Bezpečnostní pásky lze aplikovat i na dlažbu.

Bezpečnostní pásky lze aplikovat i na dlažbu. | foto: Ravak

Hygiena v horkých dnech může skončit i nohou v sádře nebo opařením

  • 7
Koupelna je místem, které v horkých dnech vyhledává několikrát denně i zarytý nepřítel vody. Představuje však i nebezpečné místo. Únava z vysokých teplot vede k nepozornosti, pak stačí uklouznout ve vaně nebo na mokré dlažbě a o hodně nepříjemný úraz může být vystaráno.

Na hladkém a často i vlhkém povrchu koupelny se vyplatí předejít případným pádům. Z tohoto hlediska je proto mnohem vhodnější zvolit místo vany sprchový kout a i ten řešit širokým, snadno použitelným vstupem, nejlépe bezbariérovým v úrovni podlahy, bez podlahových lišt.

Nejlepším řešením pro bezbariérovou koupelnu je použití sprchových dveří do vyzděné niky s dostatečnou šířkou. „Můžete získat sprchový prostor až 200 centimetrů široký, a to i bez dražších atypických řešení, tak široké dveře se vyrábějí standardně,“ tvrdí Aleš Brožík, produktový manager společnosti Ravak.

Sprcha jako jistota

Sprchové dveře při sprchování těsní dokonale, ale je třeba dávat pozor při jejich otevření po opuštění sprchového koutu. Ideální je zvolit takzvané lítačky, ze kterých může voda skapávat dovnitř sprchového koutu. U modelů otevíraných do prostoru koupelny se vystavujeme riziku uklouznutí na loužičkách vody, která stekla po otevření dveří.

Sprchové kouty s odtokovým žlábkem v podlaze jsou bezbariérové, výhodné je doplnit je i sklopným sedátkem.

Další možností je moderní typ sprchových koutů označovaných jako walk-in. Kalená bezpečnostní skla s tloušťkou 8 mm jsou upevněná do ustavovacího profilu, stabilitu zajišťuje elegantní vzpěra. Pro tyto bezbariérové kouty jsou vhodné odtokové žlaby či podlahové vpustě zapuštěné do podlahy.

Na podlahu sprchového koutu je velmi vhodná mozaika, protože spáry mají výborný protiskluzný efekt. Nejen pro starší je pak výhodné použití sklopného sedátka, možná je i varianta s jeho vyzděním, v kombinaci s mozaikou lze vytvořit i příjemné oblé tvary. Navíc mozaika umožňuje přesnější spádování.

Švédské madlo 566. Nastavitelné podle šířky vany 8 až 18 cm, výška 32 cm. Fixační rychloupínací šroub. Cena 777 Kč.

„Zákazníkům doporučujeme sprchové kouty místo vany kvůli bezpečnosti často. Důvodem nemusí být jen věk. Stačí úraz na lyžích a i mladý člověk ocení, že zvládne hygienu bez pomoci,“ říká Jiří Wagner z firmy Wagner – Topení, která se často věnuje rekonstrukcím koupelen.

Vana jako skluzavka

Vstup do vany představuje riziko zejména pro starší osoby. Jejich mozek se špatně vyrovnává s tím, že dno bývá průměrně asi o 13 centimetrů výše než podlaha. Pomoci mohou částečně madla, ať již na zdi nebo přímo namontovaná na vanu (prodávají se i jako zdravotnické pomůcky).

Pokud počítáte se sprchováním ve vaně, měla by mít vhodný, tedy rovný tvar dna a zástěnu. V každém případě vyžadujte u takové vany (a také u sprchové vaničky) protiskluznou úpravu dna. Ta může mít různou podobu, od zdrsněných „antislipů“ již z výroby až po nalepovací bezpečnostní pásky.

„Protiskluzové pásky Safe Step jsme vyvinuli ve spolupráci s firmou 3M, jejíž materiály jsou světoznámé pro svou maximální odolnost a používají se napříč mnoha obory, počínaje zdravotnictvím až po silniční dopravu,“ vysvětluje Aleš Brožík z firmy Ravak.

Výhod je hned několik: snadná dostupnost, jednoduchá aplikace (ale i odstranitelnost), cenová nenáročnost (245 Kč za balení) a nenápadnost, díky které nenaruší design vaší koupelny. Pásky lze použít do van, vaniček, ale také na dlažbu.

Protiskluznou úpravu už z výroby mohou mít vany smaltované, ale i akrylátové. Třeba vaničky z řady Galaxy Pro jsou tenké, takže je můžete snadno zapustit do podlahy, žádoucí bezbariérovost tedy zůstává zachována, a zároveň mají protiskluznou úpravu.

