Terasu kryje velká železobetonová moniéra s nápaditě integrovanou roletou. Ta...

Terasu kryje velká železobetonová moniéra s nápaditě integrovanou roletou. Ta se rozvine jen za prudkého slunce, jinak zůstává rám moniéry volný, aby světlo mohlo volně procházet až do obývacího pokoje. | foto: David Křivánek a Jaroslav Mareš

Mají bungalov nedaleko hřbitova. Parcelu kvůli němu nikdo nechtěl

  • 64
Manželé se dvěma malými dětmi stavět dům původně neplánovali. Na poměrně problematickém pozemku nedaleko Prahy se jim nakonec pro jejich rodinu podařilo vybudovat harmonický domov s osobitým duchem.

Parcela byla sice na klidném, téměř ztraceném kraji obce, ale zarostlý severní svah v sousedství hřbitova však na první pohled mnoho optimismu nevzbuzoval. Zřejmě proto se dlouho čekalo, až se najde kupec.

Další zajímavé navštěvy najdete v časopise Můj dům

„Nejdříve jsme chtěli koupit hotový rodinný dům, nic vhodného jsme ale dlouho nemohli najít,“ uvádí majitelka.

„Toto místo jsme objevili náhodou. Milujeme klid a stín. Zákoutí vedle hřbitova, pod mohutnými starými duby a javory, nás oslovilo a dodnes nás okouzluje hlubokou, téměř meditativní atmosférou.“

Představovali si přízemní moderní dům, s bezbariérovým přístupem a obytnými místnostmi orientovanými do zahrady. Návrh jeho konkrétní podoby svěřili architektům Martinu Karešovi a Robertu Raisovi z ateliéru Europrojekta.

Svah jako výhoda

Polohu v severním svahu architekti využili jako určitou výhodu. Převýšení umožnilo vybudovat pod severní částí domu suterén v úrovni ulice. Je zde technické zázemí, herna, garáž a kryté garážové stání, odlehčující hmotu stavby. Automobily sem vjíždějí branou přímo z veřejné komunikace.

Suterén s otevřeným automobilovým stáním je napojen na úroveň ulice, zatímco společný obývací prostor a terasa navazují na vyšší část zahrady.

K hlavnímu vstupu, který je o podlaží výše v severovýchodním nároží domu, vede rampa ze strany od hřbitova. Za vstupní halou se cesty rozdělují. Dispozice je koncipována do tvaru písmene L tak, aby všechny obytné místnosti byly orientovány na terasu na jihozápadní straně. Ta je chráněna ze dvou stran domem, příjemně zastíněna.

TIP: Hledáte rodinný dům?

Vybírejte v jedné z největších databází rodinných domů v ČR na Reality.iDNES.cz.

Severní část domu tvoří společný obývací prostor, kolem kuchyně a vestavěného bloku zázemí se prochází do jídelny a relaxační zóny s krbem a sezením. Východní „křídlo“ tvoří tři ložnice se šatnami, malý pokoj pro hosty a hygienické příslušenství.

„Koncept blížící se bungalovu byl samozřejmě vzdálen zdejší regulaci, která v malé obci ‚káže‘ tradiční ráz a sedlové střechy. V okolí ale již vyrůstá moderní výstavba a zdejšímu starostovi se náš návrh líbil, takže se nakonec podařilo jej prosadit,“ vysvětluje architekt Martin Kareš, spoluautor návrhu domu.

Příroda uvnitř i venku

Svěřit návrh stavby i vybavení interiéru témuž autorovi se osvědčilo. Jednota vnějšího a vnitřního prostředí a vztah k přírodě vyzařují jak z exteriéru, tak i z interiéru domu. Přispívá k tomu také volba kvalitních přírodních materiálů a důraz na praktické detaily a perfektní řemeslné zpracování.

Rohový pohled naznačuje zakomponování do svažitého terénu.

V celém domě vládne jedna základní barevná linie, kombinace kaštanově hnědého a smetanově bílého odstínu. Na míru vyrobené dveře a nábytek krášlí pečlivě vybraná dýha mango, podlahy jsou z ušlechtilého tropického merbau. Materiál na mramorové dlažby a obklady si majitelé sami vybírali v italském lomu. Zemitou atmosféru dolaďuje nepřímé osvětlení, rafinovaně integrované do sádrokartonových stropních podhledů.

Nábytek ale není v interiéru dominantní. „Výhled do zahrady ‚naplňuje‘ dům natolik, že zařízení jsme si přáli čistě účelné,“ říká paní domu. „Již při návrhu se ale počítalo s našimi oblíbenými obrazy, protože člověk má svému domovu vdechnout sebe sama.“

Rodinná vila byla postavena s odkazem na funkcionalistické tradice, a to včetně dispozičního řešení. „Snažili jsme se rozdělit objekt na část společenskou a část soukromou, a to tak, aby se svým životem navzájem nerušily a přitom oba světy spolu žily v blízkém vztahu. Tvar vily je pojat jako jednoduchý průnik kubických hmot, a to s ohledem na principy energeticky pasivních staveb,“ říká Martin Kareš.

Kuchyň s jídelnou jsou v severní části společného obývacího prostoru. Na podlaze z červeného dřeva merbau vyniká bílá kožená sedačka. Nábytek vyrobený podle návrhu architektů krášlí dýha mango, stejně jako obklad stěny vedle krbu (jsou v něm integrovány dveře do spíže).

Technické údaje

Zastavěná plocha: 225 m2
Užitná plocha: 320 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a základová deska, zdicí systém z broušených keramických tvárnic Porotherm, obvodové zdivo s vnějším zateplením 200 mm, část fasády hladce omítnuta, část obložena dřevěným obkladem z cedru, stropy železobetonové monolitické
Výplně otvorů: posuvné prosklené plochy a okna dřevohliníková s izolačními trojskly, exteriérové žaluzie, v obývacím pokoji bezrámové rohové zasklení, dveře atypické dřevěné bezfalcové do obložkových zárubní a atypické posuvné, v suterénu z lakovaných MDF desek
Vytápění: zdroj energie tepelné čerpadlo vzduch/voda, v celém domě podlahové vytápění, krb s krbovou vložkou

Koupelna je obložena deskami z leštěného italského mramoru. Stejný materiál si majitelé vybrali na dlažbu a pracovní desku v kuchyni.

Autoři

Ing. arch. Robert Rais, MBA (1977),
Ing. arch. Martin Kareš, MBA (1977)

Robert Rais a Martin Kareš jsou absolventi Fakulty architektury VUT v Brně, ateliéru prof. arch. Ivana Rullera, žijící legendy funkcionalismu. V r. 2003 založili vlastní architektonický ateliér Europrojekta, zabývající se navrhováním občanských a bytových staveb, urbanistickou i vzdělávací činností.

Realizovali více než stovku rodinných domů, získali řadu renomovaných ocenění za architekturu, např. Cenu Bohuslava Fuchse, Zvláštní cenu Státního fondu rozvoje bydlení, cenu Fasáda roku a další.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.