Bílá je na ústupu, na zdech frčí divočina

  • 11
Bílá barva, která v posledních letech zdobila stěny mnoha bytů, se dala na ústup. A jak tomu ve světě módy bývá, přichází zcela opačný trend - barevné stěny a bohaté zdobení. Oblíbené začínají být opět i tapety, a to jak papírové, tak textilní.

Barvy na stěnách, výrazné dekory, tapety, ale i dříve používané techniky jako válečkování se vracejí do interiérů.

Oblíbené začínají být také stěny v antickém stylu s florentskými zeminami, benátským štukem a jinými dekoracemi, okoukanými na cestách po světě.

Návrat k barevnosti usnadňují i výrobci nátěrových hmot, kteří zásobili trh výběrem tradičních i nových materiálů.

Barevné nátěry jsou náročnější
„Zatímco nedávno zákazníci žádali vymalování bytu v maximální bělosti, dnes se bíle maluje už jen strop,“ říká Michal Kapitán z pražské malířské firmy Kapitán.

Největší poptávka je alespoň po dvou barevných stěnách v teplých odstínech, nejčastěji broskvové, meruňkové a sluníčkově žluté.

„S výběrem barvy si mnozí lidé nevědí rady a často potřebují doporučit, co se pro jejich byt hodí. Některým zákazníkům zapůjčujeme vzorník barev a necháváme jim čas na rozmyšlenou,“ vysvětluje technik pro úpravu interiérů Josef Dušek. „Je to důležité, neboť výběr barvy ovlivní, jak se v místnosti budete cítit.“

Složitější je i výběr materiálů, kterých trh nabízí nepřeberně: počínaje obyčejnými klihovými a vápennými barvami a konče kvalitními disperzními barvami.

„Ať už však zvolíte jakýkoli způsob dekorace, vždy je třeba si uvědomit, že pro stoprocentní malbu se musí povrch stěny dokonale vyhladit. Není pravda, že nátěr zakryje různé trhlinky a nerovnosti, rozhodně ne při použití výrazné barvy,“ připomíná Michal Kapitán.

Kolik zaplatíte malíři?
Byt o třech místnostech, každá o rozměru 4x5 metrů a výšce 2,5 metru:

* Malování v bílé barvě (včetně stropu) - 3500 Kč až 9000 Kč

* Malování v odstínech (podle sytosti) - 5000 až 12 000 Kč

* Tapetování (bez stropu) papírovou tapetou: práce - 3240 Kč, lepidlo - 1000 Kč, tapety (podle kvality) -2500 až 6000 Kč

* Tapetování (bez stropu) plastickou tapetou: práce - 5940 Kč, lepidlo - 1000 Kč, tapety (podle kvality) - 2500 až 6000 Kč

* Tapetování stříkanými bavlněnými tapetami - 37 800 Kč

* Strhávání staré tapety - 1080 Kč

* Aplikace antické zeminy florentské hladítky a štětcem - 9650 Kč včetně materiálu

* Aplikace Variopaintu nástřikem - 4100 Kč (na ploše 3x2 m)

Mnohem náročnější než pouhé bílení je zejména pro laiky příprava takového odstínu nátěru, který nebude vytvářet na stěně šmouhy.

„Namíchat žádoucí odstín není jednoduché ani pro zkušené profesionály,“ upozorňuje hlavní technolog společnosti HET Martin Rozhon. V poslední době se proto stále více prosazují již ve výrobě probarvené malby a nátěry nebo barvy připravené na speciálním míchacím stroji v odborných prodejnách.

Tapety v zapomnění?
Hodně se dnes využívají i tapety, přestože to vypadalo, že se už nikdy do módy nevrátí. V současnosti o ně podle Michala Kapitána mají největší zájem velké hotely, ale i domácnosti. Během jediného měsíce jich firma vytapetovala dvanáct.

Současné moderní tapety mají na rozdíl od svých jednovrstvých papírových předchůdkyň řadu výhod. Zdvojením podkladu se zkvalitnily hlavně jejich vlastnosti a podstatně se změnil i vzhled. Plastické natištěné vzory a barevné tóny přinášejí nové možnosti výtvarného pojetí interiéru, mohou vyvolat silný optický dojem a ovlivnit vnímání.

Velké vzory se sytými barvami stěny zdánlivě přibližují, pruhy a svislé vzory místnosti jakoby zvyšují, vodorovné zase prodlužují. Zvýšeného efektu dosáhnete, pokud sladíte tapety s dekoračními látkami.

„Nové typy tapet lákají nejen pro vysokou tvarovou stálost, ale i širší použitelnost,“ říká Václav Velát z příbramské firmy Vavex. Vinilové tapety se vzory dlaždiček nebo obkládaček dobře slouží jako náhrada obkladových materiálů do koupelen či kuchyňských interiérů. Předností vliesových tapet je jejich snadnější montáž za sucha.