Na mezinárodním veletrhu Bau 2015 v Německu byla zase poprvé představena novinka, BetteAntislip Pro. Specialisté potáhli smaltovanou titanovou ocel unikátní emailovou vrstvou, jejíž hrubý povrch prakticky na dotek nepoznáte. Vylepšená odolnost zkvalitňuje bezpečnost při sprchování po celé ploše.

Navíc není řešení prakticky vidět, nijak neruší. Při testování, které simuluje několikaleté používání, se prokázalo, že povrch nevykazuje známky stárnutí ani opotřebení.

Detail vstupu do vany - zejména starším lidem může klasická vana dělat obtíže.

Drobná mozaika je ideální pro obkládání oblých tvarů.

Samozřejmě dostatečnou protiskluznost je třeba vyžadovat i od dlažby, pokud ji použijete na podlahu. V každém koupelnovém studiu by vám měli poradit s výběrem vhodného typu.

„Protiskuznost se řídí podle parametru rozdělení dlažeb do tří skupin od A až po C. Tato kategorie zahrnuje dlaždice s nejvyšší dosažitelnou protiskluzností pro chůzi bosou nohou,“ vysvětluje Pavla Nováková ze společnosti RAKO. Používá se proto piktogram bosé nohy, pokud je na piktogramu noha v botě, tedy pro pohyb v botách, je potřeba označení R9 až R13.

Nenahraditelný termostat

Pokud je v rodině malé dítě, je termostatická baterie ideálním řešením jak ve sprše, tak ve vaně.

Nejen starší lidé nebo jedinci s horší motorikou, kterým pohyb na menším prostoru činí obtíže, ale i každý dospělý a hlavně rodiče menších dětí ocení termostatickou baterii. Tyto armatury jsou zpravidla osazeny ovládací hlavicí s viditelným označením teploty vody a blokačním tlačítkem. Základní poloha odpovídá 38 ºC.

Kdo chce teplejší vodu, může lehce zmáčknout zarážku a pootočit. Systém vědomé volby a blokování pomáhá předcházet opaření způsobeným náhodnou manipulací s pákovou baterií. O tu můžete velmi snadno zavadit ve sprchovém koutu menších rozměrů, nehledě na dětské „vodní hrátky“.

Některé modely mají zónu za 38 ºC vroubkovanou, takže pokud otáčíte kohoutkem v těchto vyšších teplotách, cítíte lehké drhnutí. To vás upozorní, že hrozí nebezpečí opaření. Je to příjemné například při mytí vlasů, kdy máte oči plné vody a šamponu.

Termostatická baterie Grohtherm Cube má zabudovaný Grohe TurboStat, SafeStop i EcoButton, které pomáhá šetřit vodu a energii, kdykoli se termostat zapne.

Výrobci termostatických baterií se snaží zákazníka chránit speciálními funkcemi. Třeba značka Grohe má zabudovaný TurboStat, který zamezuje jakémukoli výkyvu v teplotě a tlaku vody během celého sprchování.

Grohe SafeStop zase zamezuje uživateli pustit vodu na víc než 38 stupňů. Aby se zejména děti nepopálily o horký povrch baterie, využívá firma technologii CoolTouch. Ta zajišťuje, že teplota vnějšího povrchu baterie nikdy nepřekročí teplotu tekoucí vody. Součástí termostatických baterií je totiž chladící kanálek, který vytváří bariéru mezi proudem horké vody a chromovým povrchem.

Přepnutí hlavové a ruční sprchy je díky jednoduchým a dostatečně velkým piktogramům srozumitelné a „viditelné“ i pro ty, kteří musí odložit do sprchy brýle.

Zazmatkovat však může i dospělý, hlavně s očima plnýma mýdla nebo po odložení brýlí. A třeba také v hotelu, kde narazí na jiný typ ovládání baterie.

Italský designér Antonio Citterio, který navrhuje pro značku Axor a sám už překročil šedesátku, přišel proto v kolekci Axor Citterio E s řešením, které ve sprše využívá maximální zjednodušení v podobě dvou velkých piktogramů. Jeden je pro ruční, druhý pro hlavovou sprchu.

Navíc obdélník s oblými tvary, základní prvek celé kolekce, který ve vodorovné poloze na zdi slouží jako základ poličky nebo držák na osušku, slouží ve vertikální poloze pro připevnění sprchové hlavice a zároveň jako madlo. Prostě bezpečí je vždy na prvním místě.

Nejkratší „obdélník“ tvoří základ praktické poličky, nejdelší naopak funguje jako držák sprchové hlavice, madlo a držák na osušku.


Témata: Únava