Za tento kus plechu si firma účtuje 2 390 korun, o vzhledu nemluvě...

Za tento kus plechu si firma účtuje 2 390 korun, o vzhledu nemluvě... | foto: Alena Řezníčková

V horku se daří šizuňkům, nabízejí seniorům předražené dveřní kryty

  • 35
Senioři jsou nepoučitelní. A hlavně důvěřiví. Navíc bývají v současném vedru hodně unavení a snadněji podléhají vemlouvavým zástupcům firem, kteří jim vnucují "bezpečnostní dveřní prvky" za předražené ceny.

Na sídlišti na Jižním Městě v Praze se například v posledních dnech objevila firma nabízející bezpečnostní dveřní kryt za "pouhých" 2 390 korun. Přitom jeho cena by se podle odborníků měla pohybovat kolem 250 korun. "Jenže tato úprava je u standardních vstupních dveří úplně zbytečná, ničemu nezabrání," upozorňuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Když si tuto úpravu nechá udělat majitel bezpečnostních dveří, mohou nastat ještě další komplikace: pokud totiž úpravu na bezpečnostních dveřích neudělá jejich výrobce, nebo firma, jež je instalovala, může majitel přijít o záruku (pokud ještě trvá).

Především se však takový zásah bude pokládat za neodborný a dveře mohou ztratit "status" certifikovaného bezpečnostního výrobku. A toho by mohly logicky využít pojišťovny v případě vykradení, protože poskytují slevy i podle typu zabezpečení.

Majitele přídavných bezpečnostních dveří s kvalitní bezpečnostní vložkou firma přesvědčila o tom, že je nutný alespoň nový zadlabávací zámek.

Z psychologického pohledu si firma počíná velmi zručně. Její zástupce přesvědčivě tvrdí, že ho posílá družstvo a doporučuje jeho služby, vyjmenovává sousedy, kteří si podobnou úpravu nechali udělat (stačí si samozřejmě přečíst jména na zvoncích). Nemáte peníze na hotovosti? Můžete zaplatit na splátky.

Když narazí na domácnost, kde mají majitelé kvalitní bezpečnostní vložku, dokáže vnutit zejména seniorům alespoň nový zadlabávací zámek, za který účtují 630 korun, což je přibližně dvojnásobek ceny v běžném obchodě. V kombinaci s "bezpečnostním krytem" tak přijde majitel bytu o více než tři tisíce korun.

Policie však takové šizuňky stíhat nemůže. Zákazníci cenu znali předem a souhlasili s ní. "Problém s podomními prodejci, kteří prodávají přídavná zařízení k našim i jiným bezpečnostním dveřím, řešíme v průběhu roku několikrát. Bohužel nejsme schopni zamezit takovému prodeji. Pozor zejména na to, když prodejce chce měnit bezpečnostní vložku, tedy zámek včetně klíčů. Zde je velká pravděpodobnost zneužití a nikde není jistota, že majitel dostane všechny klíče, které byly k vložce vyrobeny," upozorňuje Ivan Pavlíček.

Vlna podvodníků, kteří podomním prodejem nabízejí několikanásobně předražené bezpečnostní vložky, už prošla republikou několikrát (více zde). Teď, jak se zdá, nastal boom "bezpečnostních krytů".