Lepidlo se aplikuje pouze na stěnu a tapeta se přikládá suchá. To umožňuje její případné snadné a bezezbytkové odstranění. Takzvaná mokrá tapeta izolux zase dobře zakrývá drobné trhlinky na stěně, ale také tlumí průnik hluku z ulice a z vedlejšího bytu a snižuje i únik tepla.

Netradiční zdobení bytu
Ze zahraničí přichází trend zdobení interiérů v antickém stylu florentskými zeminami. To je italský ekologický, otěruvzdorný, omyvatelný a prodyšný materiál, jehož použitím lze do bytu vnést atmosféru antické doby. Požadovaného probarvení bílého základního materiálu do 20 odstínů se dosáhne smícháním zeminy a určitého množství barviva.

Konečná efektní povrchová úprava se dělá křížovými pohyby štětce, což se neobejde bez zručné řemeslné dovednosti. Z domácích starých malířských praktik přichází do módy houbičková technika, kdy ve spojení s postupným zalepováním pomalovaných ploch vznikají zvlášť působivé vzory.

„Podobně oblíbené bylo i zdobení stěn pomocí šablon a tečkováním. Do takové úpravy stěn se může pustit i laik,“ tvrdí bytová poradkyně Renata Kurcová.

Dříve se tyto způsoby zdobení stěn používaly především pro cenovou dostupnost, dnes láká jejich originalita. Díky moderním pomůckám, jako jsou samolepící krycí pásky nebo speciální nože k vyřezávání šablon, a velkému výběru barev je tato práce dnes mnohem lehčí než dříve.

6 RAD pro správné malování

1. Vyberte vhodný odstín
Chcete-li mít doma barevné stěny, volte odstíny podle velikosti a účelu místnosti. Do menších se více hodí světlejší barvy, rozlehlejší prostory naopak zútulní teplý tmavší tón. Abyste neudělali šmouhy, raději si nechte barvu smíchat na speciálním stroji v odborné prodejně, nebo si kupte již probarvený nátěr. Barevnou můžete udělat jen jednu stěnu nebo třeba dvě. Ostatní mohou zůstat bílé jako podklad pro obrazy či jinou dekoraci.

2. Upravte povrch
Podklad pro nanášení barvy musí být dostatečně pevný, suchý, čistý, rovný, zbavený nečistot, mastnot a prachu. Namočením podkladu zjistíte, jestli je možné na něj ještě nanášet další vrstvu, nebo je-li třeba jej zcela odstranit. Starou odlupující se malbu namočte, aby šla lépe seškrábat. To udělejte malířskou škrabkou, která je pružnější než klasická špachtle. Povrch pak ještě můžete obrousit brusným papírem na kousku korku nebo brusnou mřížkou na sádrokarton.

3. Zasádrujte praskliny
Pokud se při škrábání stěny objeví praskliny, vyplňte je sádrou nebo sádrovou stěrkou (již připravenou směsí). Stěny nejprve očistěte štětcem a pak zvlhčete vodou, aby sádra nebo sádrová stěrka dobře držela. Vyplňte praskliny a přebytek hmoty odstraňte špachtlí. Velké díry je lepší vyplňovat v několika vrstvách, každá však musí zaschnout. Zasádrované místo můžete nakonec obrousit.

4. Usnadněte si úklid
Abyste po malování nemuseli uklízet víc, než je třeba, a několikrát otírat rámy oken a dveří, vypínače a zásuvky, přikryjte je lepicí páskou. Podlahu a zbylé vybavení v místnosti můžete chránit před barvou fólií, igelitem nebo novinami. Okraje kbelíku s barvou předem raději obalte hliníkovou fólií, vyhnete se tak nepříjemnému čištění.

5. Pořiďte si kvalitní náčiní
Malovat můžete malířskou štětkou, houbou nebo válečkem, na menší plochy lze použít kulaté či ploché štětce různých velikostí. Než se pustíte do malování, namočte náčiní na chvíli do vody, aby ji nasálo a lépe se s ním pracovalo. Během práce nenechávejte štětce dlouho ležet namočené v barvě. Ihned po použití je pořádně vyčistěte, prodloužíte tak jejich životnost. Novou barvu stačí většinou jen pořádně rozmíchat. Chystáte-li se použít zbytek barvy od minule, pořádně jej před malováním zkontrolujte.

6. Malujte podle pravidel
První se vždycky maluje strop - většinou bílou barvou, a to směrem od okna ke dveřím. Stát můžete na žebříku nebo malovat ze země pomocí prodlužovacího nástavce. Po vymalování okrajů stěn tenkým štětcem, malujte plochy stěn odshora dolů štětkou či válečkem v pruzích širokých asi 60 centimetrů. Začněte v horním rohu, který je nejblíže zdroji světla. Na drobné architektonické prvky, jako jsou třeba římsy, a na místa okolo zásuvek a vypínačů použijte menší štětce.

Barevné stěny jsou v módě

Barevné stěny jsou v módě

Barevné stěny jsou v módě

Barevné stěny jsou v módě


Témata: aplikace, Hluk