstrování na několika židlích představuje další spojující prvek.

Při vzorkování se rozhodlo o využití zlatého polstrování na několika židlích jako dalšího spojujícího prvku, tentokrát s barvou loga. Navázání na tradici se podařilo i při výběru světel, kde za dominantní formu osvětlení byla zvolena světla české firmy Brokis z ručně foukaného skla s dubovými doplňky.

Velmi důležitá byla návštěva u paní Paukertové, která svolila k zapůjčení mnoha dobových fotografií a textů, z nichž architektka Tomisová vytvořila časovou osu na černém podkladu zdí kolem baru. Na ní jsou zachyceny klíčové okamžiky vývoje značky Jan Paukert od jejích začátků až po představení dnešního nového konceptu.

Návštěvník se tak zde může dozvědět, že mezi hosty lahůdkářství byli i Jan Werich, Lída Baarová, Ema Destinnová, že lahůdkářství dodávalo své produkty na stůl, u něhož snídali prezidenti Masaryk a Beneš, a po roce 1989 na ně navázal i Václav Havel.

Realizace není legrace

Na stěnách najdete časovou osu historie značky Paukert.

Po třech měsících projektování a obíhání úřadů pro získání stavebního povolení bylo vše připraveno k realizaci. Hned v den vydání stavebního povolení začaly přípravné práce na interiéru.

Realizační firmě Creatisa design se podařilo dokončit celé bistro v průběhu dvou měsíců. V první fázi byly provedeny vrty do suterénu administrativní budovy, kde následně probíhalo napojování na stávající odpady.

Souběžně probíhala montáž vzduchotechnických rozvodů a posuny sprinklerů, aby se mohlo vzápětí začít s budováním sádrokartonových příček. Všechny práce běžely bez zásadních komplikací i díky tomu, že se na stavbě stále střídali oba architekti a prováděli důkladný autorský dozor.

Nakonec 22. září 2015 začal zkušební provoz bistra. Zákazníci si zde mohou pochutnat na domácích plněných bagelech, vinných klobásách, tradičním kroupovém kubovi s houbovým prachem nebo třeba kapřích nugetkách na pyré z červené řepy.

Návštěvníci si mohou vyzkoušet systém iNELS na vlastní kůži, třeba ovládat sami...
Návštěvníci si mohou vyzkoušet systém iNELS na vlastní kůži, třeba ovládat sami...

Návštěvníci si mohou vyzkoušet systém iNELS na vlastní kůži, třeba ovládat sami osvětlení nebo stahovat rolety.

O projektu

Autor: Ing. arch. Irena Tomisová
Přihlašovatelé: Ing. arch. Irena Tomisová Architects a Creatisa Design
Místo: Praha
Realizace: 2015
Přihlášeno v kategorii: Veřejný interiér (restaurace a hotely)
Název: Bistro Jan Paukert v Praze

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku budou každoročně oceněny výjimečné české soukromé i veřejné interiéry, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem akce je iDNES.cz, pořadatelem Institut bytového designu.
S nejzajímavějšími soutěžícími budeme čtenáře postupně seznamovat na stránkách Bydlení iDNES.cz. Více o
soutěži zde.

Cílem je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, firemních prostorů, hotelů nebo restaurací a podobně.

Uzávěrka přihlášek: 29. 2. 2016
Vyhlášení výsledků: 5. 4. 2016